Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GSO 12" + Panasonic GH2
#1
Witam wszystkich na forum. Jestem tutaj po raz pierwszy.
Po zimowych przeróbkach mojego teleskopu, mających na celu dostosowanie go do astrofotografii (platforma z napędem silnikiem krokowym), zostałem zaskoczony brakiem możliwości wyostrzenia obrazu na matrycy aparatu. Po wymianie maili ze sprzedawcą okazało się, że ten teleskop został celowo tak skonstruowany aby nie nadawał się do fotografii. Fanom fotografii producent proponuje inne, dedykowane do astrofoto tuby, po wyższych cenach.
Z moich pomiarów wynika, że ognisko główne teleskopu jest oddalone od czoła wyciągu Crayforda, w jego najniższym położeniu, o zaledwie 20 mm. Aby możliwe było zogniskowanie na matrycy, powinna ona wynosić ok. 55 - 60 mm.
Aparaty lustrzankowe mają odległość fokalną z reguły ponad 40 mm. Do tego dochodzi grubość pierścienia adaptacyjnego - min. 10 mm. W sumie min. 50 mm - plus zapas daje te 55 mm.
Jeśli chodzi o bezlusterkowce, sprawa wygląda nieco lepiej, bo np. system Mikro 4/3 ma FFD = 19,25 mm. Pierścień Baader Planetarium to 20 mm. W sumie ok. 40 mm.
Zamierzam podnieść lustro główne teleskopu ale chciałbym to zrobić tak, aby możliwe było mocowanie zarówno bezlusterkowców jak i lustrzanek. Muszę więc ustalić wielkość podniesienia lustra.
I tutaj mam pytania do bardziej doświadczonych astrofanów:
1. Jak to jest z tą odległością fokalną (FFD) ? Wg tabeli w Wikipedii, system Mikro 4/3 ma FFD = 19,25 mm. Pomierzyłem tę odległość w moim Panasonicu GH2 i wychodzi nieco ponad 13 mm. Mierzyłem odległość od powierzchni kołnierza bagnetu do powierzchni matrycy. Skąd ta różnica ?
2. Dla popularnej lustrzanki (Canon EOS z bagnetem EF-S, odległość fokalna FFD wg tej tabeli = 44 mm. Czy również w tym przypadku pomiar z natury wykaże różnicę ?

Astrokrak wykonuje usługi przeogniskowania tych tub i podał mi wielkość podniesienia lustra 28 mm. Z moich analiz wynika, że może to być za mało dla lustrzanek z odległością FFD = 44 mm (bagnet EF-S).
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości