Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ISS
Rozpoczął się kolejny okres dobrej wieczornej widoczności Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. <br><br>Ponieważ z różnych miejsc w Polsce ISS jest widoczna na tle różnych gwiazdozbiorów nie podaję szczegółów, a zainteresowanych odsyłam na stronę www.heavens-above.com, gdzie każdy może wczytać współrzędne swojego miejsca obserwacji i otrzymać mapkę z trajektorią przelotu.<br><br>Czasami ISS przelatuje w pobliżu Saturna, Jowisza i jest to na tyle ładny widok, że warto podnieść głowę i spojrzeć w niebo.
Odpowiedz
Polecam dzisiejszy przelot. Jeśli tylko pogoda pozwoli, powinniśmy zobaczyć bardzo jasny obiekt. Stacja znajdzie się 10 stopni nad zachodnim horyzontem o godzinie 21:11, będzie miała wtedy jasność 2mag. Poruszać się będzie w kierunku wschodnim zwiększając swoja jasność do -3 mag. Zniknie o godzinie 21:14:14 gdy jej jasność szybko spadnie po wejściu w cień Ziemi.<br>Czasy podałem dla obserwatora w Warszawie, dla innych miejsc Polski będą się nieznacznie różnić.<br>
52° 29' 56.9&quot; N 18° 43' 03.2&quot; E
Odpowiedz
Czy jasność podczas dzisiejszego przelotu nie jest aby -0.3 mag., czyli 12x słabsza, niż podałeś?
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62&quot;N , 018°32'04,78&quot;E&lt;br /&gt;tel.: 505-83-46-84&lt;br /&gt;refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak &quot;Pronto&quot; 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na &quot;żurawiu&quot;, Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
ja wczoraj widzialem ISSa po 20:31 nowego czasu... w poblizu Jowisza osiagnal -0.5 mag... piekny widok Smile
Odpowiedz
Również widziałem wczorajszy przelot. Jasność ocenił bym na równą jasności Jowisza.<br><br>Jasność -3mag podałem na podstawie obliczeń w Cartes du Ciel. Heavens-above podaje jasność -0,7mag.
52° 29' 56.9&quot; N 18° 43' 03.2&quot; E
Odpowiedz
Ale dziś zapowiada się piękny przelot nad Piłą.<br>Od 21:08 do 21:14. Niebo czyste jak w mroźne zimowe wieczory. Coś pięknego. Cała rodzina już czeka na pokazówkę. Bo balkon mam na południową stronę.<br>Może ktoś nagra kamerką ?
Pozdrawiam Adam z Dolaszewa
Odpowiedz
Też chciałbym to zobaczyć, ale we Wrocławiu sporo paskudnych chmur  Sad
Oskar
Odpowiedz
W Warszawie przy pięknym niebie, ale bardzo silnym mroźnym wietrze, było widać bardzo ładnie dwa przeloty ISS :  ok. 19:35  i  21:10. Ale satelita Iridium o 21-szej był najjaśniejszy ze wszystkich punkcików na niebie.[pre]Janusz Wiland[/pre]
TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program&nbsp;AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
Jednak widziałem go! Bardzo ładny widok, zwłaszcza jak ma się świadomość co tam leci. Jasność oceniłem na około -0,7 mag. Przeleciał obok Plejad a dalej obok Aurigi i potem niestety schował się za dach budynku (patrzyłem z balkonu). Przeleciał mi dwa razy przez okular teleskopu i widać było jakiś kształt. Czy to możliwe?
Oskar
Odpowiedz
A ja jak na zlosc nie zobaczylem - widzialem jednak cos duzo duzo slabszego przelatujacego kolo Jowisza o godz 21:32 lub 33 (z polnocy na poludnie). Ciekawe co to bylo ? Strasznie duzo tego zlomu fruwa w powietrzu
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości