Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
LINEAR (C/2003 K4) nadlatuje
Przepraszam, że się wtrącę, gdyż czegoś tu nie rozumiem. Czyżby dla oceny jasności komety wystarczało porównanie z jedną tylko parą gwiazd? Wink
Odpowiedz
(06.04.04, 21:58)Arek link napisał(a):Sugestia działa, choć nie wiem jak byśmy się zapierali że nie działa, bo przecież nie podchodzimy
do obserwacji zupełnie bezmyślnie. Nie twierdze, że wszystkie oceny są zafałszowane
przez sugestie, ale chwalenie się swoimi ocenami na forum stwarza takie zagrozenie. Dla mnie to wystarczający powód, żeby takich chwalipiętów potępić.

Chciałbym jeszcze raz podkreślić, że ja nie atakuje miłośniczych ocen jasności samych w sobie. Nie mam nic przeciwko nim, nie uważam ich za ułomne. Wręcz przeciwnie. Ja tylko
potępiam wymienianie się na bieżąco swoimi ocenami jasności komet.

witam
Arku sadze ze zdecydowanie wyolbrzymiasz problem. Przeciez kazdy kto interesuje sie kometami, ich ocenami, jasnosciami itp jest na biezaco z tym co jest publikowane na stronach SOKu. Tam sa prezentowane pelne raporty z obserwacji, nie tylko jasnosci ale tez stopien kondensacji czy wielkosc warkocza.
Czy wiec wg Ciebie tam rowniez nie nalezy publikowac takich danych?

Zyjemy w swiecie informacji, a info o jasnosciach podaja nawet ludzie z Comets Mailing List... i robia to jak najbardziej na biezaco.
Zdecydowanie bardziej bal bym sie sugerowania ocenami jasnosci z efemerydy przez poczatkujacych, bo na pewno nie przez doswiadczonych obserwatorow, ale to w miare latwo jest zweryfikowac.

pozdrawiam
M.J.
PTMA Białystok, Dobson 254/1200 i bino 26x70 N 53 04.122 E 23 06.086 Stacja PFN PAVO9 [Obrazek: PL524962.gif]
Odpowiedz
(06.04.04, 21:58)Arek link napisał(a):Zyjemy w swiecie informacji, a info o jasnosciach podaja nawet ludzie z Comets Mailing List... i robia to jak najbardziej na biezaco.
Od pewnego czasu na Comets Mailing List nie są podawane oceny jasności i (KIEDYŚ BYŁY PODAWANE NOTORYCZNIE) myśle, że głównym tego powodem jest poruszona tu sprawa mimowolnego sugerowania się ocenami.
Fakt, że wszyscy chcą wiedzieć co się dzieje z kometą, uważam że wystarczy podać że można ją zobaczyć takim a takim sprzętem czy np. że dzieje się z nią coś ciekawego (nagłe pojaśnienie czy osłabnięcie) i Ci których to zaciekawi zrobią z tego "użytek".
Celestron 114/900 SkyWatcher 200/1200 Luneta Tourist 6
Odpowiedz
To zapytam z innej strony.
W jaki sposob moge sobie zasugerowac jasnosc komety, kiedy robiac ocene na wydrukowanej mapie mam gwiazdy i sama komete bez podanych zadnych jasnosci? Sa to tylko punkty na mapie!
Porownuje do jednej, do drugiej, a w domku obliczam sobie wynik. Dopiero uzyskany wynik moge porownac z podawanymi jasnosciami innych osob!
Kolejnej nocy, czy po kilku nocach robie to samo, ale zazwyczaj kometa sie przesunie w polu widzenia i do oceny biore inne gwiazdy, wiec co, oszukuje matematyke pozniej podstawiajac zanotowane dane do wzoru??
PTMA Białystok, Dobson 254/1200 i bino 26x70 N 53 04.122 E 23 06.086 Stacja PFN PAVO9 [Obrazek: PL524962.gif]
Odpowiedz
W pełni zgadzam się z monterem. Przecież o tym ile daliśmy komecie przekonujemy się dopiero w domu, gdy już jest za późno na jakiekolwiek naciąganie obserwacji.

A na comets-ml nie ma już ocen bo zawalały całą listę i dziennie bywało nawet po kilkadzisiąt maili. Dlatego utwożono osobną listę na której są tylko obserwacje.
Odpowiedz
(06.04.04, 21:58)Arek link napisał(a):[quote author=monter link=board=3;threadid=2708;start=15#msg44976 date=1081273750]

Drogi Panie Babach, przepraszam ale nie zrozumiałem...
Arek
Przykro mi.... :'([/quote]
Odpowiedz
(07.04.04, 09:42)monter link napisał(a):To zapytam z innej strony.
W jaki sposob moge sobie zasugerowac jasnosc komety, kiedy robiac ocene na wydrukowanej mapie mam gwiazdy i sama komete bez podanych zadnych jasnosci? Sa to tylko punkty na mapie!
Porownuje do jednej, do drugiej, a w domku obliczam sobie wynik. Dopiero uzyskany wynik moge porownac z podawanymi jasnosciami innych osob!
Kolejnej nocy, czy po kilku nocach robie to samo, ale zazwyczaj kometa sie przesunie w polu widzenia i do oceny biore inne gwiazdy, wiec co, oszukuje matematyke pozniej podstawiajac zanotowane dane do wzoru??

Zgadzam się, że w takim przypadku sugestii nie ma. Często jednak spotyka się mapki, gdzie
jasności gwiazd porównania podaje się explicite, i znajomość innych ocen wprowadza sugestie już na samym początku przy doborze gwiazd porównania.

Druga sprawa, to fakt że komety nie zawsze przemieszczaja się na tyle na niebie żeby każdej
nocy używać innych par gwiazd porównania.

Najlepiej więc w ogóle zostawiać swoje oceny w postaci a2k8b i nie wyliczać z tego jasności
na bieżąco. Wtedy uniknie się nawet autosugestii. No ale ten sposób obserwacji nie pozwoli
niektórym osobom na chwalenie się swoimi obserwacjami, więc na pewno nie zostanie zaakceptowany.

Tak poza tym dzięki Monter za nawiązanie rzeczowej dyskusji. Większość moich rozmówców
w tym temacje potrafiła niestety obrażać się i rzucać inwektywami nie związanymi z tematem.

Pozdrawiam,
Arek
Test lornetek: http://www.optyczne.pl/ Tak poza tym to: 10x50, Megrez 80/480
Odpowiedz
(06.04.04, 22:26)SSW link napisał(a):Przepraszam, że się wtrącę, gdyż czegoś tu nie rozumiem. Czyżby dla oceny jasności komety wystarczało porównanie z jedną tylko parą gwiazd? Wink

To co podawałem było tylko przykładem. Jeśli użyje się 3 par gwiazd, przykład nadal funkcjonuje.

Arek
Odpowiedz
(07.04.04, 17:10)babach link napisał(a):[quote author=Arek link=board=3;threadid=2708;start=15#msg45007 date=1081285107]
[quote author=monter link=board=3;threadid=2708;start=15#msg44976 date=1081273750]

Drogi Panie Babach, przepraszam ale nie zrozumiałem...
Arek
Przykro mi.... :'([/quote]
[/quote]

Drogi Panie Babach!

Napisal Pan, że jest Pan nauczycielem fizyki. Gdy Pana uczniowie
przychodzą do Pana i mówią, że czegoś nie rozumieją też odpowiada
Pan im tylko "Przykro mi"?

Arek
Odpowiedz
Myślałem koledzy, że sobie te sprawy kiedyś wyjasnilismy.
Przeczytałem cały wątek, i tak na serio, patrząc jako obserwator komet a także osoba robiąca opracowania obserwacyjne (inne niż kometarne), Nie sposób nie przyznać (przynajmniej po części) racji Arkowi ale i Jacek ma część racji. Myslę, że kuczowym stwierdzeniem jest wypowiedz montera. W taki m podejściu do sprawy pozostaje nam rozpatrywanie tego czy obserwator wysyła wyniki jakie uzyskał w terenie czy też naciąga je pod to co widział........................
Ale to już dyskusja nie dla astronoma..........................
Pawla nie ma juz wsrod nas [']['][']
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości