Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fotozagadka nr 39
Dla znawców bajecznie prosta. Dla mniej zaawansowanych też nie jest trudna. Kluczem do rozwiązania jest jasna pomarańczowa gwiazda. Proszę podać numer katalogowy wskazanego obiektu.
Analizując fotkę dopatrzyłem się kilku gwiazdek, których jasność dochodzi niemal do 18m. Może burza by to potwierdził.

Życzę przyjemnej zabawy. Smile

Byłbym zapomniał, odpowiedzi na priva. Wink

[Obrazek: zag39.jpg]
Pozdrawiam Henryk Kowalewski Szczecin BPC 10X50  Soligor MT-800 na Vixenie GPD, Taurus 410, Vesta SC3, Artemis 285 www.ccd.neostrada.pl
Odpowiedz
Jak zwykle proszę jeszcze o parametry zdjęcia- czym i jak długo.

Zasięg szacuje na 19,3 - 19,5 mag wg UNSO A 2.0, dużo jest tego szumu od tej jasnej gwiazdy co trochę utrudnia identyfikacje słabych gwiazd. Katalog A 2.0 jak i B1.0 sprytnie omijają tą jasną gwiazdę i dopiero 6' od niej (koliście) oba katalogi pokazuja słabe gwiazdy. To samo sie tyczy każdej takiej jasnej gwiazdy i jest to logiczna zasadą tych katalogów.

Odkryłem jeszcze kilka gwiazdek (ok. 17 mag) na fotce, których nie ma w katalogu i chyba jedna zmienną Wink - bo jasność katalogowa tej drugiej jest o 1 mag mniejsza, no ale jak zmienne mają V(vis)=17 mag, to można sobie pozwolić na odkrywanie...hihi,

poprawka :
Tego co nie załatwiły dwa powyższe katalogi to załatwił GSC 2.2 - rozwiazał się problem gwiazd, których nie ma oraz "mojej zmiennej "...eee- nic nie odkryłem >Sad

Warto jeszcze dodać, że względne różnice jasności gwiazdy pomiędzy UNSO A 2.0 a GSC 2.2 dochodzą czasem do 2 mag. Aby tak więc jakoś dobrze zakończyć, to nalezy stwierdzić - napewno ponad 18 mag wizulanie na focie !!
Odpowiedz
(27.01.04, 19:53)burza link napisał(a):Jak zwykle proszę jeszcze o parametry zdjęcia- czym i jak długo.

Soligor MT-800 + Vesta SC 22.01.04 19:25
Stack 13 klatek po 20 sekund
Pozdrawiam Henryk Kowalewski Szczecin BPC 10X50  Soligor MT-800 na Vixenie GPD, Taurus 410, Vesta SC3, Artemis 285 www.ccd.neostrada.pl
Odpowiedz
Podaję rozwiązanie zagadki. Jest to galaktyka NGC404 o jasności 10,3m i jasności powierzchniowej 12,8 w odległości 6' od Bet And, zwaną Mirach.
Było wyjątkowo dużo odpowiedzi, chociaż doszły mnie słuchy, że Janusz_P podrzucał z boku ściągi. Wink Co tam, efekt końcowy się liczy.
Wszystkie odpowiedzi były prawidłowe i wymienię w kolejności wpłynięcia:

SSW
burza
Bartosz
HAMAL
Janusz_P
Togal
Bocian

Dziękuję za udział i gratuluję rozpoznania niezbyt popularnego obiektu.
Jestem zaskoczony podanym przez burzę zasięgiem, o ile pamiętam 30 lat temu, gdy stawiałem pierwsze kroki w astronomii taki zasięg dla amatora był w sferze marzeń (science fiction).
Jak zauważył Janusz_P na fotce widać jedynie centralną część galaktyki. Ujęcie było robione z miasta i zewnętrzna część obiektu zlała się z tłem nieba, była nie do wyciągnięcia. Spora ilość szumu spowodowana jest tym, że zmieniałem poziomy, aby zmaksymalizować widoczną część galaktyki.
Dołączam fotkę, jaka wyszła prosto ze stack'owania bez żadnej graficznej obróbki.

[Obrazek: NGC404.jpg]
Odpowiedz
hura ;D udało mi się, a już miałem pewne wątpliwości
faktycznie tym razem 7 ( siedem ) odpowiedzi to już niezły rezultat 8)
zasięg faktycznie imponujący :o
pozdrawiam tym, którym chciało się szukać (chyba, że byli tacy co odpowiedzieli bez zastanowienia bo ten rejon mają opanowany do perfekcji)
Bartosz
Pozdrawiam, Bartosz Leszno  51° 50'  , 16° 33'
Odpowiedz
Wiedziałem od razu a jestem czwarty :Smile, no ładnie ;D
Odpowiedz
Gdy zobaczyłem zagadkę to pomyślałem, że to nie dla mnie. Jednak dla spokojości wytypowałem kilka jasnych pomarańczawych gwiazdek z CdC i sprawdziłem co się dzieje w ich okolicy. Jedną z wytypowanych była Mirach, a w jej okolicy NGC404. Wyglądało, że to jest chyba to. Posiadane katalogi gwiazd nie pozwoliły mi jednak jednoznacznie tego potwierdzić, więc nie dałem odpowiedzi i zająłem się przeglądaniem działu "Astrofotografia". No i tam natknąłem się na podpowiedź Janusza_P ;D
Odpowiedz
Heniek o przepraszam ??? o NGC-404 napisałem o 17,57: Re:M33 i M31 w jednym kadrze przy -16« Odpowiedź #12 otrzymano: 24/01/2004 17:57 Janusz_P. » czyli conajmniej 3 dni wcześniej niż zamieściłeś tę zagadkę na forum i to w zupełnie innym wątku Wink 8)
Zapewne wtedy ją robiłeś i wyczuliśmy się mentalnie 8)
Odpowiedz
(27.01.04, 20:53)Janusz_ P. link napisał(a):Aguarius cichosza Wink bo to teraz topowa zagadka cheba jest Wink
Odpowiedz
No tak, jam chlapnął tyś wychlapał i nas obu wyleją

No to czujemy się wylani Aquarius czy nie, ale i tak ten przysznic trzeba było przyjąć za co Heniek takie intensywne Sorki a głowy już w popiele ;D ;D ;D
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości