Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SuperNowa w M51
31 marca zespół teleskopu Hubbla opublikował fotografię galaktyki M 51, na której widoczna jest bardzo jasna supernowa.<br><br>Supernową jako pierwsi zaobserwowali astronomowie w obserwatorium na Mt. Palomar w dniu 30 marca. Od razu postanowiono skierować na nią Teleskop Kosmiczny Hubble'a (HST - Hubble Space Telescope). Astronomowie przeszukują dane z różnych teleskopów z ostatnich tygodni, gdyż odnalezienie obserwacji bezpośrednio sprzed wybuchu byłoby bardzo istotne, m.in. pozwoliłoby sprawdzić obecne modele teoretyczne wybuchu supernowych.<br><br>Jest to pierwsza od wielu lat tak jasna supernowa. Powinna być widoczna w większych amatorskich teleskopach i na fotografiach nieba.<br><br>Na zdjęciu:<br>Galaktyka M51 i supernowa oznaczona jako S2003 A. Na ilustracji wskazano ją strzałką. Źródło: NASA/HST/WFPC2.<br>[Obrazek: M%2051_pa.jpg]
[Obrazek: mini_logo.jpg]   Radosław B. AMBROŻY * radoslaw@ambrozy.pl * http://mojaastronomia.pl
Odpowiedz
Dobre, dobre...  Wink<br><br>Podesłałem im już moje zdjęcie. Powiedzieli, że na pewno się przyda.<br><br>pozdrawiam
Odpowiedz
Amerykanie przegięli. To ja ją pierwszy widziałem 29-go marca. Obserwacji dokonałem przez lornetkę 20x60 bez statywu, na godzinę przed zachodem Słońca.
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62&quot;N , 018°32'04,78&quot;E&lt;br /&gt;tel.: 505-83-46-84&lt;br /&gt;refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak &quot;Pronto&quot; 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na &quot;żurawiu&quot;, Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
Lornetką!? Gołym okiem była widoczna!
Oskar
Odpowiedz
Dzisiaj w nocy ją fotografowałem, szkoda że o dwa dni<br>za późno.
Odpowiedz
Boziu, to ja wczoraj [31III/1IV, koło północy] na tym cholernym wygwizdowie oglądałem własnie przez chwilę M51 przez 130mm Newtona!!! Gdybym tylko wiedział.... Zająłem się szukaniem M63, która mi kiedyś wcześniej umknęła...<br>-Jarosław [zmarzniety na kość]
TN130mm f/5 na Dobsonie &quot;Regulus&quot;, travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
Faktycznie !!!<br>Marcin wspominał coś o kilku dziwnych zdarzeniach z Borexino....<br>
Odpowiedz
Ludzie, kiedy wywołam film i coś tam jednak będzie,<br>nie koniecznie w tym samym miejscu, to kto mi uwierzy?<br>Z SN nie ma żartów.
Odpowiedz
Zwłaszcza 1 kwietnia (aprilisa)
Pozdrawiam Adam z Dolaszewa
Odpowiedz
obawiam się że i po tej dacie byłyby opory.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości