Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Chłodzenie Maksutova - wspomaganie
Jako, że konstrukcje typu Maksutov dłuuugo się chłodzą, postanowiłem odrobinę usprawnić ów proces. Pomysł nie jest nowy. Inspiracją była chłodziarka opisana w miesięczniku AA.

Części, które wykorzystałem to:

• Wentylator 12 V 8cm x 8cm wymontowany z zasilacza komputerowego
• 3 osłony na wiatraczek (razem z fitrami)
• Kawałek dużej dętki
• 4 śruby M5 (do skręcenia wszystkiego w jedność) i 4 śrubki M2,5
• Pierścień M42 ze starego Zenita
• Złączka 1,25”/42mm (pierwotnie do połączenia aparatu z teleskopem)

I

Zastosowałem 3 osłony: pierwsza od czoła wentylatora (zasysanie) posiada 2 filtry gąbkowe założone jeden na drugi.
Druga i trzecia osłona tworzy niewielką komorę. Ostrym nożem wyciąłem środki tak, jak to jest widoczne na zdjęciach.

II

W osłonie stanowiącej przednią ściankę chłodziarki udało mi się tak wyciąć otwór, że możliwe było idealne wpasowanie pierścienia od Zenita i przytwierdzenie go maleńkimi śrubkami. W niego wkręcam złączkę, która pasuje do wyciągu okularowego teleskopu (w moim przypadku Maka SkyWatchera).
Znajduje się tu trzeci filtr.

III

Nieużywaną już dętkę dużych rozmiarów przeznaczyłem na uszczelnienie.
Aby powietrze wychodziło tylko przez otwór zastosowałem uszczelkę A.
Pozostałe uszczelki B i C znajdują się po obu stronach wentylatora.

IV

Do skręcenia ‘maszynki’ udało mi się dobrać śrubki M5, których nie trzeba było ciąć.
Zasilanie realizowane jest przez zasilacz 12V i 3m kabel zakończonym małą wtyczką jack.

Powietrze tłoczone przez ten mały wentylator nie urywa może głowy, ale przy wylocie na złączce jest wyczuwalny powiew.
Nie wiem jeszcze jaka jest skuteczność chłodziarki. Najzwyczajniej nie miałem okazji jej przetestować.

Astropozdr!

Załączone pliki Miniatury

"Kometa jest wapor gorący y suchy, tłusty y lepki mocą gwiazd z Ziemie wyciągnieny aż po Sphere Ognia wyniesiony y tamże zapalony bieg swoy oraz z trzecią powietrza krainą w koło Ziemie odprawujący"
Odpowiedz
              Brawo brawo..

ładna konstrukcja, prosta ma być i skuteczna....

Dziadek.
Odpowiedz
Daj znać jak wyjdą testy,bo pomysł jest niezły i sam o czymś takim myślałem do mojego SCT. Jeżeli dobrze się to sprawdzi to zamawiam pierwszy egzemplarz  Wink

Odpowiedz
Ciekawy pomysł jak i realizacja, daj znac jak wyjda testy..
Ps: nie dopatrzyłem sie którędy wylatuje wtłoczone powietrze?
MAK 127 SLT Bresser 10x50 Smile
Odpowiedz
Na samym początku myślałem o użyciu puszki na płyty CD (50szt.). Nie miałem jednak pomysłu na dokładne wykonanie otworów, więc zastosowałem osłonki. Zdecydowałem się na nie od razu, jak wybadałem, że pierścień od Zenita celująco pasuje między 'szczebelki'.

Wciąż nie daje mi spokoju to, czy filtry poradzą sobie z kurzem. Są 2 na wlocie i jeden na wylocie (pierwotnie też miały być dwa, ale wtedy nie było prawie wcale przepływu powietrza). Są dosyć gęste...
Nie wybaczę sobie tego nigdy, jeśli pojawią się po  wewnętrznej stronie menisku jakieś drobinki.

Cytat:Ps: nie dopatrzyłem sie którędy wylatuje wtłoczone powietrze?

Myślę, że na zdjęciu III oraz IV jest to widoczne - 'otwór wylotowy' w widoku od środka i złączka (tulejka) do teleskopu.
"Kometa jest wapor gorący y suchy, tłusty y lepki mocą gwiazd z Ziemie wyciągnieny aż po Sphere Ognia wyniesiony y tamże zapalony bieg swoy oraz z trzecią powietrza krainą w koło Ziemie odprawujący"
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości