Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Złączki, przedłużki, redukcje czyli jak to wszystko połączyć aby zyskać pole
Jest to mój pierwszy wpis na forum, dlatego na początku chciałbym się przywitać, tak więc ... witam serdecznieSmile Gdybym popełnił gafy powtarzając temat (podobnego nie znalazłem) lub zadając banalne pytania proszę z góry o wyrozumiałość.

Od paru miesięcy próbuję zmierzyć się z głębią kosmosu i coś zobaczyć, jak również popełnić fotkę. Okupiłem się w sprzęt (Newton Sky-Watcher 200/1000, HEQ5Pro SynScan, Nikon D80, CCD Atik Titan mono, nie zainstalowany jeszcze Sky-Watcher BK 804 jako guider, który zostawiłem na następna "sprawność"), literaturę, przeglądam z zazdrością Wasze zdjęcia i sam chciałbym osiągnąć przynajmniej częściowo taki efekt. Mam problem z uzyskaniem szerszego pola widzenia. O ile do obserwacji korzystam z okularów 10, 15, 20, 25 mm i obraz jest ... jaki jest; o tyle łącząc lustrzankę z teleskopem, lub CCD Atika pole widzenia jest znacznie węższe.

Prowadziłem próby łącząc różnego rodzaju elementy zestawu optycznego, poniżej wyniki.

Sprzęt:
Tel- teleskop – wyjście na wyciągu 2"
Red-redukcja 2"/1.25"
Zł.Ok. – złączka okularowa, tuleja przykręcana do Red, do niej wsuwamy okular
Ok – okular
Zł.Proj. - złączka projekcyjna do projekcji okularowej, tuleja, do której wsuwamy okular, z jednej strony zakończona wyjściem 1.25" do teleskopu, z drugiej pierścień T2
T2 – pierścień T2 do lustrzanki
Aparat – lustrzanka
CCD – detektor CCD, w moim przypadku Atik Titan, ma wykręcaną końcówkę 1.25" do wsunięcia w miejsce okularu CCD1,25 – z tuleją, CCD – bez tulejki
Przedłużka 2" - w zestawie z teleskopem do zamocowania na drodze Tel+Przedłużka2"+Red jeszcze nie znalazłem zastosowania dla tego elementu (pomożecie ?)
Red.Ogn. - reduktor ogniskowej 0,5 do wkręcenia w gwint jak filtr
Barlow – soczewka Barlowa 2x (w moim przypadku)

Metody foto:
1. Tel + Red + T2 + aparat: ustawiam ostrość na wyciągu i jest o'k, pozostaje problem z małym polem widzenia
2. Tel + Red + Zł.Ok. + Barlow + T2 + aparat: ustawiam ostrość na wyciągu i jest o'k, j.w. małe pole widzenia + dłuższe czasy naświetlania
3. Tel + Red + Zł.Ok. + Zł.Proj z okularem + T2 + aparat: mogę ustawić ostrość widzenia dla okularu 25 mm, dla ogniskowych np. 10, 20 mm brakuje niestety wyciągu
4. Tel + Red + Zł.Ok + Barlow + Zł.Proj z okularem + T2 + aparat: na obrazie widoczny tubus teleskopu w postaci winiety przy okularze 25 mm dla 10 mm nie można ustawić ostrości
5. Tel + Red + Zł.Ok. + CCD1.25: ustawiam ostrość na wyciągu i jest o'k, jak z aparatem pozostaje problem ze stałym, małym polem widzenia
6. Tel + Red + Zł.Ok. + Barlow + CCD1.25: j.w. ustawiam ostrość na wyciągu i jest o'k, jak z aparatem pozostaje problem ze stałym, małym polem widzenia
7. Tel + Red + Zł.Ok. + CCD1.25 + Red.Ogn.: nie mogę ustawić ostrości, punkt ostrzenia jest wewnątrz teleskopu
8. Tel + Red + Zł.Ok. + Zł.Proj. z okularem + CCD1.25:  nie mogę ustawić ostrości

więcej metod nie pamiętam, może macie rady i pomysły, aby powiększyć pole widzenia. Jak Wy to robicie, aby uzyskać takie efekty jakie prezentujecie?
A tak na marginesie łącząc kilka tych elementów optycznych (np.p.4) można skomponować rurę całkiem sporej długości. Z lustrzanką na końcu "trochę" wpływa to na wyważenie teleskopu.

Pozdrawiam

Radek
Newton Sky-Watcher 200/1000, HEQ5Pro SynScan, Nikon D80, CCD Atik Titan mono
Odpowiedz
Z góry uprzedzam, że nie przebrnąłem przez opis wszystkich metod (nie jestem w stanie opanować tak rozbudowanego słownika Wink), ale odpowiedź jest prosta: w astrofotografii generalnie kamerę umieszcza się w tzw. "ognisku głównym", czyli aparat z odpowiednią złączką trafia bezpośrednio do wyciągu. W przypadku matrycy APS (czyli to co siedzi w tym Nikonie?) połączenie powinno być 2". Użycie redukcji 2/1.25" daje winetę.

W takim przypadku pole widzenia zależy od dwóch czynników: ogniskowej teleskopu/obiektywu i rozmiaru matrycy. W tym przypadku dostajesz 81'x54' (za wiki przyjąłem rozmiar matrycy jako 23.6x15.8mm), czyli 1 i 1/3 stopnia po dłuższym boku i niecały stopień po krótszym. Jak chcesz więcej, to zmień teleskop lub kamerę Smile. Można oczywiście skorzystać ze zwykłych obiektywów foto, które pozwolą na zrobienie szerokich pól.

Wszelkiego rodzaju kombinacje typu barlow lub projekcja okularowa/afokalna są używane w przypadku konieczności wydłużania ogniskowej (zwiększania skali odwzorowania), a to prowadzi zawsze do zmniejszenia pola widzenia (pomijam tutaj szczególne przypadki projekcji okularowej, których zastosowania praktyczne są mocno wątpliwe).
Meade LX200, Celestron 80ED, EM-200, FSQ106, Sky90, FS60C, Orion SSPro v.1, ALccd5, PGC, EOS300D (modyfikowany), EOS6D

::www.afterdusk.pl::
Odpowiedz
Dzięki za odpowiedź, metoda "ogniska głównego" daje stałe pole widzenia. A jak używać reduktora ogniskowej (wyciąg powinienem wsunąć wgłąb tuby, aby uzyskać ostrość)? Znalazłem tylko podpowiedź, że należy przesunąć lustro główne. Nie czuję się jeszcze na tyle mocny, aby ingerować tak dalece w konstrukcję teleskopu.
Newton Sky-Watcher 200/1000, HEQ5Pro SynScan, Nikon D80, CCD Atik Titan mono
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości