Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Obserwujmy nowe karłowate
:'( wczoraj miałem zasięg do 10 mag, może dzisiaj będzie lepiej, to pojadę na wydmy. Jakby się udała super widoczność, to może...
Czyja ta wczorajsza obserwacja 12 z hakiem - Twoja Stanisławie?
Odpowiedz
Tak, ta niebieska kropka. Wink
Odpowiedz
Niestety we Wrocławiu w piątek był zasięg do 10,5 mag więc nie udało mi się złapać już U Gem.
Oskar
Odpowiedz
Trzeba nam się z U Gem pożegnać do następnego sezonu obserwacyjnego dla tej gwiazdy. Wink
Odpowiedz
Tak jest, przedwczoraj mimo zasięgu 12 mag już jej nie widziałem.
Za to widziałem na wydmach gwiazdę zmienną bardzo krótkookresową, zawsze w tym samym miejscu, nisko nad horyzontem. Kto wie co to za jedna? Big Grin
Odpowiedz
Latarnia morska?
Odpowiedz
Znowu włączyli tą lampę (SS Cyg), polecam obserwacje. W nocy w ciągu godziny widziałem wyraźny wzrost jasności - cóż za dynamiczne zjawisko :o!!
Odpowiedz
Potwierdzam obserwację Henryka i również zachęcam do obserwacji. Wink
A oto krzywa jasności AAVSO dla SS CYG
Odpowiedz
(07.03.04, 10:59)SSW link napisał(a):Czy to jest jakaś reguła dla tego typu nowych karłowatych, czy tylko przypadkowe zachowanie tych dwóch gwiazd? Prosiłbym specjalistę Arka o ustosunkowanie się do tych spostrzeżeń.

Przepraszam, ze do piero teraz odpisuje, ale jakoś przeoczyłem wczesniej Twoje pytanie.
Teoretycy występowanie wybuchów krótkich i długich tłumaczą miejscem, w którym zaczął się wybuch czyli pojawiła się niestabilność termiczna - mamy przez to wybuchu in-out, gdy
niestabilność pojawiła się w środku dysku i propagowała się na zewnątrz oraz wybuchy out-in, w których jest na odwrót.

Wyjaśnienie tego faktu pierwszy zaproponował w 1984 roku prof. Smak z CAMK PAN w Warszawie. Pokazał on, że jeśli mamy do czynienia z mniejszym tempem akrecji, to materia w dysku jest na tyle szybko transportowana do jego wnętrza, że właśnie tam pojawia się niestabilnośc termiczna jako pierwsza (in-out). Gdy tempo akrecji jest większe, to tempo dryfu materii z zewnętrznych do wewnętrznych warstw dysku jest mniejsze niż tempo jej napływania do zewnętrznych warstw i tam właśnie pojawia się niestabilność (out-in).

Polecam lekturze "Uranię" 1/2001 str. 20, gdzie popełniłem artykuł pt. "Nowe karłowate".
Tam opisuję te i podobne zjawiska.

Pozdrawiam,
Arek
Test lornetek: http://www.optyczne.pl/ Tak poza tym to: 10x50, Megrez 80/480
Odpowiedz
Dzięki za odpowiedź. Wink
Zapytam jeszcze, który z nich jest długi a który krótki?
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości