Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Proszę o pomoc, dylemat amatora.
Pod kilku ujęciach księżyca, wpadłem na pomysł kadrów słońca. Pod kilkunastu kadrach nie widać plam. Może, aby je uchwycić trzeba czegoś więcej niż folii. Próbowałem z różnymi ekspozycjami i to samo. Proszę o pomoc.

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Fotografowałeś ultrazoomem Fine Pix HS30EXR, nastawiłeś ognisko 126mm. Napewno nie jest to metoda na łapanie plamek, szczególnie gdy są małe; te b. duże widać nawet gołym okiem, oczywiście przed nim folia czy jakieś bezpieczne "przydymione" szkiełko.
Za krótkie zoomowe ognisko, folia/filtr i może niedostateczne zaostrzenie zrobiły swoje, chociaż wydaje mi się, że na godz. cca 16-tej masz tam naznak plamki. Być może więcej ich w tym czasie ( 24.08) nie było, nie sprawdzałem...

Tak mi się wydaje... Smile

Odpowiedz
Dziękuję za odpowiedź. jak tylko warunki atmosferyczne się poprawią próbuje dalej.
Odpowiedz
Słońce, żebyś zarejestrował umbry i penumbry plamek,  trzeba fotografować przy pomocy teleskopu. W ognisku głównym, albo projekcją okularową. Ale te metody wymagają aparatu z wymiennym obiektywem. Można też afokalnie i wtedy aparat nie musi mieć zdejmowany obiektyw. Wszystkie te metody wymagają jednak odpowiednich złączek i wgłębienia się w problematykę astrofoto.

Na marginesie:  wystarczy tez komórka z dobrym aparatem przyłożona do okularu teleskopu - i fotka będzie lepsza niż Twoja Wink, bo z wyraźnymi plamkami, jeśli tam były...

Pozdrawiam

PS.: obawiam się, że niewiele Ci pomoże wydłużanie ogniska w tym ultrazoomie.

Odpowiedz
Czyli nie ma szans na ujęcie plam? Jeżeli tak to szkoda :-\ Widzę, że w tym temacie bez teleskopu ani rusz. Wenus i Merkury są przed słońcem, tak? Wybacz nie znam się jeżeli popełniłem błąd. Czy jest szansa na tym aby je uchwycić przed naszą gwiazdą, jeżeli tak to kiedy?
Odpowiedz
(29.08.13, 10:54)Astronom1234 link napisał(a): Czy jest szansa na tym aby je uchwycić przed naszą gwiazdą, jeżeli tak to kiedy?
;D Wenus za jakieś 100 lat, natomiast Merkurego  http://cybermoon.pl/mercury/2016.html
Synta 10; Tele Vue Panoptic 24 mm Plossl 6,7mm;10mm;25mm; Barlow 2x;2,5x; Orion Ultrablock
Odpowiedz
No cóż pozostaje mi tylko czekać. ;D
Odpowiedz
zbignieww - tu wersja z bardziej widocznymi plamami. Co zrobić żeby były wyraźniejsze? Proszę o pomoc.

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Nic z tym już lepszego nie zrobisz ! Większy zoom minimalnie albo wcale nie pomoże! Detale na obiektach ( planety, Słońce, Księżyc ) to w największym uproszczeniu sprawa powiększenia tych obiektów i rozdzielczości obrazu. Powiększenie uzyskujesz odpowiednim ogniskiem (i okularem, jeśli projekcja okularowa) a rozdzielczość średnicą obiektywu. Oczywiście jest jeszcze mnóstwo innych czynników wpływających na dobrą detaliczność (seeing, rodzaj i jakość sprzętu, filtry, obróbka...) - ale na zupełny początek sprawa najważniejsza to powiększenie i średnica obiektywu. A przecież w tym aparacie obiektyw jest tyci-tyci w stosunku do średnicy luster czy soczewek w teleskopach.

Na tym poziomie to mogę Ci doradzać, bo sam jestem żółtodziobem  Big Grin, ale warto poczytać na forach na temat astrofoto ( jest tego mnóstwo! ) bo inaczej będziesz dreptał w miejscu. Albo na początek to: http://www.celestia.pl/Strona_g%C5%82%C3%B3wna , jest tam dział Astrofotografia. Na forum nikt nie jest w stanie wszystko wyłożyć Ci "kawę na ławę", to jest absolutnie niemożliwe!! Temat jest rozległy jak delta Missisipi, im dalej w las tym więcej drzew - od sprzętu do techniki fotografowania i obróbki komputerowej fotek.

Co nie znaczy, byś się poddawał - wprost przeciwnie. Inaczej nie byłoby pięknych fotek od astroamatorów.
Powodzenia ! Smile

Odpowiedz
Wielki dzięki za pomoc. Czy istnieje filtr kołowy nakręcany na obiektyw, przez który widać by było wybuchy lub tylko plamy? Jeżeli tak to jaki i za ile?
Prosiłbym o szybka odpowiedź.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości