Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GSO RC 8" w astrofotografii planet .
[Obrazek: 72bcd50f5997179agen.jpg]

Parametry techniczne
 układ optyczny: Ritchey-Chretien
 średnica zwierciadła: 200 mm
 ogniskowa: 1600 mm
 światłosiła: f/8
 waga tubusu: 8405 g
 waga przedłużek (łącznie, 3 sztuki): 535 g
 długość tuby optycznej: 46,5 cm bez wyciągu / 58 cm z wyciągiem
 długość tuby optycznej z przedłużkami: 68 cm / 73,5 cm z wysuniętym max. wyciągiem
 średnica zewnętrzna tubusu od przodu: 23 cm

Wyposażenie

2x dovetail w standardzie Vixen, 39,5 cm
 wyciąg okularowy Crayforda 2" / 1,25" z mikrofocuserem 10:1, o zakresie wysuwu 5 cm, z podziałką
 dekle na przód i tył tuby
 przedłużki do wyciągu (2 x 2,5 cm długości optycznej, 1 x 5 cm długości optycznej, przelot 77,5 mm)
 adapter do szukacza na tubusie: tak, standard SkyWatcher / Vixen

Dobry teleskop do DS , ale czy planet ?
Byłem ciekaw czy nadaje się do obserwacji i astrofotografii planet ze względu na dużą obstrukcję LW.
Porównując go z SCT8” o podobnych  parametrach jest nieco ciemniejszy .
Kolimacja jest trudniejsza bo wymaga ustawienia dwóch luster.
Najpierw  LW , a następnie dokonujemy delikatnych ustawień LG.
Teleskop skolimowaliśmy z Dominikiem jego świetną lunetką Takahashi .
Po powrocie do domu stwierdziłem że teleskop rozkolimował się po drodze i zmuszony byłem ponowić kolimację co zajęło mi 2 dni , kilka godzin w ciągu dnia i nocy .
Nie było to trudne ale wymagało przyłożenia się do kolimacji, szczególnie na gwieździe , śrubki były luzowane a następnie dokręcane dość mocno , po takiej kolimacji teleskop utrzymywał kolimację przez cały czas testów.

[Obrazek: 8fa418827281b546.jpg]

Obrazy wizualne planet były bardzo dobre więc przystąpiłem do astrofotografii .
Obiekty które udało mi się złapać to Wenus w ciągu dnia , wieczorem oraz w nocy Jowisza , Ksieżyc , Marsa , Saturna , Urana , Neptuna oraz ISS.
Najlepszy seeing trafiłem przy Jowiszu i Uranie , kilka fotek poniżej z seeingu 3-5/10 .

[Obrazek: 6959d70157966016.jpg]

[Obrazek: d28b4973f74c4d16.jpg]

[Obrazek: 32bf223fa2c89d0a.jpg]

[Obrazek: aecc7b53a493e92f.jpg]

Film  https://www.youtube.com/watch?v=9P0xRaKeyas

Teleskop jest dość uniwersalny , nadaje się zarówno do DS. jak i planet , szubko się studzi dzięki otwartej optyce , ale też szybciej się kurzy , należy zamykać go przykrywką , w przeciwnym razie czeka nas mycie luster co kilka miesięcy , jeśli używa się go często , a co za ty idzie nowa kolimacja.
Dużym plusem są bafle  wyczerniające tubę , dzięki temu teleskop daje ładne kontrastowe obrazy.
Przy teście używałem:
Barlow TeleVue 2x , 3x , 5x
Lumenera , QHY 5
Filtry Baader Planetarium LRGB , UV
CG-5 GT
Większe apertury tego teleskopu mogą dać świetne obrazy planet , mam nadzieję że uda mi się jeszcze protestować kolejne z nich , ale już na innym montażu , CG5-GT już ledwo wyrabiał przy 8” ze względu na wagę.
Na koniec chciałem podziękować firmie Teleskopy.pl za wypożyczenie sprzętu i możliwość zamieszczenia zdjęć  .

Odpowiedz
Dzięki za podzielenie się spostrzeżeniami!
Odpowiedz
Żeby to napisac spedziłem wiele godzin z tym teleskopem.

Kolimacja nieco trudniejsza ale kazdy kto to już sam robił da radę.

Świetna sprawa z baflami i studzeniem-bardzo szybkim , tylko raz zaparowały mi lustra bez odrośnika , potem załozyłem odrosnik i kłopoty znikły .

Rozmawialem z Panem Aleksandrem o możliwości wypożyczenia wiekszych apertur do testu , 10" i 12".

Trochę sie obawiałem dużej obstrukcji ale nie było tak źle , natomiast obrazy rewelacja, zarówno wizual jak i CCD.

Myślę że taka 12" mogła by sie stać docelowym sprzętem ale już na wiekszym montażu niż mój CG 5.

ps. a jak sie wam podoba moja myzyka do filmu ?
Odpowiedz
Wyobrażam sobie.

Ciekaw jestem 12", to już za ciężkie na mojego CGEM'a.

PS: muzyka w sam raz do treści, ujawniłeś jeszcze jeden z swoich talentów Wink
Odpowiedz
Januszu, jak ostrzyles obraz z barlowem? Ostatnio chialem ukrecic Jowisza i o ile na f8 nie bylo problemow, to po wlozeniu barlowa nie dalo rady wyostrzyc. Czy pamietasz, ktore pierscienie wkreciles przed wyciag? Probowlem ze wszystkimi i poleglem. Mam barlowa x2.5 i x5 i AtikaGP.

Odpowiedz
Ja też miałem z tym problem , rozkręciłem jakiś element i wkladałem do wyciągu - potem już ostrzyło , ale wiele razy próbowałem róznych przedłużek, tylko nie pamietam jakich (mam tego trochę)

Pamietam tylko że pezdłużka którą wkładałem wchodziła jakieś 3 cm do wyciągu i wystawała ok 2, i wówczas ostrzyło.
Odpowiedz
No to żeś pomógł Wink Pozostaje mi dalej eksperymentowanie. Swoją drogą,to trochę głupi patent w RCkach,że żeby wyostrzyć cokolwiek,trzeba powkręcać lub powykręcać te pierścienie. Sbig z kołem filtrowym potrzebuje 7,5 cm pomiędzy tubą a wyciągiem (2 pierścienie-5+2,5cm), Atik GP-5cm,a kątówka z okularem 2,5cm.
To chyba jedyny minus tej konstrukcji,zakładając,że ma to być teleskop uniwersalny,czyli do wszystkiego. Jeżeli z  założenia ma to być teleskop docelowy do np. foto DS i tak go poskręcamy żeby ostrzył,to wg mnie zakup RCka to  strzał w dziesiątkę. Tylko trzeba uporać się z płaskim polem,po zakupie flattenera Smile

Odpowiedz
Świete słowa , choc w moim planetarnym świecie przydał by się większy 250-270 cm, ale poza tym świetna konstrukcja , szybko się chłodzi i daje świetne obrazy.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości