Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Saturn 2014
Witam.
Jako,że nikt nie kwapi się,żeby zacząć Saturna w tym roku,zrobię to ja Smile Jego kiepskie położenie nie napawa mnie optymizmem,że uda się zrobić mu dobre zdjęcie,dlatego prezentuje to co mam,czyli urobek z 8 maja.

SCT 9.25 f25,filtr czerwony,Basler

Załączone pliki Miniatury

Może pozostali czekają, aż planeta wydobędzie się z niskich gwiazdozbiorów - co potrwa, niestety, dobrych parę lat !

RC8" GSO , Barlow 2x , Lumenera b/w.

Po ile klatek kręcisz na kanał luminacji? Ja nagrałem avik,który miał 5000 i dalej wygląda to tak jakby był mocno zaszumiony. Sam nie wiem czy to ziarno na moim zdjęciu to efekt zbyt mocnej obróbki,czy zbyt małej ilości klatek.

(12.05.14, 12:50)Patrix link napisał(a):Po ile klatek kręcisz na kanał luminacji? Ja nagrałem avik,który miał 5000 i dalej wygląda to tak jakby był mocno zaszumiony. Sam nie wiem czy to ziarno na moim zdjęciu to efekt zbyt mocnej obróbki,czy zbyt małej ilości klatek.

W tym przypadku tylko po 2 000 na kanał , gdzie R to luminacja.

Niestety niskie położenie i drzewa zmuszają mnie do krótkich ekspozycji.

Saturn lubi dostać dużo światła na matrycę , lepiej czasami zmniejszyć nieco ogniskową i złapać jasną planetę niż za ciemną bo szumi.

A potem brakuje informacji dla programów obróbkowych.

Inna kwestia przy większych aperturach  .

Ja użyłem tylko barlowa 2x , bo z 3x było już za ciemno.

Staram się kręcić Saturna z dużą prędkością 60FPS , jak na razie w moim przypadku przynosi to najlepsze rezultaty.
(10.05.14, 12:27)zbignieww link napisał(a):Może pozostali czekają, aż planeta wydobędzie się z niskich gwiazdozbiorów - co potrwa, niestety, dobrych parę lat !

Po walce z Marsem odpuściłem sobie Saturna. Poczekam te parę lat - może dożyję Wink

A Januszowi i Patrykowi życzę dalszych udanych łowów!
Ja chyba też odpuszcze Saturna i poczekam na jego lepsze położenie. Z dwóch godzin kręcenia,mam w zasadzie jedno zdjęcie,na którym cokolwiek widać. Totalna porażka. Tak się tylko zastanawiam czy wpływ jasnego księżyca w prawie pełni,lub duże LP ma znaczenie w przypadku nagrywania planet tak jak ma to miejsce przy foceniu DSów?

(14.05.14, 08:05)Patrix link napisał(a):Ja chyba też odpuszcze Saturna i poczekam na jego lepsze położenie. Z dwóch godzin kręcenia,mam w zasadzie jedno zdjęcie,na którym cokolwiek widać. Totalna porażka. Tak się tylko zastanawiam czy wpływ jasnego księżyca w prawie pełni,lub duże LP ma znaczenie w przypadku nagrywania planet tak jak ma to miejsce przy foceniu DSów?

Niskie połozenie Saturna bardzo utrudnia zebranie przyzwoitego materiału.

Przy tak niskim połozeniu jeszcze bardziej seeing daje się we znaki.

Nie przeszkadza Księżyc w pełni ani LP .

No chyba że Księżyc jest w pełni i brzegowo zakrywa Saturna.

Czasami po mimo tak niedobrego połozenia mozna złapać dobry materiał ale trzeba polwać na seeing.

Ja nie odpuszczam żadnej nocki nawet jeśli są chmury , już nie raz mialem taka historię że były chmury a potem znikły i seeing był ok.

ponizej próbka w miare dobrego seeingu , oczywiście YT kompresuje filmy  https://www.youtube.com/watch?v=CzaWa_zc...e=youtu.be

ps. na lepsze położenie Saturna trzeba poczaekać parę lat Sad
Niektórzy to mają fajnie:
http://www.astrobin.com/96153/

(14.05.14, 10:55)warpal link napisał(a):Niektórzy to mają fajnie:
http://www.astrobin.com/96153/

Właśnie dlatego nie przeglądam Astrobina;szkoda nerwów  ;D  A tak swoją drogą,to on zrobił to zdjęcie z "naszego" SCTeka,czyli znaczy,że się da.

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości