Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
09.05.2016 - Merkury na tarczy Słońca...!
Thumbs Up 
Tego nie można ot tak sobie przegapić i zostawić tak beztrosko, bo takie zjawiska nie zdarzają się codziennie i co roku...!!! A ja tak przyznam szczerze, że nie widziałem jeszcze nigdy na tarczy Słońca Merkurego Smile  Wenus już widziałem i trochę szkoda tego, że tylko raz w życiu widziałem coś tak pięknego...! Tym bardziej teraz dla tego stawiam na Merkurego Wink !!!

Już od kilku dni obserwuję sobie tą planetkę i coraz bardziej zaczyna ginąć w blasku naszej gwiazdy słonecznej. Życzę wiec wszystkim z góry dobrej pogody i Słońca obfitego bo tam właśnie Wszyscy będziemy szukać 9-tego, naszej najbliższej Słońcu planety - Merkurego Smile

Im bliżej Słońca tym bardziej gorąco, wszyscy czekamy tu na wasze relacje, obserwacje i fotki....

Kilka najważniejszych informacji w załączniku:

1) Parametry tranzytu dla SW-PL
2) Ogólne szczegółowe dane widoczności
3) Na tarczy Słońca
4) Moja animacja przebiegu zjawiska 30 min/1s.
5) Widoczność globalna zjawiska

Im bliżej 9-tego tym bardziej gorąco, choć u mnie ostatnimi czasy tak dla ochłody śnieży sobie tak czas do czasu....  Big Grin

... Cool

Załączone pliki Miniatury

KRZYSIEK .... !!!
Odpowiedz
Big Grin 
Merkury jest już tak blisko Słońca, że nie da się go już zobaczyć na zwykłym profesjonalnym sprzęcie.... ale my Ziemianie na szczęście dysponujemy już takimi możliwościami, że tak łatwo się nie poddajemy nawet jeśli nam coś na chwilę znika z oczu.... Cool

Ostatnie zdjęcia wykonane przez satelity SOHO już namierzyły naszą planetkę, Merkury idzie prosto na naszą słoneczną tarczę.... Big Grin 

załączniki:
1) SOHO - LASCO C3
2) jest również szansa, że na tarczy będzie oprócz planetki jakaś plamka  Smile

3) a tutaj załączam do animacji linka, warto to zobaczyć..., że Słońce nigdy nie śpi.... Wink  a i jest już też sam Merkury!

http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/LATE...ent_c3.gif

cdn....

KRZYSIEK .... !!!
Odpowiedz
Blisko i coraz bliżej, Merkury tarczy słonecznej Cool  Pogoda na pewno nie będzie jutro idealna ale mam nadzieję że się chociaż utrzyma ten wyż ze wschodu bo tam są chociaż jakieś poprzerywane chmurki.... Na całe szczęście tranzyt nie trwa tylko kilka minut i na pewno każdy znajdzie jakieś swoje okienko  Wink tak więc szykować na jutro sprzęt bo ogłaszam pełną gotowość bojową  Big Grin

Nadal na tarczy utrzymują się dwie piękne obok siebie plamy tak więc nie samego tylko Merkurego jutro mamy .... Smile

Ostatnie zdjęcia z satelity SOHO w załączniku  Tongue

KRZYSIEK .... !!!
Odpowiedz
W UK pogoda jak zwykle pochmurna i obawiam sie,ze juz nic sie nie zmieni w tym temacie. Udalo mi sie na poczatku wykorzystac mala dziure w chmurach i przynajmniej mam jakas pamiatke.

[Obrazek: 539_09_05_16_3_33_13.jpeg]

Odpowiedz
Jeszcze jedno sie udalo przed deszczem

[Obrazek: 539_09_05_16_4_16_48.jpeg]

Odpowiedz
Pogoda była kapryśna ale wszystko się pięknie udało i choć teleskop trzeba było wystawiać i chować nawet kilka razy to to i tak pikuś bo widziały gały co chciały  Big Grin Chmurzyło się, padało i kilka razy grzmiało ale to i dobrze, bo kto by wytrzymał ponad 7 godzin przy teleskopie, zimne piwo by się w Słońcu zagrzało a gril by spalił wszystko na popiół no i zbyt bardzo zmęczyły by się oczy... Wink  Udało się zaobserwować te najważniejsze momenty bo wejście na tarczę budzi zawsze największe emocje jak planetka zaczyna "nadgryzać" Słońce.... Cool Nie mam jakichś super fotek no bo co się da zrobić na trzęsących łapkach kompaktem w okularze teleskopu ale te zawsze będą mi przypominać co wtedy widziałem LIVE...

Nie można jeszcze zapomnieć o plamach słonecznych, kilka było dużych a kilka malutkich i też dodawały smaczku całemu zjawisku...!

Zdjęcia w załączniku  Tongue

KRZYSIEK .... !!!
Odpowiedz
W moim przypadku pogoda była trochę bardziej złośliwa, bo pierwsze okna w chmurach otworzyły się dosłownie kilka minut po wejściu Merkurego na tarczę.
Ważne jednak, że tranzyt zaliczony! Do następnego razu za trzy i pół roku Smile.

WO ZenithStar 80 II ED + AstroTrac TT320X-AG Travel System Canon EOS 400D, Canon EOS 6D
Odpowiedz
A tak widoczne było zakrycie w szukaczu .

Odpowiedz
Kolejna fotka z tranzytu .

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości