Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
26 lat po wypadku
W miarę jak upływają kolejne rocznice od tego tragicznego wydarzenia tradycyjnie namawiam do refleksji na temat SONDY i do spotkania na miejscu wypadku w Raciborzu-Brzeziu. Jeśli ktoś będzie dysponował czasem to zapraszam do osobistego upamiętnienia śmierci K&K oraz zapalenia świeczki w pobliżu feralnego zakrętu drogi. Jak co roku będę obecny w Raciborzu 29 września około godziny 17-18.
Wiele zawdzięczam Sondzie - brak snu, marzenia i ciężką pracę nad ich realizacją.
Odpowiedz
Niestety z przyczyn ogólnych nie udało mi się podjechać w tym roku 29 września do Raciborza. Dopiero dziś znalazłem czas i z córką udaliśmy się w krótką podróż aby zapalić znicze. Na miejscu zaskoczył mnie (bardzo pozytywnie) krzyż (jest niestety w stanie wymagającym opieki):

[Obrazek: 69d4d3d7aca86cb0med.jpg]   [Obrazek: 90e61013a97c4ba0med.jpg]

Krótka chwila wspomnień, rozszerzone wyjaśnienia córce o tym co się tu stało (celem utrwalenia wiadomości z poprzednich lat...), modlitwa w imieniu wszystkich którzy nie mogli dotrzeć, a chcieliby ją zmówić, pożegnanie i powrót do domu. Do przyszłego roku...

PS
Patrząc na krzyż wróciła ponownie myśl o tablicy... może spróbować ponownie bez pytania władz? Ktoś ten krzyż tam ponownie postawił (był wiele lat wcześniej, potem ktoś go usunął)... może Piotr coś więcej wie?

PS2
Szukają informacji o krzyżu wpadło mi jeszcze w oko coś takiego na temat skrytki geocache poświęconej Sondzie:
http://www.geocaching.com/geocache/GC62Q...a09e59e5ab
Wiele zawdzięczam Sondzie - brak snu, marzenia i ciężką pracę nad ich realizacją.
Odpowiedz
Już kiedyś pisałem na ten temat. Krzyż zniknął po którymś z kolei wypadku w tym miejscu. "Coś" skasowało barierkę razem z krzyżem. Nie jestem w stanie stwierdzić czy ten zardzewiały krzyż, który teraz ktoś postawił upamiętnia wypadek panów KK, czy może jakiś inny.... Poprzedni krzyż był podobnej wielkości, ale pod poprzecznym ramieniem była przyczepiona tabliczka (chyba mosiężna) z wygrawerowanym napisem o treści mniej więcej jak niżej:

"Tutaj, 29 września 1989 r. w wypadku samochodowym zginęli dziennikarze TVP Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński, twórcy programu telewizyjnego SONDA"

Tak sobie myślę, że nic by się nie stało gdyby pewnego dnia ten krzyż zniknął na parę dni i pojawił się na nowo (zabezpieczony przed korozją i z doczepioną tabliczką)... Wink

Ps. fajna sprawa ten geocache...

--
Piotr
Odpowiedz
Także nie wiem czy to jest krzyż symbolizujący wypadek autorów SONDY... stoi jednak w miejscu wskazywanym przez Ciebie, przy słupku pikietażowym. Znicze wcześniej zapalałem ciutkę wyżej bo roślinność była w tym miejscu zbyt gęsta. Mam świadomość, że jest to niebezpieczne miejsce i liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym mogła być tu duża (widać, że bariera energochłonna jest regularnie naprawiana o czym świadczą stare punkty mocowań w glebie), a co za tym idzie krzyż może upamiętniać kogoś innego. Stąd też wątpliwość czy na tym krzyżu dokładać tabliczkę.

Widziałbym osobny krzyż z tabliczką, z informacją podobną do tej którą podałeś, lub po prostu tablicę na stopie. Nie może to być wykonane z jakiś metali kolorowych bo podejrzewam, że nie brakuje debili, którzy wyrwaliby ten symbol i powieźli na złom.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości