Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odrośnik do Mak 102
#1
Z racji posiadania teleskopu Maksutowa  postanowiłem wykonać odrośnik, którego ten jest pozbawiony. Dokładnie jest to 2 w 1, czyli osłona przeciwsłoneczna (przeciwświetlna), a wewnątrz odrośnik.

Moja wersja jest odmienna od ogólnie przyjętego wariantu ze zwiniętą karimatą.


OSŁONA


Głównym elementem (nośnym) jest odcinek z długiej mufy PCV  do rur 110 mm. Zewnętrzna średnica mufy jest taka sama jak tuby, czyli 114 mm. Tym samym idealnie pasuje oryginalny dekielek. Nie musiałem więc kombinować z nową pokrywką.

Długość odcinka wynosi 12 cm (niewiele mniej ma odrośnik).
Jest to zatem minimalny rozmiar, ale nie chciałem jego bardziej wydłużać, by teleskop nadmiernie nie urósł. Kłopotliwy jest sposób mocowania, a poza tym całość planuję przechowywać w walizce .

Kłopotliwe jest  dlatego, że odbywa się przy pomocy czarnej taśmy izolacyjnej. Mimo to wg mnie jest to lepsze rozwiązanie niż  opaska z gumy, lub czegoś w tym stylu. Taśmę łatwo jest odkleić (jednocześnie zamocowanie osłony jest pewne) i prawie nie pozostawia śladów. Przy starannym, równym przyklejeniu nie odznacza się od reszty. Jednym słowem pasuje. Zresztą nie trzeba tego robić często, jeśli tylko przestrzega się teleskopowych zasad higieny.

Zewnętrzna warstwa to biała okleina. Jest odporna na zarysowania, łatwo ją się czyści. Estetycznie wygląda, jeśli tylko pokrywana powierzchnia jest bardzo gładka.

Z przodu osłony jest wsunięty
pierścień o śr. 110 mm, który służy do mocowania filtra słonecznego.


ODROŚNIK

Postanowiłem poeksperymentować z materiałami. Ze względu na konstrukcję nie mógł to być materiał o dużej grubości, żeby  nie zmniejszał czynnej średnicy teleskopu.

Wybór padł na 4 mm filc w najciemniejszym kolorze jaki był dostępny, a więc granatowym.
Kawałek o ściśle dopasowanych rozmiarach został wsunięty w osłonę. Nie ma potrzeby np. dodatkowego przyklejania, dzięki czemu materiał można w razie potrzeby wyjąć i wysuszyć.
Od strony płyty korekcyjnej wystaje na ok. 2-3 mm. Przy takim rozwiązaniu osłona wskakuje na właściwe miejsce. Całość  zazębia się z tubą i nie ma problemu z prawidłowym zamocowaniem.

Nie wiem jeszcze, ile czasu odrośnik będzie należycie spełniał swoją funkcję. Nie spotkałem się z zastosowaniem takich materiałów, a sam ze względu na pogodę, przeprowadziłem zaledwie jedną krótką (półgodzinną) próbę (po wcześniejszym wychłodzeniu Maka).
Wydaje się być w porządku.


W ten sam sposób wykonałem odrośnik dla lunety PZO 65/400.

Astropozdr!Załączone pliki Miniatury
           
"Kometa jest wapor gorący y suchy, tłusty y lepki mocą gwiazd z Ziemie wyciągnieny aż po Sphere Ognia wyniesiony y tamże zapalony bieg swoy oraz z trzecią powietrza krainą w koło Ziemie odprawujący"
Odpowiedz
#2
Podziwiam Twój zapał Smile
Muszę przyznać, że ponieważ nie jestem aż tak zdolny, ani pomysłowy - zazwyczaj stosowałem zwykły karton (czarny grubszy). Jest to świetna alternatywa przy dużym zawilgoceniu. Oczywiście należy pamiętać o odpowiedniej długości odrośnika (minimum 1,5x apertura).
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
#3
Bierze się to stąd, że pogoda nie chce współpracować... Ani razu nie miałem sposobności należytego wypróbowania Maka pod ciemnym zimowym niebem.

Doczytałem się na forum o kartonie jako odrośniku. Myślałem o tym, ale że miałem inne materiały to zrobiłem tak, jak to wygląda.
Ewentualna przeróbka na karton w moim przypadku nie jest  problemem. Biały pierścień można wyjąć i zamiast filcu wsunąć  zwinięty karton i to o większej długości.
"Kometa jest wapor gorący y suchy, tłusty y lepki mocą gwiazd z Ziemie wyciągnieny aż po Sphere Ognia wyniesiony y tamże zapalony bieg swoy oraz z trzecią powietrza krainą w koło Ziemie odprawujący"
Odpowiedz
#4
Uzupełniam wątek o dodatkowe zdjęcia.


Załączone pliki Miniatury
           
"Kometa jest wapor gorący y suchy, tłusty y lepki mocą gwiazd z Ziemie wyciągnieny aż po Sphere Ognia wyniesiony y tamże zapalony bieg swoy oraz z trzecią powietrza krainą w koło Ziemie odprawujący"
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości