Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gwiazdy porównania
Obserwując wczorajszej nocy gwiazdy zmienne i kometę dwukrotnie miałem problem z gwiazdami porównania przy ocenie jasności.
O komecie już pisałem w innym wątku. Tu chciałbym opisać przypadek jaki trafił mi się obserwując zmienną w gwiazdozbiorze Pegaza.

Otóż AAVSO przedstawia różne mapki dla tej samej zmiennej oznaczane A, B, C, D w zależności od zasięgu znajdujących się tam gwiazd. I okazało się, że na mapce A oraz B ta sama gwiazda ma podaną inną jasność, różniącą się o 0,2 mag., a to w przypadku gwiazd zmiennych sporo. Dodam, że dotyczyło to jasnej gwiazdy. Ciekawe, czy więcej jest takich błędów? W przyszłości będę przyglądał się tym mapkom dokładniej.
Odpowiedz
Warto po obserwacjach sprawdzić dane katalogowe gwiazd porównania w różnych programach i różnych katalogach. Ja zawsze tak robię przy obserwacjach komet.
Pozdrawiam. Aquarius
Odpowiedz
Miedzy innymi dlatego sugeruje uzywanie wiecej niz jednej pary gwiazd porownania.
Kiedys dyskutowalismy o tym intensywnie z Oskarem.

Arek
Test lornetek: http://www.optyczne.pl/ Tak poza tym to: 10x50, Megrez 80/480
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości