Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tento 20x60 i fafrochy :/
Witam
Ostatnio stałem się posiadaczem lornetki Tento 20x60, zakupionej na allegro. Lornetka wydaje się wporządku ( niestety nie miałem okazji przetestować ją na niebie) poza jednym mankamentem, w jednej z tub znajdują sie jakieś dwa paprochy Sad Widać rosjanie nie dbają zbyt o zachowanie czystości przy pracy i jeden z pracówników pewnie wcinał bułke lub jakieś inne pączki Smile Zastanawiam się czy jest możliwośc doprowadzenia takiej lornetki do czystości i ewentualnie ile to bedzie kosztowało ?
Pozdrawiam.
Pozdrawiam Mak 127, BPC 20x60 Mój Twitter Moja galeria
Odpowiedz
Cały tubus lornetki Tento 20x60 powinien się odkręcać od korpusu, w którym siedzą pryzmaty.
Trzebo odkręcić, wyrzucić kurz i tyle. Dla pewności, ponieważ to sprzęt z drugiej ręki, sprawdź
najpierw czy lornetka jest poprawni skolimowana. Jeśli nie, to i tak musisz dać ją do kolimacji,
a wtedy optyk usunie Ci przy okazji zanieczyszczenia.

Arek
Test lornetek: http://www.optyczne.pl/ Tak poza tym to: 10x50, Megrez 80/480
Odpowiedz
Arku bój się Boga, jeśli to nie składak tylko oryginał to tak odkręcając stożki obiektywów nie odkręciwszy wcześniej robaczkowych śrubek blokujących zamaskowanych w picelinie kolega zatrze gwint i zniszczy lornetkę.
Proszę skonsultuj najpierw swoją wiedzę o lornetkach zanim poradzisz komus zniszczyć swoją lornetę przez swoje nieuctwo ???
Nadmienie tylko ze lornetka rozebrana do czyszczenia i złożona ponownie bankowo będzie wymagać kolimacji w specjalistycznym warsztacie co wiąże się z kosztami więc raczej odradzam dłubanie pryz lornecie na własną rękę bo to wiąże się z większymi kosztami naprawy niż początkowe oddanie jej do servisu w nierogrzebanym stanie 8)
Odpowiedz
Do samodzielnego demontażu raczej się nie zabieram, mam dwie lewe ręce i wiem czym mogłoby się to skończyć dla mojej lornetki Smile. Nie miałem jeszcze okazji jej przetestować pod kontem kolimacji ponieważ nie posiadam statywu a ciężko jest cokolwiek zauważyć gdy obraz tańczy że aż miło Smile
Zastanawiam się nad serwisem, jednak nie bardzo wiem gdzie taki znajduje się w pobliżu miejsca mojego zamieszkania. Jeśli ktoś zna jakiś dobry serwis w pobliżu Wrocławia a jeszcze lepiej Legnicy byłbym wdzięczny za informacje.
Odpowiedz
Niestety lornetki kupowane z drugiej reki często są rozkolimowane. Dotyczy to lornetek
7x50 i 10x50. Ty kupiles 20x60, gdzie duże powiększenie jeszcze bardziej uwydatnia
wszystkie problemy. Dlatego jak będzie pogoda rzuć okiem na jakąś jasną gwiazdę.
Zogniskuj poprawnie jeden i drugi tubus, a potem odjedż lornetkę od oczu na jekieś
20cm, nie tracąc gwiazdy z pola widzenia. Jeśli obraz nie ulegnie rozdwojeniu, to
jest OK. W przeciwnym razie oddaj sprzęt do optyka.

Jeśli chodzi o optyka w okolicach Wrocławia, to na pewno kogoś znajdziesz. Musisz
tylko zadzwonić do jakiegoś sklepu mysliwskiego. Myśliwym lornetki często upadają,
więc często przy sklepach tej branży pracują optycy dobrze znający się na lornetkach.

Druga opcja to wysłać sprzęt do Janusza P. Odebrałbym go już osobiście, bo cholera
wie jak Poczta czy firma kurierska będzie rzucać tą lornetką w transporcie zwrotnym Smile

Arek
Test lornetek: http://www.optyczne.pl/ Tak poza tym to: 10x50, Megrez 80/480
Odpowiedz
Dziękuje za wskazówke z sklepem myśliwskim, wcześniej jakoś mi to do głowy nie przyszło.

Pozdrawiam.
Mateusz
Odpowiedz
(03.03.04, 11:51)Arek link napisał(a):Druga opcja to wysłać sprzęt do Janusza P. Odebrałbym go już osobiście, bo cholera
wie jak Poczta czy firma kurierska będzie rzucać tą lornetką w transporcie zwrotnym Smile

Kto może to niech zawozi i odbiera lornetki osobiście. Kiedyś wysłałem do Janusza BPC 20x60 do okresowego czyszczenia, kolimacji i wymiany smaru na potencjometrze centralnego ogniskowania. I mimo naprawdę wyjątkowo pieczołowitego zapakowania jej przez Janusza dotarła do mnie w stanie wskazującym na znęcanie się nad nią podczas transportu. Zmusiło mnie to do nauczenia się i podjęcia ryzyka samodzielnej kolimacji obiektywów. W pewnym zakresie poznałem budowę lornetki i ustawiłem obiektywy "po swojemu". A i paru rzeczy się przy tym dowiedziałem (np. że kolimacji nie sprawdza się na pewno przez ocenę zgodności obrazów na skrajach obu pól widzenia, jak proponują niektórzy doradcy, że obrazy w centrum pola widzenia wcale nie muszą się idealnie nakładać aby lornetka była prawidłowo skolimowana - chodzi wyłącznie o składową poziomą rozsunięcia obrazów - w pionie MUSI oczywiście być wszystko OK, itp.).

Z lornetkami jak z jajkami, miłe Panie i Panowie. Delikatnie i z namaszczeniem. Bo się potłuką, a to boli.
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
Odświeżam...

Rozkręcanie, demontaż BPC Tento w tym przypadku 10x50...

Jestem na bardzo zaawansowanym stadium wyżej wymienionej czynności Big Grin wykręciłem i rozmontowałem obiektywy i pryzmaty od ich strony, zdemontowałem mostek i zostało mi... dostać się do pryzmatów od strony okularów. No i tu wymiękam... nie umiem, nie chcę nic połamać...

http://img43.imageshack.us/img43/8793/bpc10x501.jpg
z drugiej mańki:
http://img42.imageshack.us/img42/1940/bpc10x502.jpg

Potrzebuję ściągnąć te pokrywy z napisami żeby dostać się do sprężyn pryzmatów.
Próbowałem siłowo ale ustrojstwo nie ustępuje, boję się mocniej...

Przyszło mi do głowy żeby ją obedrzeć ze skóry, ale jeszcze chwilę się powstrzymam...
Tulejki od okularów ani drgną (próbowałem czy nie są wkręcaneTongue)

Help Smile

Odpowiedz
W końcu się udało, tulejki od okularów... odkręcają sięSmile
Odpowiedz
Czyli pelny sukces Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości