Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Max Kolonko o TVP
Dlaczego z SONDA 2 jest jak jest ?
Bardzo dobrze wytłumaczył to MAX
w swym najnowszym felietonie
Proponuję obejrzeć ( o mediach zaczyna się w  8 minucie filmu )  

I nie sądzę (no może) aby max oglądał SONDĘ 2 ale jak dosadnie i precyzyjnie ujął to co my musimy oglądać ?....
Ocenę pozostawiam oczywiście wam.
Odpowiedz
(23.04.16, 12:24)maxbit napisał(a): Ja o tym co się dzieje w TVP a zarazem i w SONDZIE 2 to chyba dość dobrze podsumował Max Mariusz Kolonko.
Ja nie sieje defetyzmu, napisałem co myślę o realizacji czy Sondy 2 czy poszczególnych odcinków i mniej więcej większośc ludzi i tu na forum i nawet w czy to słyszę d znajomych .
Dlatego co jakiś czas piszę o jakieś innej akcji niż biadolenie tutaj na forum, jak napisałem nie wiem czy to przyniesie jakiś efekt.
A jaki jest cel tego biadolenia ?
Ano prostu ma poprawić sam program gdyż chyba czasem zapominamy o tym.
Próbujemy naskakiwać na siebie a to jest poważny bład, zamiast dojść do sensownego konsensusu.

Choc mam duzo sympatii do Max'a Kolonko to bardzo mocno sugeruje brac poparwke na to co mowi. On ponad wszystko lubi "gwiazdorzyc" a rzetelna i obiektywna ocena sytuacji nie zawsze u niego jest na 1szym miejscu. Czasem udaje mi sie wylapac w jego komentarzach mix prawdy, polprawd i mianipulacji. Na przyklad o sytuacji wewnetrznej w TVP jest (zapewne) sporo prawdziwych informacji ale o tym jak telewizja panstwowa powinna rozwijac sie biznesowo to MAx juz "ostro kreci". Na przyklad Zachwyca sie homogenicznosca Polakow ale pogardza misyjnoscia TV, ktora przeciez ta homogenicznosc narodowa utrwala. Do ulubionych porwnan miedzy misyjna TVP i TV USA wybiera takie stacje, ktore akurat w USA misyjne nie sa. O tych zas, ktore w USA sa misyjne i rownie cienko przeda jak nasza TVP MAx nie wspomina ani slowa... ciekawe dlaczego...  ?

Kolejna uwaga do Max'a to przesadna i nadmuchana jak balon "amerykanskosc",  na ktora sie czesto powoluje. Patrzac obiektywnie Max jest w USA c.a.  od poczatku lat 90tych. Jest pierwszym pokoleniem emigracyjnym (boat people) jakich pelno w USA. Tacy ludzie zwykle nie robia wielkich karier. To na nia nich spoczywa najwiekszy ciezar integracyjny i ekonomiczny. Nasze roznice kulturowe, nawyki,  akcent, nawet Polska sloma z butow wystaja praktycznie do konca zycia i z Maxem nie jest inaczej. Przeciez zaczynal jako kontraktor w budowlance (przyznacie ze z dziennkarstwem to ma nie wiele wspolnego Smile ). Obecnie mimo tego nadmuchanego hype'u jaki udalo mu sie wytworzyc w praktyce nadal musi on "udawac Amerykanina" w znaczeniu sztucznego utozsamiania sie z tamtejsza kultura, historia tego kraju i rozumeinia wartosci, ktore tam sa uznawane za szlachetne...itd. O zadnej z tych rzeczy przeciez w PRLowskiej podstawowce czy w ogolniaku w Bydgoszczy nie uczono. Rowniez nie bylo nic o tym na uniwerakach. Moim zdaniem bajki o swojej amerykanskosci Maxowi udaje sie sprzedac ale tylko w Polsce bo nikt inny tegi nie kupi. Owszem sa jednostkowe sukcesy, nagordy tu i tam, Pare razy w ciagu ostatnich 25 lat udalo sie cos skomentowac w jakiejs wiekszej stacji newsowej w USA no ale smutna prawda niestety jest  taka ze to szary emigrant, ktory conajwyzej moze napisac ksiazke dla innych szarych emigrantow i sprzedawac ja na Amazonie bo do drozszych sieci ksiazkowych z takiej klasy literatura juz wejsc nie udalo, moze zainstniec na Youtubie albo w Internetowych blogach ale sorry to wszystko... i nizealeznie jak "grubo" to z Polski widac to niestety w tym punkcie ta kariera sie konczy. 

By poprzec to co mowie obejrzyjcie sobie na przyklad portal Maxa http://thanku.com/ gdzie "symuluje" amerykanskiego patriote wspierjacego wteranow wojen USA. Dla czlowieka wychowanego poza USA ja odbieram takie postepowanie jako nienaturalne , cos sztucznego , jakas forme "marketingu politycznego". Cos w rodzaju proby zaskarbienia sobie sympatii ludzi, od ktorych byc moze cos moze gdzies zalezec. Wszak dzialanosc taka w odpowiednich kregach bedzie zawsze dobrze widziana a jesli akcentu nie slychac to o pochodzenie i organizatora calej akcji nikt nie bedzie pytal. Oczywiscie cel jest piekny ale my Polacy mamy szanowac swoich bohaterow najpierw a potem cudzych.  Jak juz napisalem Max wyemigrowal do USA na pocztaku lat 90tych jako dorosly i uksztaltowany czlowiek. Pelna edukacje odebral w PRL. O wojanch jakie USA prowadzilo mogl slyszec z TV albo z ksiazek, w zadnej z nich na pewno nie uczestniczyl. USA jest krajem normalnym gdzie patriotyzm jest silnie zakorzeniony w swiadomosci wielopokoleniowych obywateli zas wynikajacy z niego szacunek  do weteranow jest bardzo dobrze postrzegany i zapewne otwiera wiele drzwi. No ale to samo w wykonaniu Polaka z krotkim stazem obywatela USA inaczej niz "udawaniem" nazwac nie moge. To tak samo jakbysmy po miesiacu pobytu w USA poszli na koncert Bruce'a Springsteen'a po to zeby pozniej chwalic sie ze z tlumem spiewalismy "Born in the U.S.A". ... Smile 

Z reszta nie jest to jedyny przyklad, sa inne moze mniej spektakularne ale dla polskiego "ogladacza" MaxTV latwe do wylapania. Mowie to o pomylkach historycznych, typowych dla Polaka w stanch porownaniach, sympatacih politycznych i zwiazanym z tym brakiem obiektywizmu i takich  tam. Nie pisze juz o tym bo mi sie nie chce...

Mam nadzieje ze troche otworzylem oczy na pewne sprawy.
Odpowiedz
Nic nie musiałeś udowadniać
To sie od razu rzuca w oczy że Max w wielu przypadkach próbuje być bardziej amerykański od Amerykanina. Owszem też na to się nakładają pewne poglądy i po prostu ludzkie przyzwyczajenia, emocje i sposób bycia. I to wszystko Prawda.
Ale nie czepiał bym się ze po przyjeździe do USA pracował nawet przy kopaniu rowów. A to już typowo Polskie podejście gdyż każdy Polak po skończeniu studiów uważa że mu się należy praca inż, kier koordynatora bo on jest na umiany. Bardziej sobie szanuje ludzi którzy pracę zaczynali od dołów niż "specjalistów". Ja już nie wspomnę że w Polsce najlepszym źródłem pracy nie jest wiedza lecz bycie czyimś pociotem. I dlatego w tym naszym kraju nic nie osiągnęliśmy, i aktualnie praktycznie nic nie produkujemy a elektrownię atomową budujemy prawie 40 lat ....
I tu chcesz się kopać z faktami ?

USA to troszkę inny kraj tam trzeba być po prostu właśnie takim jak Max "przebojowym" mięć chęci wiedzę itd ... i tacy na ogół wypływają.
Ja staram się filtrować tą otoczkę którą robi Max w swym show ...
Ale to co mówi jest na ogół w 80 % dużą prawdą ... pewnie zawsze można sie czepiać pewnych poglądów i wypowiedzi to jest OK.
Max podjął (jak miliony polaków prawie 20 mln ?) decyzję że w tym naszym Kraiku nie ma co się szarpać gdyż do niczego nie dojdzie (o czym nawet wspominał), czepianie się go że jest taki jak jest oraz dostosował się do swojej sytuacji albo raczej sytuacji z jaką ma do czynienia w USA jest daleko nie OK.
Nie odciął się od Polskich korzeni (jak czasem wielu rodaków), pokazuje jak jest, i zrobił wg mnie dużo więcej dla naszego wizerunku niż bardzo wielu rodaków którzy żyją TU na naszej ziemi ....
A więc wieszanie się Max-a za sposób prowadzenie programu to pomysł średni robi to po Amerykańsku i mi się to w sumie podoba, i oczywiście komuś może nie podobać, ale samej treści wypowiedzi to już mało kto zakwestionować może, ano bo nie ma czego.
I potrafi mówić co wielu Polskim dziennikarzom (albo raczej dziennikarzynom) nie przechodzi przez usta z poprawności politycznej albo raczej w obawie przed odstawieniem na boczny tor, wystarczy zobaczyć wystąpienie jakie zrobił w czasie rozdania nagród Kisiela, za właśnie MaxTV, jak poleciał o 70 % udziale mediów Niemieckich to na sali zapadła porażająca cisza, a Lisickiemu mało kopara nie opadła. (choć robił dobrą minę ale widać było jak szpilki mu się wbijają ojej co on mówi .....)

Bo co powiedział jak jest tak to nas boli i tak się tego wstydzimy, boimy TYCH wyżej ... "sponsorów" ?

I My naszą Polska jeśli tak to ogólnie można nazwać "kulturą" powodujemy że nasz Kraj jest w opłakanej sytuacji i Politycznej i Gospodarczej, Obronnej czy nawet społecznej (po prostu wymieramy).
Oczywiście ktoś powie EU jest w podobnej sytuacji, a ja powiem a co nas interesuje EU (o ile to nie zagraża naszym interesom itd).
Dbajmy o swój biznes ....
I to właśnie wszystko się przekłada nawet na programy czy program TV.
Robią TV narodową każą sobie płacić 15 PLN OK, ale wtedy WON wszelkie seriale Made in Turkey, niech sobie to puszczają TV komercyjne jak chcą (czy BBC emituje seriale Tureckie?)
A nie w PrimeTime serialik Turecki a Sonda Program Popularno naukowy po 22.00
Odpowiedz
(24.04.16, 08:46)maxbit napisał(a): USA to troszkę inny kraj tam trzeba być po prostu właśnie takim jak Max "przebojowym" mięć chęci wiedzę itd ... i tacy na ogół wypływają.
Ja staram się filtrować tą otoczkę którą robi Max w swym show ...
Ale to co mówi jest na ogół w 80 % dużą prawdą ... pewnie zawsze można sie czepiać pewnych poglądów i wypowiedzi to jest OK.
Max podjął (jak miliony polaków  prawie 20 mln ?) decyzję że w tym naszym Kraiku nie ma co się szarpać gdyż do niczego nie dojdzie (o czym nawet wspominał), czepianie się go że jest taki jak jest oraz dostosował się do swojej sytuacji albo raczej sytuacji z jaką ma do czynienia w USA jest daleko nie OK.
Nie odciął się od Polskich korzeni (jak czasem wielu rodaków), pokazuje jak jest, i zrobił wg mnie dużo więcej dla naszego wizerunku niż bardzo wielu rodaków którzy żyją TU na naszej ziemi ....
A więc wieszanie się Max-a za sposób prowadzenie programu to pomysł średni robi to po Amerykańsku i mi się to w sumie podoba, i oczywiście komuś może nie podobać, ale samej treści  wypowiedzi to już mało kto zakwestionować może, ano bo nie ma czego.
I potrafi mówić co wielu Polskim dziennikarzom (albo raczej dziennikarzynom) nie przechodzi przez usta z poprawności politycznej albo raczej w obawie przed odstawieniem na boczny tor, wystarczy zobaczyć wystąpienie jakie zrobił w czasie rozdania nagród Kisiela, za właśnie MaxTV, jak poleciał o 70 % udziale mediów Niemieckich to na sali zapadła porażająca cisza, a Lisickiemu mało kopara nie opadła. (choć robił dobrą minę ale widać było jak szpilki mu się wbijają ojej co on  mówi .....)

Sorry ale to co tu piszesz nie jest zgodne z prawda. Wlasnie juz z tego co napisalem poprzednio wynika, ze  przywiazanie MMK do polskich korzeni mozna oceniac conajmniej dwuznacznie. Jesli dorzucisz do tego jego pro Putinowskie sympatie oraz programowa krytyke pod adresem rzadzacych to sorry ale obornic sie juz tego raczej nie da. No jako wisionke na torcie zadam pytanie. Po co MMK w ogole przyjechal po odbior nagrody Kisiela do Polski ? Przeciez sam powiedzial, ze nie wie, ze to chyba za MaxTV ja dostal. Wiec skoro nie wie to po co w ogole w ten  wyrezyserowany cyrk sie pcha...? Czyzby nie potrafil sobie odmowic zaszczytow, nawet udawanych ?

W mojej ocenie tak jak Max zachowuja sie tylko ludzie, pazerni na slawe i sukces, ktorzy na sile chca cos sprzedac niezaleznie od tego ile w tym co oferuja jest wartosciowego produktu a ile opakowania. Dodam, jeszcze ze cale USA wcale takie nie jest (skad te wnioski w ogole wziales , mam nadzieje ze nie z ogladania MMK albo filmow w TV ?). Nie wnikam czy MMK postepuje tak bo przycisnelo go zycie do fiinansowego muru, czy moze postanowil rozmienic swoje zasady rztelnosci dziennikarskiej iloscia polubien na YT, w kazdym razie dobre wzorce dziennikarskie skad czerpac napewno ma,  problem w tym tylko dlaczego tego nie robi. Dodam jeszcze, ze styl prezentowania wiadomosc podobny do MMK uprawiaja tylko niektore stacje TV news w USA (np FoxNews - to taki polski TVN na przedawkowanych sterydach) i to czesto spotyka sie z ostra krytyka, zarzutami braku profesjonalizmu ale byznes kreci sie dalej bo zawsze znjada sie tacy, ktorym produkt 30% informacji  i 70% opakowania z przystawka odpowiednich reklam pasuje.  Co jest co ciekawe, nie pamietam aby Max w takich stacjach kiedykolwiek goscili.  Byc moze jest tak dlatego, ze maja one wlasnych, jeszcze lepszych showmenow od sensacyjnego przedstawienia wiadomosci no ale co jak bede sie rozowdzil. Niech materialy z YT same za siebie mowia:

Breaking news: Media exaggerates truth
https://www.youtube.com/watch?v=Hj5cjKXjT7g
Co smieszne pochodzi to ze stacji ktora robi dokladnie to samo o co oksarza innych Smile

Failure of Media and Society/Sensationalism
https://www.youtube.com/watch?v=SOldmqgIIKM

Broadcast journo exaggerates flood
https://www.youtube.com/watch?v=8slEPV9LyS0

Mainstream Media as a Weapon of Social Engineering and War
https://www.youtube.com/watch?v=2eEY-9kUkyg
Odpowiedz
A co rozumiesz za Pro Putinowskie Sympatnie ?
Ze napisał jak jest i dał Władkowi człowieka Roku ? Bo jest to prawdą.
Pazernii na kase ? na tym polega USA
To wg ciebie lepiej szyć ludzi i być czyimś pociotem nie mieć o niczym wiedzy, pracować dla obcych mediów, byle tylko być wiernym pieskiem ?
Kolonko stworzył ten program i widowni z niczego ZERO reklamy (no moze troszkę przez SuperStację) ale chyba pierwsze były jego programy a później "wizyty" w SuperStacji.
On sie po prostu umie sprzedać i tyle ...
Dużo ludzi mu tego zazdrości ....
Ot tyle .
Jeśli chcesz dyskutować merytorycznie a nie emocjami to podaj z jego informacji coś co było nie prawdą ... a nie że robi to w taki czy inny sposób.
Widzę czy informację też trzeba umieć sprzedać
ENDE
Odpowiedz
Nie wiem czy sie dobrze zrozumielismy. Zeby byla jasnosc to co mi przypisujesz nie przedstawia moich pogladow na temat wlasnosci mediow w PL.
Tutaj akurat zgadzam sie z MMK ale nie na tej jednej wypowiedzi opieram swoje zdanie na temat twroczosci dziennikarskiej tego prezentera.
Patrze na caloksztalt tego co mowi. No i przy takiej analizie zaczynaja wychodzic przedziwne zaleznosci, ktore powinienem wprost
nazwac "manipulacjami" no ale uzylem slowa "sympatie" zeby ujac to bardziej elegenacko. Pytasz o jakich  sympatiach mowa wiec wyjasniam.

Chodzi mi konkretnie o niczym niewytlumaczalne (moim zdaniem) pro putionwskie lub prorosyjskie komentarze MMK. 
Zauwazylem ze sa one czasem wypowiedane wprost a czasem wplecione pomiedzy slowa (czesto slusznej) krytyki omawianego problemu. 
Oto niektore przyklady takich sutuacji wylapane przeze mnie w odcinkach MaxTV (sezon 2015 i 2016).

1. Przyznanie czlowieka roku Putinowi:
Jak mozna przyznac czlowieka roku mordercy i najwiekszemu terroryscie na swiecie (chyba nie musze podawac przykladow...?).
Przeciez taki tytul uwiarygadnia to co Putin i Rosja pod jego rzadami w swiecie wyprawia. Nie mozna przeciez marginalizowac, przymykac na te wszystkie rzeczy oczu i umieszczac miedzynarodowego bandyte w plebiscytach popularnosciowych a to wlasnie MMK zrobil! W imie czego chcialbym widziec, troski Polske ?
Znajac byznesowe nastanie MMK mozba by pomyslec ze MMK cos laczy z Russia Today, bo akurat ta TV dziala bardzo podobnie.
No ale roli MMK w tym byznesie nie znam widze tylko, ze zachowuje sie podobnie.

2. Zachwyty MMK nad akcjami wojska rosyjskiego w Syrii (w rzeczywistosci wiadomo jak wszystko wyglada:
atakowanie opozycji Asada, kiepska wspolraca z armia USA, sporadyczne walki z IS, wspieranie zalewu EU przez emigrantow, naruszanie integralnosci panstw w regionie ...etc) No ale dla MMK to wszystko to seria sukcesow i przyklad jak takie sprawy powinno sie rozwiazywac. Co smieszne w tych ocenach MMK kompletnie ignoruje informacje prasowe plynace prosto z Dep. obrony USA, ciekawe dlaczego , moze mysli ze widzowie to lykna...?)

3. Ostra krytyka rzadu Turcji za zastrzelenie rosyjskiego smaolotu (i ostrzelanie jego misji ratunkowej).Jak wiadomo samolot wtargnal w przestrzen powietrzna ich kraju, nie odpowiadal na wielokrotne proby kontaktu. Wszystko perfekcyjnie udokumentowano. No ale MMK okreslil to jako skandaliczny krok panstwa NATO mogacy wywolac powazne konsekwencje. Jaki przekaz niby z tego plynie dla ogladajacego ten program ?  Nie bronic sie, nie strzelac do samolotow rosyjskich nawet jesli wtargna w przestrzen Twojego kraju? Nawet jesli pozniej ruscy wysylaja misje ratunkowa w to samo miejsce, bo to grozi blizej nieokreslonymi konsekwencjami.
Do ktorej bramki gra MMK - chcialoby sie zapytac ....?

4. Klamstwa MMK o swietnie rozwiajajacej sie gospodarce rosyjskiej po wprowadzeniu podatku liniowego.
Samo wprowadzenie takiego podatku to akurat korzystna ekonomiczne rzecz ale mowienie, ze rosyjska gospodarka jest dzieki temu
potega to klamostwo i mnipulacja. Czemu to ma sluzyc, kogo MMK chce nabarac ... ?

5. Slepe popieranie Trumpa, ktory juz wprost i wielokrotnie oznajmil, ze jesli zostanie prezydentem chce dogadywac sie Putinem!
Innymi slowy mozna powiedziec, ze to oznacza oddanie panstw EU wschodniej a moze i calej EU w objecia Rosji.
Gdzie tu widzisz interes Polski, jakas troske o nasza przyszlosc, patriotyzm... ?

6. Niejasne przepowiednie MMK dotyczace kleski PBS i nieudacznosci PAD w okresie po i w czasie wyborow do parlamentu PL.
W tle oczywiscie sluszna krytyka rzadow PO. Tego komentowac nie trzbea bo mowi samo za siebie....
No ale znow pytanie, czemu ta dezinformacja mial sluzyc, moze napedzeniu nieswiadomych wyborowc innej partii startujacej w wyborach ... ?

Na pewno da sie wyszukac wiecej kwiatkow tego typu ale nie mam na to czasu.
Powtorze jeszcze raz, chce zeby jaso z tego co napisalem wynikalo, ze MMK manipuluje informacjami w swoim przekazie.
Wplata klamstwa, tendecyjne komentarze, sympatie polityczne, pomiedzy informacje prawdziwe lub powszechnie akceptowane opinie.
Robi to bardzo szybko i sprawnie co zmusza ze czlowieka swiadomego do "przesiewania jak ziarno" przekazu MMK. Innymi slowy sluchajac MaxTV trzeba bardzo uwazac,  aby przypadkiem nie "wdrukowac" sobie do swiadomosci jakiejs narzuconej interpretacji lub nieprawdziwego biegu wydarzen. 

Do tego dochodzi showmenski przekaz no ale bez wzgledu jak atrakcyjnie medialnie takie newsy wyglada to nie reprezentuje to wysokich standardow
dziennikarstwa i calkowicie podwaza wiarygodnosc tego pana. O wszem mozna go sluchac ale trzeba bardzo uwazac.
Odpowiedz
1. A jakim sposobem Barac H Obama dostał Nobla ? Ja tam w cale nie bronie Władysława Władimirowicza Putina, ale trzeba być konsekwentnie uczciwym. Po za tym radzę się zapoznać z tym kto więcej wywołał wojen na świecie USA czy Rosja Smile no oczywiście ktoś może powiedzieć albo zapytać czyje wojny ile kogo uśmierciły ....
2. Smile
3. Trafiła kosa na kamień ...
4. hmm Rosja to specyficzny kraj ... oni żyją z eksportu bogactw naturalnych i niczego innego (praktycznie), oczywiście mają swoje zaplecze technologiczne (no w końcu sa mocarstwem zbrojeniowym) ale robią to w swym specyficznym wykonaniu patrz Czarnobyl. Wybuchło ? No i szto ?
5. Na tu się zgodzę mi się Trump (jak zwykle Anglosas 0 w tym wypadku z głębokimi korzeniami Made in Germany) też nie podoba, po za tym jak by nie miał namaszczenia "wiadomo kogo" to i tak by nawet nie fiknął, a więc tak czy siak ten kto wygra będzie wykonywał polecenia ....
6. hmmm

Aleśmy poszli w politykę.
Oczywiście nie należy patrzeć bezkrytycznie w to co powie MMK, w pewnych obszarach ma racje w pewnych nie, robi show i owszem nie wątpliwie dość umiejętnie.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości