Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Niezidentyfikowany obiekt obok słońca
Witam.
Kręcąc dzisiaj aviki słońca,coś mi śmigło i chciałbym to coś zidentyfikować. Ten obiekt poruszał się bardzo szybko,więc pewnie to jakaś satelita,ale mimo wszystko trochę mnie to intryguje,a nie mam pojęcia gdzie taką informację można sprawdzić. Może ma ktoś sposób na identyfikację takich obiektów?
Gif-2MB-trochę kiepska jakość,ale nie wiem jak zrobić lepszego GIFa. Ten obiekt porusza się na godzinie 14-stej,obok tego wielkiego płomienia.

[Obrazek: dziwny_obiekt.gif]

Odpowiedz
Wygląda ciekawie.
Albo to coś z materii słonecznej albo satelita albo kometa.
Adam Hurcewicz Newton Uniwresał 150/900 lorneta 20x80 - uszkodzona :'( aparat cyfrowy Nikon D7100 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm Białystok +53°07'09.68" N, +23°08'15.25" E, Alt=164m http://adamhurcewicz.wordpress.com
Odpowiedz
No toś pomógł  ;D  A tak serio,czy wiesz jak,gdzie lub kto może to sprawdzić?

Odpowiedz
Domyślam się, że to kilka kolejnych klatek z AVI-ka. Jaka była szybkość nagrywania? - bez tej informacji ciężko ocenić rzeczywistą szybkość obiektu.

Nie wiem co to było, ale chyba nie satelita - fotka z Ha (znaczy ciemna), satelity świecą raczej światłem odbitym (znaczy słabo), do tego to coś było na tle Słońca i w naszym kierunku nie miało czego odbić. W takich warunkach satelita powinien być ciemną kropką.

PS. Tak całkiem na marginesie TEN satelita, a nie TA. NA ogół nikomu nie wytykam, ale ten szczególny przypadek wywołuje u mnie mocny zgrzyt w zwojach Smile.
Meade LX200, Celestron 80ED, EM-200, FSQ106, Sky90, FS60C, Orion SSPro v.1, ALccd5, PGC, EOS300D (modyfikowany), EOS6D

::www.afterdusk.pl::
Odpowiedz
Bardzo lekki gaz spalonej materii, lub to są początki tzw. wiatru słonecznego...

odp. nietypowa,
przepraszam za moją wypowiedź, orłem niejestem..

Dziadek.
Odpowiedz
Rozjaśnij maksymalnie najlepszą klatkę - jeśli punkt przesuwa się po "nitce" protuberancji, to masz odpowiedź.
Druga opcja - to jakaś drobina kurzu w powietrzu. Czasem daje to to dość ciekawe efekty.

Satelita lub kometa - zdecydowanie nie. Vide post GrzegorzP

Odpowiedz
Zatem wstawiam chyba najlepszą klatkę,z zaznaczoną pozycją obiektu i kierunkiem,w którym obiekt ten się porusza.

Jeszcze dane z firecapture

Date=020313
Start=144317
Mid=144329
End=144341
Duration=23s
Frames captured=1115
Binning=no
ROI=752x480
FPS=48
Shutter=20.37ms
SignalBoost=0 (off)
Brightness=3
Exposure=34
Gain2x=0
GainBoost=0 (off)
FPS=4128 (off)
Gamma=0 (off)
Gain=1204
Histogramm(min)=13
Histogramm(max)=255
Histogramm=100%
Noise(avg.deviation)=5.60
AutoAlign=false
PreFilter=none
Limit=none

[Obrazek: 11.gif]

Odpowiedz
Trochę wyobraźni. Protuberancje są dla nas najefektowniejsze, jak są skierowane prostopadle do obserwatora z Ziemi. Słońce jest kulą więc mógł być to równie dobrze wyrzut materii z powierzchni kuli nieco za tym co widzimy i stąd widzieliśmy tylko tyle, bo początek tego zjawiska mógł mieć miejsce w niewidocznej części Słońca (ciut z tyłu). Tak bym sobie to tłumaczył.
Teleskop TAŁ1 - Mizar, lornetka Tento 10x50, Nikon 7x50.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości