Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
02. 02. 2019 - Zakrycie Saturna przez Księżyc
#1
Lightbulb 
Jutrzejszego poranka tuż po wschodzie Księżyca o 06:52 dojdzie do zakrycia przez jego tarczę planety Saturn. Warunki do obserwacji będą trudne bo wszystko nisko nad horyzontem ~6° i przy jaśniejącym szybko niebie wschodzącego Słońca. Ze względu na małą elongację -28,0 i bezpośrednią bliskość naszej gwiazdy, pas widoczności i możliwości obserwacji zjawiska będzie dość wąski. Dla dł. geogr. południkowej między 3°E a 23°E teoretycznie a w praktyce zapewne dużo mniejszy. Dla szer. geogr. wygląda już trochę lepiej bo między 10°14'N a 61°51'N.

Znajdujemy się więc w pasie widoczności tego zakrycia, na E-PL trochę jaśniej i wyżej a na W-PL trochę niżej ale za to ciemniej. Nie wiadomo co lepsze!?
Odkrycia planety nie zobaczymy bo dojdzie do niego już po wschodzie Słońca.
Ten rok obfituje w serię zakryć Saturna, które będą występować w różnych częściach naszego globu a pas zakryć będzie wędrował od Bieguna Północnego poprzez część równikową by zakończyć się ostatnim zakryciem w okolicy Bieguna Południowego wraz z końcem roku 2019.

Długo trzeba było czekać na kolejną możliwość zakrycia Saturna przez Księżyc widocznego z Polski, bo aż 12 lat od 2007 roku bo zakrycie w 2014 praktycznie przy zachodzącym Księżycu można pominąć. Ostatnie obserwacje w 2007 roku wypadły super, życzę więc wszystkim dobrej pogody i żeby się wszystko udało jak wtedy.

Poniżej kilka parametrów zjawiska i pamiątkowe zdjęcia wykonane przez kolegów z Naszego forum w 2007 roku: Janusza Wilanda i Robsona Smile

Powodzenia i czekamy jak zwykle na fotki....


Załączone pliki Miniatury
                       
KRZYSIEK .... !!!
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości