Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przejście Merkurego przez tarczę Słoneczka
W Lesznie zacznie się coś około 7:13 a skończy o 12:32.
Odpowiedz
dzięki Togal,<br>czyli zostaję w ogrodzie  Big Grin<br>pozdrawiam<br>Bartosz
Pozdrawiam, Bartosz Leszno&nbsp; 51° 50'&nbsp; , 16° 33'
Odpowiedz
Ja też szukuję się na przejście Merkurego. Spróbuję z kamerką intenetową i obiektywem z filtrem mylarowym.<br>Rozważam wariant obiektywu 300mm lub 1000mm. Myślałem o 300mm bo wtedy Słońce będzie miało 2.6mm na matrycy CCD i zmieści się całe. Z drugiej strony Merkury będzie maleńką kropeczką. Czy aby nie za małą? Co o tym sądzicie ?<br>Na obraz planety w postaci okągłej tarczki raczej nie liczę, a może ???<br>A propos Jupitera 200: Obraz Słońca na kliszy będzie miał 1.75mm , więc mało. Ale jeśli obiektw jest dobrej jakości , film drobnoziarnisty i ostrość (!!!) nastawiona perfect to może będzie widać Merkurego.<br>Do użytkowników kamerek: czy macie chłodzenie, jakiekolwiek ? Proszę o kontakt z kimś ktorobił już Słońce kamerką z filtrem. Jak małe plamy udało się zarejestrować ?<br><br>Pozdrawiam<br>
Odpowiedz
Witajcie Smile<br><br>Muszę się wam pochwalić ,że 7 maj ide do Planetarium Sląskiego .Po to aby pokukać przez 30cm refraktor o ogniskowej 4,5 m na przejście Merkurego przez tarczę Słońca . Myślę ,że coś zobacze (może sie uda) .Może będą jakieś fotki .SmileSmileSmileSmileSmileSmileSmileSmile
Odpowiedz
Witam Kolegów..<br>moja prośba jest taka: jak skutecznie wykonać zdięcia z w/w zjawiska mając do dyspozycji filtr Bader planetarium z przodu teleskopu, lustrzankę, film 200 ASA, projekcję okularową z okul. S.P 26 mm i 9mm, lub w ognisku głównym, teleskop newton 150/1510. Proszę o poradę w miarę konkretną.<br>andrzej z opola
Odpowiedz
W sumie dobre pytanie. Jak dla mnie Słońce fofografuje się jednak sporo trudniej niż np. Księżyc. To co ja osobiście mogę zasugerować to zrobić jaknajwięcej zdjęć, wtedy szansa, że będa wśród nich wyraźne albo w miarę wyraźne wzrośnie. Ja osobiście najpierw mierzę światłomierzem światło a następnie klikam zdjęcia część z nich prześwietlając a część niedoświetlając. Generalnie efekty jakie do tej pory osiagnąłem są delikatnie mówiąc złe. Może teraz coś wyjdzie, bo nastawiam się na wypstrykanie sporej ilości zdjęć jako, że zjawisko jednak trochę trwa.<br><br>Pozdrawiam
Odpowiedz
słońce grzeje, a jak teleskop będzie jeszcze w dodatku zasłonięty filterm foliowym to już w ogóle tragefia - dlatego ja mam zamiar zrobić fotki jak najszybciej z rana, a potem się trochę poobijać i ... poobserwować
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
No cóż Tomku ja bym poszedł na jakość a nie na ilość wypstrykanych zdjęć ale jak wolisz to rób ilość a potem wyselekcjonujesz z niej jakość  ;D ;D ;D
Odpowiedz
jestem ciekaw Januszu jak będziesz szedł na jakość, gdy cały obraz będzie pulsował z powodu ruchów rozgrzanego powietrza... to jest losowe więc lepiej zamiast czekać na chwilowe dobre warunki termiczne lepiej natrzaskać więcej zdjęć i potem sobie wybrać to co się nadaje...
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz
Tak też przecie piszę aby potem wyselekcjonować te lepsze  ;D ;D
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości