Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
LINEAR (C/2003 K4) nadlatuje
Z uwagi, że kończy się okres obserwacji C/2002 T7 tradycyjnie przy kiepskiej pogodzie, należałoby przedstawić kolejnego kometarnego (w miarę jasnego) gościa, który się do nas zbliża.
Kiedyś napisałem w :
http://astro4u.net/yabbse/index.php?boar...4;start=15
LINEAR (C/2002 O7) - jest już praktycznie nie do zobaczenia
LINEAR (C/2002 T7) - będzie widoczna do około 3 marca, kiedy to już będzie nisko nad horyzontem, przy jasności teoretycznej 6.3 mag ( w praktyce będzie pewnie słabsza o około 1 mag)
LINEAR (C/2003 H1) - będzie kometą trudną do obserwacji, ponieważ cały czas będzie na niskiej deklinacji w naszych szerokościach geograficznych
LINEAR (C/2003 K4) - kometą tą zajmiemy się trochę później, bo próby jej odnalezienia zaczniemy gdzieś na początku marca
LINEAR-NEAT (C/2001 HT50) - a o HT 50 napiszę, że jest już ''po zabiegu''

więc czas ten już nadszedł!!!
Tak więc kometa ta została odkryta 28 maja 2003 przez system LINEAR na pograniczu gwiazdozbiorów: Łabędzia i Liska jako obiekt 16.5 mag. Peryhelium komety wypada 13 pażdziernika 2004 r w odległości nieco powyżej 1 AU. Max jasność wg efemerydy wyniesie 5.1 mag, niestety gdy kometa będzie blisko Słońca - w naszej szerokości będzie ona widoczna do końca września i wg efemerydy osiągnie 5.9 mag. Z tego co wiem, kolega Piotrek Guzik z Krosna oglądał ją przed tygodniem nad ranem 21 lutego i ocenił ją na 12.5: mag. Na razie kometa znajduje się 3.3 AU od Słońca i jest widoczna nad ranem. Jednak jej deklinacja cały czas rośnie i będzie pięknym letnim obiektem, położonym wysoko nad horyzontem. 5 czerwca ''przeleci'' 5.5 st od Wegi. Będzie deserem do komety C/2001 Q4 Neat, której nie można pominąć w letnich obserwacjach!!! Smile
SYRIUSZ 350/1500 - znaczy się kawałek rurki.
Odpowiedz
Witam ponownie Smile

Oto formuła jasności dla wyznaczona z obserwacji C/2003 K4 (LINEAR)

C/2003 K4 (LINEAR) m1 = 4.8 + 5 log d + 10.0 log r [ -inf , inf ]

Na stronach (CBAT/MPC/ICQ) jest zawyżona jasność absolutna komety H0= 3.5
a n=4.0 (K1= 10.0)

Tak więc kometa raczej będzie słabsza od przewidywań i 24 X 2004 r. 11:57 UT osiągnie max. jasność (teoretyczną) m1= +6.36 mag.

Widoczność :
Obecnie jest widoczna na porannym niebie nad wschodnim (E) horyzontem, a ok 6-13 IV 2004 r. będzie niemal w zenicie Alt= 85*
Od połowy maja 2004 r. kometa stanie się obiektem okołobiegunowym z jasnością ok. +10.2 mag.

Najdłużej będzie widoczna na wieczornym niebie do ok. 1 IX 2004 r. , osiągając jasność +7.1 mag. I na tym się zakończy obserwacja komety.
Czyli od teraz (29 III 2004 r.) RANO do (1 IX 2004 r.) WIECZÓR.

Generalnie jest to bardzo "dobra" kometa do obserwacji przez teleskopy, gdyż wzniesie się wysoko nad horyzont,a od 17 V do 18 VII będzie okołobiegunową, widoczna całą noc ;D ;D ;D

Również zachęcam do obserwacji. Wkrótce coś więcej (jakieś grafiki wrzucę).

Pozdrawiam.

Odpowiedz
No Jacek, to dajemy w lape komu trzeba (tylko komu wlasnie?) zeby pogoda byla i czekamy Wink
Checi sa, mozliwosci sa - wszystko to tylko w praktyke wprowadzic trzeba.

pozdrawiam
M.J.
PTMA Białystok, Dobson 254/1200 i bino 26x70 N 53 04.122 E 23 06.086 Stacja PFN PAVO9 [Obrazek: PL524962.gif]
Odpowiedz
Cytat:C/2003 K4 (LINEAR) m1 = 4.8 + 5 log d + 10.0 log r [ -inf , inf ]
Zawsze byłem ciekaw jak się takie równanie tworzy, na podstawie czego bierze się wartości składników i co one oznaczają.
Znacie może jakaś stroną na której jest to opisane? Wink Wink
pozdrawiam
Odpowiedz
no cóż, z tego wynika, że w najbliższym czasie zabiorę się za fotografowanie, może coś wyjdzie
Bartosz ;D
Pozdrawiam, Bartosz Leszno  51° 50'  , 16° 33'
Odpowiedz
(29.02.04, 14:43)greg link napisał(a):Zawsze byłem ciekaw jak się takie równanie tworzy, na podstawie czego bierze się wartości składników i co one oznaczają.
Znacie może jakaś stroną na której jest to opisane? Wink Wink

Może tu coś znajdziesz http://vistula.wis.pk.edu.pl/~ptma/SOK/a...ora.html#5

A z mojej strony :

wzór generalny m1 = H0 + 5 log (delta) + 2.5 n log ®
H0 - jasność absolutna komety (tzn. jasność komety ze stałej odległości 1 AU od Ziemi i Słońca naraz)
n -współczynnik aktywności komety (jak szybko kometa zwiększa jasność)
K1 - te same znaczenie co n tylko pomnożone przez 2.5 (patrz wzór niebieski)

Więcej na powyższej stronie.

Co do tego jak wyznaczyć nowoodkrytej komecie H0 i n to wydaje mi się, że gdy odkrywa się kometę w odległości 2.5 - 3 AU lub dalej to jej współczynnik aktywności (n) wynosi 4.0 Dobiera się więc wtedy tylko jasność absolutną (H0) tak by ogólna jasność komety (m1) zgadzała się z jasnością obserwowalną.
Generalnie do prawidłowej oceny tych wartości potrzebne są obserwacje najlepiej rozłożone w czasie i miejscu obserwacji (by nie przeszkadzały czynniki natury położenia komety nad horyzontem - tu właśnie tkwił, do niedawna, problem z kometą C/2001 Q4 NEAT i właśnie prawidłowymi ocenami tych obu wartości).

Być może się mylę, ale to są moje spostrzeżenia. Poprawcie mnie jeśli coś pokręciłem Wink

Odpowiedz
Dzięki za namiar.
Wiele razy byłem na stronie SOK'u ale nie widziałem tego opisu.
pozdrawiam
Odpowiedz
Wreszcie dotarła pogoda na Wschód Polski - choć jeszcze wczoraj wieczorem
było zachmurzenie. Ja już wcześniej wiedziałem (od Piotrka Guzika), że
C/2003 K4 LINEAR jest fajnie widoczna - niestety pogoda tradycyjnie -
kiepska była. Wstałem o 3:30 rano i wyruszyłem kilka km za Białystok.
Księżyc był w miarę nisko nad horyzontem - lecz blask nieco przeszkadzał i
rozjaśniał tło nieba. Na powiększeniu 50x spokojnie kometa widoczna - lecz w
110x - rewelacja ( głównie z powodu dużego DC) i na tym powiększeniu zrobiłem
ocenę. Idę zaraz spać i wstaję znów o 3:30 - jeszcze tej nocy mam nadzieję
da się zrobić ''dobrą'' ocenę - bo już w następne noce to tylko będzie na
niebie rządził jeden obiekt!!! Wink
Moja ocena :
2004 Apr. 01.09 UT: m1=11.0, Dia=0.5', DC=6...20cm L, f/5, (110x)... Jacek
Powichrowski (Bialystok, Poland)

Pozdrawiam i zachęcam do obserwacji!!!!!!
Odpowiedz
Dziś znowu ją widziałem, ale już Xiężyc robi swoje a na dodatek bliskość GSC 21551220 też przeszkadzała :'(
Odpowiedz
(01.04.04, 21:20)JAcekP link napisał(a):Moja ocena :
2004 Apr. 01.09 UT: m1=11.0, Dia=0.5', DC=6...20cm L, f/5, (110x)... Jacek
Powichrowski (Bialystok, Poland)
Pozdrawiam i zachęcam do obserwacji!!!!!!

Zachęcam także do zapoznania się z moją oceną, żeby wszyscy inni wiedzieli jak oceniać...

Arek
Test lornetek: http://www.optyczne.pl/ Tak poza tym to: 10x50, Megrez 80/480
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości