Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jowisz aparatem cyfrowym
Cytat:Togalu policz sobie na ilu pixelach zarejestruje się Jowisz z konwerterem lub bez a zobaczysz o czym piszę z małą skalą obrazu, czy lepiej aby obraz planety był na 200 czy 100 pixelach w aparacie i jak to wpłynie na rozdzielczość zdjęcia ???
<br><br>Janusz, nie daje rady tego policzyć! Pomóż mi! Oczywiście, że jest tak jak piszesz. Ale na odległość Jowisza od nas i jego wielkość nie mamy wpływu. Przy danym powiększeniu będzie taki duży a nie inny. Twoją uwagę odczytałem tak: gdyby użyć ccd o mniejszych rozmiarach (tak aby Jowisz wypełnił kadr) to sytuacja się poprawi bo w pełni wykorzystamy przekątną kadru. Ale widze ze nie o to chodziło. Jak słusznie zauważyłeś, powiększanie też ma swoje granice. Robiąc zdjęcia moim aparatem z CrystalVue 8x32 zazwyczaj nie używam zoomu aparatu. Rozdzielczość optyczna tego urządzenia jest niewielka i to samo (w sensie jakości) osiągam robiąc bez zooma, a potem powiekszając w komputerze.
Odpowiedz
No oczywiście że opatrznie to zrozumiałeś bo nie chcę zmniejszać CCD tylko powiększyć padający na niego obraz Jowisza (oczywiście w granicach rozsądku) aby krążek dyfrakcyjny gwiazdy (czyli inaczej zdolność rozdzielcza naszego teleskopu) nie był większy niż rozmiar pixela bo inaczej i tak nic juz więcej nie zobaczymy poza nadmiernym rozmyciem obrazu, nie wspominając o turbulencji przy za długim czasie ekspozycji :o :'(<br>W fotografii cyfrowej jak i klasycznej trzeba optymalizować parametry obrazu co jest związane z licznymi kompromisami typu czas ekspozycji a turbulencja, skala obrazu a rozmiar CCD czy zdolność rozdzielcza a wielkość pixela.<br>W cyfrowej fotografii nie mam prawie doświadczeń ale w klasycznej najlepsze foty planet uzyskiwałem na Fuji 400 ASA teleskopem z prowadzeniem w projekcji przez telekonwertery ze światłosiłą wypadkową w granicach 1/40 do 1/80 w przypadku Jowisza, Saturna, Marsa i Wenus  Big Grin
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości