Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tranzyt satelity na tle... Jowisza
Witam!
Chciałem zaprezentować niecodzienne zjawisko. Przy kręceniu filmiku z Jowiszem coś mi "mignęło" na tle tarczy tej planety. Po sprawdzeniu okazało się, że jest to satelita - o wielkości kątowej może połowy tarczy planety. Przeleciała w ciągu około 1/8 s. od prawej dolnej części planety, do lewej górnej. Jest bardzo blada i nieostra - pewnie różnica odległości zrobiła swoje. Działo się to 17 września 2012 r. o godz.: 00:25. Najprawdopodobniej (w oparciu o Stellarium) jest to niedziałający już od roku europejski satelita ERS-2, który służył do badania środowiska naturalnego Ziemi. Tu jest link do filmiku: www.youtube.com/watch?v=QLGWxhjyWSo
A tak wyglądają kluczowe klatki:

Załączone pliki Miniatury

Piękno naukowej przygody polega na tym, że nigdy nie zabraknie dalszych znaków zapytania" (ks. M. Heller).
Odpowiedz
A nie mogła być to np: mucha? Ostrość ustawiona na nieskończoność i mucha 2 metry przed obiektywem?
Teleskop TAŁ1 - Mizar, lornetka Tento 10x50, Nikon 7x50.
Odpowiedz
Oczywiście mogła to być mucha, lub troche bardziej odległy ptak, ale wydaje mi się, że jednak cokolwiek by to nie było raczej przysłoniłoby planetę w całości, a nie jak tu tylko w części. Chociaż nie wiem jak to jest z głębią ostrości, czy nie powinna ona obejmować jednocześnie i Jowisza i satelitę? (f/10, ogniskowa,  powiększenie 300x)
Piękno naukowej przygody polega na tym, że nigdy nie zabraknie dalszych znaków zapytania" (ks. M. Heller).
Odpowiedz
Nie jestem forumowym guru, ale wydaje mi się, że i Jowisz i satelita powinny wyjść jednakowo ostro, bo są i tak baaardzo daleko od obiektywu. Mam też przeciwny argument: satelita był w ruchu w stosunku do Jowisza więc mógł wyjść poruszony. 1/8 sekundy to dość długi czas jak na fotografię ruchomego obiektu.
Może ktoś z forumowiczów podejmie temat, bo zaciekawił mnie również.
Odpowiedz
Korzystając z tematu, żeby nie zakładać nowego...
Już kiedyś chciałem umieścić film z moich testów, ale uznałem, że to, co udało mi się zarejestrować, dla Was jest czymś zwykłym, normalnym. Testowałem nakręcenie filmu poprzez przyłożenie do okularu aparatu cyfrowego. Chciałem zobaczyć, co w ogóle z tego wyjdzie. No i przypadkiem uchwyciłem 'coś'... Oto film:

https://plus.google.com/1124073365075872...NtcodvSynE - fragment 1:24 - 1:26.

Nie zwracajcie uwagi na drżącą rękę. Tak, jak napisałem, były to testy. Nie byłem nastawiony na zarejestrowanie czegokolwiek. Moim zdaniem jest to satelita, ale mogę się mylić. Może Ktoś zaspokoi moją ciekawość Smile

Obiekt: Księżyc
Data nakręcenia filmu: 2012-04-05, godz. 22:07
Sprzęt: SW 1309 EQ2 + kitowy okular 10mm + Nikon Coolpix S230

Pozdrawiam!
Odpowiedz
Co do czasu, to pojedyncza klatka trwała 1/30 s., a całe zjawisko, czyli od teoretycznego I do IV kontaktu to 4 klatki, daje około 1/8s. Co oczywiście nie zmienia faktu, że przy powiększeniu 300x poruszający sie obiekt może wyjść zamazany, nawet przy 1/30s. Tak czy owak nie upieram się, choć przeświadczenie mówi mi, że to satelita, może jest to wynik nastawienia..., chęci uchwycenia czegoś niecodziennego...
Co do filmu Simona, w sumie też nie wiem co to jest. Na stop klatce widać 5 obiektów - może to wynik kodowania obrazu, czy częstotliwości odświeżania? Albo 5 much?Smile Choć wydaje mi sie, że musiała być ta mucha raczej bardzo daleko, aby wyszła tak w miarę wyraźnie. Albo jest to większy, ale daleko lecący ptak. To też może być odpowiedź na mój tranzyt...
Odpowiedz
W sprawie satelitów i ich tranzytów fachowcem na pewno nie jestem, ale zdarzyło mi się zrobić tranzyt ISS przez tarczę Słońca i nie mogę zgodzić się ze stwierdzeniem, że różnice w odległości mogą powodować takie różnice w ostrości obydwu obiektów. Gdyby tak było, to ISS na tle Słońca nie mogłaby być ostra, a jest.

Moim skromnym zdaniem, w obydwu przypadkach to jednak obiekty ziemskie. W przypadku filmu Simon'a z 99% pewnością stawiałbym na stado ptaków. Gdybyś rozłożył oryginał tego nagrania na pojedyncze klatki, to chyba dałoby się zauważyć jak satelita macha skrzydłami  Wink (cytat z Levy'ego).

Tak na marginesie - satelita to jest ON nie ona Smile.
Meade LX200, Celestron 80ED, EM-200, FSQ106, Sky90, FS60C, Orion SSPro v.1, ALccd5, PGC, EOS300D (modyfikowany), EOS6D

::www.afterdusk.pl::
Odpowiedz
(21.09.12, 08:01)GrzegorzP link napisał(a): (...)Gdyby tak było, to ISS na tle Słońca nie mogłaby być ostra, a jest.

Moim skromnym zdaniem, w obydwu przypadkach to jednak obiekty ziemskie. W przypadku filmu Simon'a z 99% pewnością stawiałbym na stado ptaków (...)

Tu jest jeszcze kwestia wielkości satelity (w tym przypadku niespełna 12 m) i wysokości orbity - 800 km.
Mając pewne doświadczenie z robieniem zdjęć satelitom powiem tak:
- szanse żeby ten obiekt tak wyglądał nawet przy czasie 1/8 s są niewielkie, a nawet żadne. Zwłaszcza, że ten satelita ma inny kształt:
https://earth.esa.int/web/guest/missions...uBh2_matmp
- co do danych ze Stellarium to byłbym ostrożny, raczej spróbuj jeszcze sprawdzić calskay.com dla swojej lokalizacji.
- moim zdanie w obu przypadkach to są ptaki (choć w sumie to szkoda).
Odpowiedz
Postanowiłem przeliczyć to:
kąt = 2 x arctg( 0.5*średnica obiektu/odległość)
dla Jowisza średnica 142984km a odległość od Ziemi była 715328264km
podstawiając do wzoru wyszło mi 41,2'', co się zgadza z almanachem.

po wstawieniu 12 m średnicy satelity i odległości 800km wyszło mi zaledwie 3,1''.
Na obrazku obiekt wygląda jakby miał z 10-15''.

Licząc dalej mogła być to mucha na wysokości 80m.
Odpowiedz
No takSmile 5mm mucha na odległości 80m., zgadza sięSad, tudzież ptak jeszcze dalej...
Pozostaje tylko (złudna) nadzieja, czy może to nie był (nierealny) satelita rozmiarów około 50m na orbicie o wysokości 800kmSmile

Piękne to, że można sobie wyliczyć co to mogło być znając mniejwięcej rozmiary i orbity satelit, Jowisza i odległości.
A więc mamy niecodzienny tranzyt raczej muchy!

Dzięki za obliczenie!!!
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości