Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
R Aql - gwiazdy porównania
(12.11.03, 21:07)Adam link napisał(a):Wydrukowałem chyba z 50-siąt map porównania.

Widzę Adamie, że jak na początek wygląda to imponująco. Przekonasz się niebawem, że już samo dojście do zmiennej, rozpoznanie i zapamiętanie gwiazd porównania i oklolicy zmiennej daje zadowolenie i satysfakcję. A jeżeli zaczniesz stwierdzać, że zmienna naprawdę zmienia jasność... Wink
Odpowiedz
Najprzyjemniejsze jest jednak dojrzenie słąbiutkiej mirydy, kiedy jeszcze kilka dni temu nie było jej widać.
Oskar
Odpowiedz
R Aql jest aktualnie w pobliżu maksimum jasności.

Tymczasem jest problem z gwiazdą porównania na mapce "b" AAVSO 030923 oznaczoną jako 72. Otóż, w CdC jest to gwiazda podwójna o składnikach 7.2 (7.16) i 7.7 (7.68) mag wg. katalogu Tycho2 i separacji 8". Integralna jasność wynosi zatem 6.7 mag.
Szkoda też, że nie zaznaczono na tej mapce najjaśniejszej gwiazdy. Wg. Tycho2 ma ona 6.3 mag i całkiem dobrze nadaje sią na gwiazdę porównania. Wink
Odpowiedz
Przyznam, że korzystałem już w tym roku z gwiazdy 6,29 mag. przy ocenie R Aql.

Może dzisiaj ją ocenię. Wg ICM-u ma być ładna pogoda. Miałem krótki zastój w obserwacjach, gdyż "siadły" mi wyniki badań i musiałem nad nimi popracować Smile, czyli trochę się oszczędzać.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości