Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Położenie Układu Słonecznego w Ramieniu, oraz okrestowość poruszania się
Szanowni forumowicze,
Mam sprawę która od dłuższego czasu kręci mnie nie dając spokoju. Chodzi mi po głowie pytanie, na które samodzielnie nie potrafię znaleźć odpowiedzi - dlatego zwracam się do was.

Poetycznie ujmując, nie od dzisiaj wiadomo, że Słońce nie jest odseparowanym od źródła istnieniem, samotnie krążącym na skraju Galaktyki, gdzie zostawieni sami sobie ludzie, ryją w dołkach starając się mierzyć ze strachem końca.

Układ Słonceczny nie jest ani pozostawionym na rubieżach bytem, ani nie jest pępkiem świata z obowiązującym od wieków Kopernikańskim płaskim układem odniesienia - jest to żywa struktura poruszająca się wokół centrum Galaktyki, z pędzącymi wokół niej planetami. I tak samo jak te planety krążą wokół Słońca, tak samo Układ Słoneczny pędzi wokół  Centrum wśród innych Gwiazd Ramienia Oriona (chyba, że tak nie jest, wtedy proszę o sprostowanie)

Tematem jest współzależność Słońca (mówiąc o Słońcu myślę też o całym Układzie) z innymi obecnymi tu Gwiazdami, oraz miejscowe okresowości znajdujących się w okolicy gwiazd, oraz gromad gwiazd, z naciskiem na obecność Syriusza oraz Plejad. Być może któraś z tych okresowości dotyczy nawet Słońca w skali tysięcy lat?

Formułując pytanie:
Jakie znaczące okresowości (nie myślę np. sparowaniu Syriusza A i B) mają miejsce w naszej okolicy, powiedzmy 60 najbliższych Gwiazd? Czy istnieją gromady mające na nas wpływ a jeśli tak to jaki? Czy Słońce może istnieć w jakiejś głębszej korelacji z inną Gwiazdą (bądź układem), gdzie okres takiego zjawiska liczy się w dziesiątkach tysięcy lat?

Jeśliś ciekaw, skąd te pytania.
Do tych pytań naprowadziło mnie istotne zaganienie naszych czasów, swoisty fenomen czy NewAgowski znak czasów - Kalendarz Majów. Majowie mając wymyślny, prosty, a jednocześnie o poziom wyższy system matematyki - udowodnili nam, że nie są głupi, są bystrzy jak górski potok. Jednak posługiwali się takim a nie innym kalendarzem - kalendarzem w którym rok trwa 260 dni (pomimo oczywistej okresowości wokół Słońca T=365,25dnia), co daje pokrycie się 'tego samego dnia' dopiero co 52 lata. Ot taki wynalazek. I przyczyną tego całego zamieszania jest pytanie , przyjmując, że ich założenia nie są wyssane z palca - Na jakiej astronomicznej podstawie Majowie zbudowali swój kalendarz?

Dziękuje bardzo

Nie ma okresowości.
Co kilka(naście) milionow lat mijamy się o kilka miesiacy świetlnych z jednym innym ukladem planetarnym (czyli gwiazdą) przypadkowym.

Wszystkie gwiazdy w okolicy dryfują wzgledem siebie w sposób dosc przypadkowy jak komary we mgle
ten bardzo powolny ruch przypadkowy to ok 20 km/sek wzgledem "środka geometrycznego" chmary.

szansa bezposredniego wplywu innej gwiazdy na Ziemie jest znikoma - tylko supernowa da trochę rentgenów i to tyle.
Bliskie miniecie może co najwyżej spowodować jakiś impakt bolidu.  Przeżyły go drobne gady 65 mln lat temu w Meksyku to my tez damy radę!!!

Pozdrawiam
z pierwszym teleskopem kup latarkę diodową czerwoną. Wszystkie wszechświaty są wieczne. Wielki Wybuch był tylko etapem na drodze od nieskończonej przeszłości.
(04.03.14, 23:08)zloty_chersonez link napisał(a):Szanowni forumowicze,
Mam sprawę która od dłuższego czasu kręci mnie nie dając spokoju. Chodzi mi po głowie pytanie, na które samodzielnie nie potrafię znaleźć odpowiedzi - dlatego zwracam się do was.

Poetycznie ujmując, nie od dzisiaj wiadomo, że Słońce nie jest odseparowanym od źródła istnieniem, samotnie krążącym na skraju Galaktyki, gdzie zostawieni sami sobie ludzie, ryją w dołkach starając się mierzyć ze strachem końca.

Układ Słonceczny nie jest ani pozostawionym na rubieżach bytem, ani nie jest pępkiem świata z obowiązującym od wieków Kopernikańskim płaskim układem odniesienia - jest to żywa struktura poruszająca się wokół centrum Galaktyki, z pędzącymi wokół niej planetami. I tak samo jak te planety krążą wokół Słońca, tak samo Układ Słoneczny pędzi wokół  Centrum wśród innych Gwiazd Ramienia Oriona (chyba, że tak nie jest, wtedy proszę o sprostowanie)

Tematem jest współzależność Słońca (mówiąc o Słońcu myślę też o całym Układzie) z innymi obecnymi tu Gwiazdami, oraz miejscowe okresowości znajdujących się w okolicy gwiazd, oraz gromad gwiazd, z naciskiem na obecność Syriusza oraz Plejad. Być może któraś z tych okresowości dotyczy nawet Słońca w skali tysięcy lat?

Formułując pytanie:
Jakie znaczące okresowości (nie myślę np. sparowaniu Syriusza A i B) mają miejsce w naszej okolicy, powiedzmy 60 najbliższych Gwiazd? Czy istnieją gromady mające na nas wpływ a jeśli tak to jaki? Czy Słońce może istnieć w jakiejś głębszej korelacji z inną Gwiazdą (bądź układem), gdzie okres takiego zjawiska liczy się w dziesiątkach tysięcy lat?

Jeśliś ciekaw, skąd te pytania.
Do tych pytań naprowadziło mnie istotne zaganienie naszych czasów, swoisty fenomen czy NewAgowski znak czasów - Kalendarz Majów. Majowie mając wymyślny, prosty, a jednocześnie o poziom wyższy system matematyki - udowodnili nam, że nie są głupi, są bystrzy jak górski potok. Jednak posługiwali się takim a nie innym kalendarzem - kalendarzem w którym rok trwa 260 dni (pomimo oczywistej okresowości wokół Słońca T=365,25dnia), co daje pokrycie się 'tego samego dnia' dopiero co 52 lata. Ot taki wynalazek. I przyczyną tego całego zamieszania jest pytanie , przyjmując, że ich założenia nie są wyssane z palca - Na jakiej astronomicznej podstawie Majowie zbudowali swój kalendarz?

Dziękuje bardzo

WTF  :o o co ci chodzi, o jakiej okresowości piszesz, o jakim poziomie matematyki u Majów, czy może jesteś tylko trolem  :-\
Synta 10; Tele Vue Panoptic 24 mm Plossl 6,7mm;10mm;25mm; Barlow 2x;2,5x; Orion Ultrablock
@Nemo

Żeby rozwiać wątpliwości, nie jestem przypadkowym pasikonikiem wychowamym w zużytej oponie na końcu świata.
Z wykształcenia jestem inżynierem dwóch fakultetów z rozwijanymi od wczesnych lat podstawami matematycznymi i fizycznymi wychodzącymi poza obowiązujące granice systemu szkolnictwa, pracującym w różnych miejscach na różnych kontynentach - i z tego punktu zadaje do was pytania.

Wyjaśniając:
Tak jak u nas podstawą jest system dziesiętny to u Majów jest system dwudziestkowy, i nie ma w tym żadnych czarów, wielkich oczu ani nic niezwykłego - dopóki nie zaczniemy kopać głębiej.

Bądź dopóki nie pójdziemy o poziom wyżej, czyli kolejnego okresu. W naszym Arabskim systemie mamy przypadki dziesiątek - podstawą jest tutaj mnożenie liczby 10. Ich innymi odpowiednikami będzie system binarny czy ósemkowy.
Natomiast nie u Majów. U tych spryciarzy kolejnym okresem nie będzie kolejna dwudziestka, wymnażana po stokroć - u nich Matematyka w samej podstawie funkcjonuje na poziomie wykładniczym, co zmienia jakościowo cały Mindset wykształconego społeczeństwa.

Dla głębszego rozpoznania tematu polecam
http://www.swiatmatematyki.pl/index.php?p=131

bądź inne materiały - również wideo.

Bazując na tym, spodziewam się, że ci ludzie mieli jednak jakieś silne podstawy, by skonstruować swój światopogląd tak a nie inaczej, i moim pytaniem jest : Dlaczego właśnie tak?
Nie ma z perspektywy Ziemi zjawiska astronomicznego o cyklu 260 dni. Gwiazdy, jak pisałem są bardzo daleko i bardzo powolne.
Słońce obiega naszą galaktykę  dziesiątki milionów lat.
Z planet zbliżony rok ma Wenus 224 dni Wink

Światopogląd Majów raczej nie pochodzi od kosmitów bo podróże międzygwiezdne są możliwe TYLKO podczas bliskich minięć z innymi układami, a ostatnie względnie bliskie miniecie miało miejsce ponad milion lat temu!

Na wiele lat świetlnych nie da się latać bo albo trwa to za długo i różne promieniowania zabiją załogę po kilkuset latach
albo
za krótko i rakieta spala się bombardowana zgarnianymi protonami
zawsze obecnymi w przestrzeni międzygwiezdnej (Chyba że rakieta miałaby półkilometrowe osłony z metalu lub marmuru
- czego rozpędzanie jest energetycznie absurdalne - nawet dla super zaawansowanej cywilizacji "mądrzejszej" od nas).

Zdecydowanie odradzam trop astronautyczny (kosmici jako doradcy u Majów lub Majowie z kosmosu itp)

Well. Skoro o tytułach naukowych itp i o wykształceniu to mam mniej więcej podobne jak opisane Pańskie.

Pozdrawiam
z pierwszym teleskopem kup latarkę diodową czerwoną. Wszystkie wszechświaty są wieczne. Wielki Wybuch był tylko etapem na drodze od nieskończonej przeszłości.
Odpowiadając na pytanie ma się ten wpływ tak (cytując Papcia Chmiela) jak: "wpływ lodowca na owłosienie białych myszek w czwartorzędzie na parterze"  Big Grin Wink
Teleskop TAŁ1 - Mizar, lornetka Tento 10x50, Nikon 7x50.
Cóż będę szukał dalej, ale dzięki za pomoc.

@ekolog
Perspektywa ziemi nie ma tu żadnego znaczenia, tylko słońce sie liczy w tym podejściu w perspektywie fizycznej. Ziemia jest toższama z położeniem.

Co do podróży międzygwiezdnych - nie mów hop, mówiąc 'TYLKO', w szkole nas tego i tak nie uczą. Brałeś kwas?
(06.03.14, 23:41)zloty_chersonez link napisał(a):@ekolog
...
Co do podróży międzygwiezdnych - nie mów hop, mówiąc 'TYLKO', w szkole nas tego i tak nie uczą. Brałeś kwas?

Nie brałem. Trzymam się zasad.
Pozdrawiam
Ciekawy temat i nawet "na czasie", bo ostatnio trafiam na różne artykuły bądź programy podejmujące zjawisko okresowości w przyrodzie (i w kosmosie).
Czy istnieje coś, co mam cykl 260 dni? Nie wiem, ale można poszukać, może, znając cykl, coś się trafi. Wink

P.S. O okresowości wielu zjawisk chyba nie trzeba nikogo zdrowo myślącego przekonywać. Wszystko w przyrodzie i kosmosie ma swój cykl, okres. W bardzo popularny sposób, o ciekawej hipotezie pewnego cyklu opowiadał w jednym ze swoich odcinków na "jutubie" Scifun.
Wątek zamykam - sorki Panowie, ale na A4U od zawsze stroniliśmy od paranauki…

Pozdrawiam!
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości