Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jakie okluary do 130/900?
Posiadam teleskop SK1309EQ2 wraz z standardowymi okularami 25 i 10 oraz barlowem, które były dołączone do zestawu. Czuję jednak pewien niedosyt zwłaszcza przy obserwacji DS, M42 i M31 czyli jedne z jaśniejszych nie powalają na kolana, właściwie ledwo widać szarą mgiełkę przy powiększeniu 36x. Pomyślałem, że może dobrze by było dokupić jakiś długoogniskowy okular który dawałby mniejsze powiększenie, ale jaśniejszy obraz? Co o tym, myślicie, uzyskam dzięki temu lepsze widoki? Jeżeli tak to jaki konkretnie, jaka ogniskowa? Cena im niższa tym lepiej, nie chciałbym przekraczać 200zł, a najlepiej jakby dało się zmieścić w 100zł tylko nie wiem czy da się za tą cenę kupić coś co da nie najgorszy obraz.
Druga sprawa to okular krótkoogniskowy do planet, przy 90x Jowisz czy Saturn są dosyć małe, a z barlowem jest za bardzo rozmazane czyli też lipa. Czy dobrym wyjściem byłby tutaj okular 5-6mm? Czy może warto zaszaleć i pokusić się o 4mm co da powiększenie 225x czyli jeszcze teoretycznie w granicach możliwości teleskopu, jednak obawiam się że z tym montażem to chyba nie jest najlepszy wybór?
"Ten, kto wyciąga ręce w stronę gwiazd, chociaż ich nie dotknie, jednak z pewnością sięgnie poza korony drzew."
Odpowiedz
Nikt nic nie doradzi? Sad
Myślę nad zakupem czegoś do DSów, może 40mm? Da wtedy powiększenie 22x. Nie chciałbym jednak wiele wydać. Na pierwszy rzut oka natrafiłem na takie:
TPL SPL 40 mm 1,25" S500
GSO Ploessl 40 mm 1,25
Co o nich myślicie?
"Ten, kto wyciąga ręce w stronę gwiazd, chociaż ich nie dotknie, jednak z pewnością sięgnie poza korony drzew."
Odpowiedz
No cóż, ja bym radził kupić nowy telep Wink bo moim zdaniem nie warto inwestować w takie okulary, nawet bardzo drogie przy małej aperturze niewiele ci pomogą, obraz zawsze będzie zbyt ciemny. Poza tym jak byś już chciał kupić jakiś to raczej (napewno) nie 40mm ale coś w okolicach 25-30mm, natomiast krótkoogniskowe <= 4mm w polskich warunkach (seeing) nie mają za bardzo sensu.

Pozdrawiam
Synta 10; Tele Vue Panoptic 24 mm Plossl 6,7mm;10mm;25mm; Barlow 2x;2,5x; Orion Ultrablock
Odpowiedz
Mam 25mm ale Messiery i tak są ledwie widoczne, dlatego pomyślałem o 40mm, że jak dam powiększenie 22x to tak na chłopski rozum obraz będzie wyraźnie jaśniejszy, no ale nie mam kompletnie pojęcia jak to by wyglądało w praktyce, więc jeżeli mówisz że to nie wiele da, to chyba nie ma sensu.
Może jeszcze ktoś się wypowie?
&quot;Ten, kto wyciąga ręce w stronę gwiazd, chociaż ich nie dotknie, jednak z pewnością sięgnie poza korony drzew.&quot;
Odpowiedz
W sumie to mam to mam taki teleskop: http://deltaoptical.pl/teleskop-celestro...d1711.html  na takim montażu http://deltaoptical.pl/montaz-paralaktyc...,d998.html .
I muszę powiedzieć, że jakość obrazu zależy głównie od pogody i miejsca obserwacji. Byłem 2 razy w Bieszczadach i parę razy na zlotach i tam było co pooglądać. Lepsze widoki zaobserwowałem przez lornetkę (w Bieszczadach) niż przez mój teleskop (w okolicach mojego domu, kuj-pom). Przykre to ale jeśli chcesz poobserwować to bierzesz samochód i musisz wyjechać gdzieś gdzie niebo nie jest mocno zanieczyszczone światłem.

Konkretne okulary są drogie. Za 200zł można już coś porządnego kupić ale jaki to ma sens jeśli masz teleskop za 600zł. Zawsze będziesz czuł niedosyt i nastepny okular lub teleskop nie jest tutaj rozwiązaniem (choć większa tubka cieszy ^^). A więc poszukaj miejsca na wypady astronomiczne na okresy kiedy będzie lepsza pogoda. Spójrz jaka bedzie różnica: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/co...s_city.png

A więc poczekaj na mrozy -20 stopni - wtedy zazwyczaj jest pogoda i wyjedż z dala od wiekszych miast a zauważysz drastyczną poprawę.

Spójrz na taką mapkę na przykład: http://www.iota-es.de/light_pollution/Poland.gif  Wink
Celestron C8-SGT XLT Schmidt-Cassegrain
Odpowiedz
Czyli twierdzicie że tuba np 150mm dałaby mi więcej światła niż dłuższy okular w obecnym?
&quot;Ten, kto wyciąga ręce w stronę gwiazd, chociaż ich nie dotknie, jednak z pewnością sięgnie poza korony drzew.&quot;
Odpowiedz
Nie do końca rozumiem pytanie, ale obraz przy tym samym okularze będzie jaśniejszy w telepie o większej aperturze.

Pozdrawiam
Synta 10; Tele Vue Panoptic 24 mm Plossl 6,7mm;10mm;25mm; Barlow 2x;2,5x; Orion Ultrablock
Odpowiedz
Rozumiem. Mniejsza o moje pytanie Tongue
Czyli z tego co piszecie wynika że jednak nie ma sensu kupno dłuższego okularu niż moje 25mm bo nie wiele to da? Ok, no trudno, w takim razie będę musiał pomyśleć o nowym teleskopie Wink
Odpowiedz
Każdego astroamatora zawsze kiedyś dopada dwucalica złośliwa  Wink http://www.celestia.pl/Dwucalica_z%C5%82o%C5%9Bliwa. Ja bym polecał coś z synt: 6 lub 8
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości