Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zorze 2014
Panno A

Bardzo podobają mi się Twoje zdjęcia zorzy.
Być może, że uda mi się zrealizować plan podróży na daleką północ Szwecji.
Głównym moim celem są właśnie obserwacje zorzowe.

Zdradź tajemnicę co do ustawienia ekspozycji czyli jak ustawiona była czułość i jakie stosowałaś czasy naświetlania.
Ewentualnie napisz coś więcej o technice; aparat, obiektywy, obróbka ?

Pozdrawiam
krater
Odpowiedz
Bardzo się cieszę, że moje zdjęcia się podobają. Co do danych, o które pytasz:

Aparat: Canon EOS 500D
Obiektyw: Tamron AF 18-250 mm (stosowałam 18 mm, żeby mieć jak najszerszy kadr)
ISO: 800
Ekspozycja: w zależności od intensywności zorzy stosowałam czasy od 8 do 30 s. (ale już teraz wiem, że mogłam podkręcić ISO do np. 1200 i stosować krótsze czasy, wtedy mogłabym lepiej wyłapać ruch zorzy i mieć więcej serii zdjęć, bo wbrew pozorom ona naprawdę bardzo szybko zmieniała kształt - następnym razem przetestuję ;-))
Przysłona: f/3,5

Natomiast jeśli chodzi o obróbkę to w zasadzie była prawie żadna :-) Tzn. podkręciłam jedynie lekko jasność, kontrast i poziomy w Photoshopie i dodałam ramkę, ale poza tym nic nie modyfikowałam, bo zorza sama w sobie wyszła efektownie na fotach, nie mówiąc już o tym jakie wrażenie robiła na żywo ;-)

I na koniec dorzucam jeszcze 2 rzeczy:
- foto z szerszym kadrem miejsca, w którym zrobiłam mnóstwo zdjęć zorzy:

[Obrazek: g7nm.jpg]
Full size: http://imageshack.com/a/img849/386/g7nm.jpg

- oraz gif animowany złożony z 25 zdjęć, zrobionych po sobie (wiem, że nie jest idealny, ale męczyłam się z nim kilka godzin, a na koniec PS nie pozwolił mi go zapisać w lepszej jakości niż pixeloza, więc już tak zostawiłam):

[Obrazek: m39.gif]

Pozdrawiam!
Agnieszka
Odpowiedz
Agnieszko, bardzo dziękuję za niezwykle cenne informacje i pomysły.
Zamierzam wykorzystać Twoje doświadczenia, sprzęt mamy podobny (posiadam Canona 600D), nie mam też doświadczeń ze sprawowaniem się aparatu na dużym mrozie toteż jestem dodatkowo podbudowany bo jak widać Twój Canon nie zawiódł. Jedynym problemem pozostaje to czy zorza zawita na niebie  ?  :-\

Nowy filmik jest bardzo fajny, pomimo braku (precyzyjnej) skali czasu można sobie wyrobić pogląd na temat dynamiki zjawiska. Mnie jakość nie przeszkadza, nie oczekuję w necie filmów full HD.

Pozdrawiam
krater
Odpowiedz
Kiedy ja byłam w Tromsø nie było tak straszliwie zimno (tzn. zależy jaką masz tolerancję na mrozy ;-)), w ciągu dnia było max -5°C, a w nocy max -10°C (podczas, gdy w Warszawie znajomi donosili mi o -20°C!). Akurat tej nocy, z której mam najlepsze zdjęcia było tak około -10°C, tyle, że wiatr potęgował uczucie zimna, więc aparat trochę zmarzł i pokrył się szronem, a bateria wytrzymała mniej więcej 2-3h cykania zdjęć prawie bez przerwy (nie jest to jakoś długo, ale spokojnie na zorzę wystarczyło + z tego miejsca mieliśmy blisko do domku, w którym mieszkaliśmy, więc jak bateria padała to wracaliśmy szybko ją podładować i potem dalej robić zdjęcia - choć następnym razem chyba zaopatrzę się w jakąś dodatkową baterię, tak na wszelki wypadek).

Jeśli chodzi o przedział czasowy z ostatniego gifa - pierwsze foto zrobiłam o godzinie 23:25, ostatnie o 23:40 - więc masz 25 zdjęć zrobionych w czasie 15 minut, wszystkie po 30 s. naświetlania (+ krótkie momenty, gdy musiałam nacisnąć przycisk), więc mniej więcej możesz sobie wyobrazić, jak dużo się działo w ciągu kilkunastu minut, a to zaledwie fragmencik z całego widowiska ;-)

A jeśli mogę coś jeszcze doradzić, to proponuję w trakcie już pobytu na miejscu i prób polowania na zorzę zaglądać na jakiś serwis z kamerą internetową pokazującą co się aktualnie dzieje na niebie nad miastem. Ja w Tromsø korzystałam z tego: http://www.virtualtromso.no/en/northern-...ecast.html i powiem szczerze, że bez tego pewnie przegapiłabym bardzo wiele :-)
Zorza może pojawić się nagle i na początku być prawie niewidoczna, by po dosłownie minucie-dwóch zrobić się bardzo jasna i rozszaleć na niebie. Przed wybraniem się "w teren" co chwilę odświeżałam tę stronę i jak tylko coś się zaczynało dziać byliśmy przygotowani do wyruszenia na "polowanie" ;-) Także monitorowanie wszelkich tego typu serwisów z live-streaming'iem jest jak najbardziej wskazane i bardzo pomocne ;-)

Życzę Ci powodzenia, ja miałam ogromne szczęście, bo w ciągu 6 dni pobytu aż 4 razy widziałam zorzę, w tym 2 razy taką bardzo intensywną. Ta z ostatniego dnia zwłaszcza przebiła moje wszelkie oczekiwania. Teraz wiem tylko, że do Tromsø muszę wrócić i to jak najszybciej. I może przy następnej okazji nakręcę też jakieś filmiki, a nie tylko porobię zdjęcia ;-)

Pozdrawiam!
Agnieszka
Odpowiedz
Agnieszko,
wspomniałaś o kręceniu filmów. Myślę, że Twoja technika zdjęć poklatkowych jest lepsza, gdzieś czytałem, że filmowanie może dać marne efekty z powodu niskiej jasności zorzy. Napisz coś jeżeli robiłaś jakieś próby filmowania.

Jeżeli chodzi o mróz to wyłącznie obawiam się o sprzęt, ogólnie zimno mało mi przeszkadza. Poz tym aparat wyposażam w grip oraz mam podwójny komplet akumulatorów a do wyzwalania migawki używam pilota radiowego. W zasadzie mogę obsługiwać aparat zdalnie nawet z dosyć znacznej odległości (teoretycznie do 300m) np. z kwatery. Wiadomo, że i tak będę obserwował na żywo....

Może być problem z netem, nie mam informacji czy tam gdzie pojadę jest dostęp do sieci, bez tego notebook będzie mało przydatny (chyba, że po sieci komórkowej....)

Kolejny raz bardzo dziękuję za wszystkie informacje.

Pozdrawiam.
Jurek
Odpowiedz
Filmów nie kręciłam i dlatego chcę spróbować przy następnej okazji, żeby zobaczyć jaki będzie faktycznie efekt. A zdjęcia tak czy inaczej zamierzam robić.

A sprzęt przetrwał na mrozie, na szczęście zimno w żaden sposób negatywnie na niego nie wpłynęło :-)

Pozdrawiam,
Agnieszka
Odpowiedz
Osoby mieszkające na północy kraju (im bardziej tym lepiej) mają niewielką (ale jednak) szansę na zobaczenie zorzy!
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości