Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nocny Obserwator - tutaj mamy swoje forum
Dzięki administratorom tego forum Nocny Obserwator doczekał się swojego niezależnego rozdziału.
Bardzo dziękuję za to.

Zachęcam do wpisywania tutaj swoich uwag o programie, aby z czasem stawał się on jeszcze lepszy.

27 października 2012r. wstawiłem pełną wersję programu o numerze 3.06.

Zmiany:
- prócz kosmetycznych zmian poprawiłem wielkości niektórych gromad w katalogu Collindera i Melotte oraz usprawniłem proces ewentualnych dalszych ich poprawek.
- w panelu NET mamy dodatkowo trzy edytowalne linie, w które łatwo możemy wpisać swoje linki bezpośrednio w programie. Aby je zapisać wystarczy kliknąć na krzyżyk na tym panelu.

Zachęcam do wgrania sobie tej pełnej wersji programu:

http://www.astrocd.pl/modules/dwn/dwn.php?id=127
TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
Tutaj mamy update z wersji 3.06 do 3.07

W wersji 3.07 pojawiły się obiekty z katalogu Hershel 400 (na wniosek Piotra Skorupskiego) oraz trzy linki łatwo edytowalne z programu - pod przyciskiem [Net] na górnej belce.

update jest zawsze pod linkiem, ale sprawdzajcie czy z Waszej wersji da się update nałożyć. 
http://www.astrojawil.pl/ftp/no_update.zip
TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
Jako niestrudzony beta tester donoszę, że update z wersji 2.xx do najnowszej nie działa i trzeba zassać cały program. Oczywiście ulubione i plik konfiguracyjny lepiej zachować wcześniej by nie stracić wpisów.

Tak przy okazji pomysł na kolejną wersję: czy dałoby się jakieś chmurki (tool tip) pod kursorem zrobić po najechaniu na jakikolwiek przycisk opcji związanych z zegarem i powiększeniem? Ewentualnie podpowiadacz w górnej listwie tak jak jest do pozostałych przycisków, ale też żeby pokazywał do czego jest przycisk będący pod myszką.
Teleskop TAŁ1 - Mizar, lornetka Tento 10x50, Nikon 7x50.
Odpowiedz
Jak napisałem należy sprawdzić czy update działa od danej wersji.
Uprzejmie donoszę, że aktualny update działa tylko i wyłącznie od wersji 3.06, więc najlepiej ściągnąć całą wersję.

Które pliki przegrać sobie, aby kolejna aktualizacja nie psuła naszych zmian opisałem w plikach README i INFO w katalogu głównym programu.

Generalnie najlepiej przysłać do mnie swoje współrzędne to wrzucę je na stałe razem z opracowanym horyzontem i bedzie na zawsze w programie.

Co do chmurek program miał być docelowo na Nocne Obserwacje czarne tło czerwone litery.
Ponieważ chmurki na żółtym tel w nocy oślepiałyby, więc ta opcja została wykluczona w programie. Jest tylko podpowiedź w górnej belce.

Odpowiedz
Witam,
jak dla mnie program o niebo działa dużo ciekawiej od  AstroJaWila, co nie wyklucza że astroJWil jest mniej ciekawy.Nocny obserwator posiada wiele przydatnych funkcji, dodatkowym plusem jest dodanie dodatkowych katalogów do obserwacji i wykorzystania.Kolor czerwony(pomocny w czasie obserwacji) jest wkomponowany w tło gdy korzystamy z programu w czasie sesji.Można by wymieniać i wymieniać.Żeby się dowiedzieć jaki to program , trzeba po prostu samemu sprawdzić.

Bardzo pomocny zdaje się filmik jaki autor dla nas przygotował, w ramach tego co Pan Janusz przygotował ciekawego w programie.
Dziękuję z góry za Herschela.
Świetna sprawaSmile
PTMA-Warszawa
Odpowiedz
Zgadzam się z Tobą Piotr. Nocny Obserwator ma więcej katalogów w sobie i informacji o obiektach niż AJW i też lepiej sprawuje się w nocy podczas obserwacji, bo po to głównie napisałem ten program. W miarę upływu czasu NO - dzęść "dzienna" rozrastała się coraz bardziej i obecnie ilością danych bije na głowę AJW.
Mamy tam katalogi: NGC, IC, Caldwell, Messier, Melotte, Collinder, Herschel, wszystkie planetoidy, komety, obszerna ilość gwiazd zmiennych, podwójnych, pulsarów, carbon stars, a w AJW są tylko Messiery i okrojone NGC i IC, kilka planetoid i jedna kometa do wyboru.
Jednak AstroJaWila uzywam codziennie, bo są tam funkcje potrzebne mi w życiu codziennym no i ładne  mapki mogę sobie wydrukować.

NO jest kompilowany przez dużo nowszy kompilator niż AJW, co przekłada się na szybsze działanie NO, natomiast po mojej ostatniej awarii komputera mam problem z posadzeniem starego kompilatora do AJW i na dzień dzisiejszy nie mam możliwości aktualizacji tego programu. A szkoda, bo Heavens-Above zmienił format tabel flar Irydium i nie moge na razie tego poprawić u siebie.

Tak więc na razie czekam na pogodną noc, aby uzupełniać zdjęcia szeroko-formatowe do NO i czekam na Wasze pomysły co dodać do NO.

Odpowiedz
No i zbliża się wielkimi krokami data szóstego października, kiedy to Janusz Wiland zaczął prace nad pisaniem Nocnego Obserwatora.
Do dziś program ciągle ewoluuje i staje się niezastąpiony podczas wieczornych sesji obserwacyjnych.

Już rok za nami! Wink
PTMA-Warszawa
Odpowiedz
(04.11.12, 12:36)Piotr_Skorupski link napisał(a): No i zbliża się wielkimi krokami data szóstego października, kiedy to Janusz Wiland zaczął prace nad pisaniem Nocnego Obserwatora.
Do dziś program ciągle ewoluuje i staje się niezastąpiony podczas wieczornych sesji obserwacyjnych.

Już rok za nami! Wink

Piotr,
rok to był miesiąc temu w październiku. Teraz mamy listopad Smile
Ale dzięki za wpis. Smile
Odpowiedz
Aj no to musiałem się pomylić ale co tam.Bądź co bądź Nocny Obserwator ma już ponad rok ,a z roku na rok będzie stawał się ciekawszy. Wink
PTMA-Warszawa
Odpowiedz
Od dziś jest już do pobrania najnowsza wersja Nocnego Obserwatora w. 3.08
Gorąco namawiam do pobrania i wypróbowania. Jest w folderze programu Nocny_Obderwator_instrukcja.pdfJest to pierwszy przypadek, kiedy do mojego programu jest załączona pełna instrukcja do aktualnej wersji. Z programu można ją wywołać klawiszem F1 z klawiatury.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości