Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jednostka słodyczy (odc. 280)
Właśnie wróciłem z kilkudniowego szkolenia i zaraz sobie ten odcinek obejrzę.
Do tej pory go nie widziałem (no chyba że w 1983, ale to będę wiedził dopiero po obejrzeniu), gdyż temat rolnictwa i przetwarzania buraka cukrowego na cukier - a o tym chyba jest ten odcinek - nie jest moim ulubionym Wink

Ale ciekawy jestem jestem tego odcinka pod innyk kątem: czy to, co pokazywano ponad 23 lata temu zdezaktualizowało się, czy nie?
Czy program można nazwać edukacyjnym czy raczej historycznym...
Odpowiedz
(24.02.07, 20:45)Radek68 link napisał(a): Ale ciekawy jestem jestem tego odcinka pod innyk kątem: czy to, co pokazywano ponad 23 lata temu zdezaktualizowało się, czy nie?
Czy program można nazwać edukacyjnym czy raczej historycznym...

Takie pytanie postawiłem sobie przed obejrzeniem odcinka.
Pora na wnioski.

Program jest jak najbardziej edukacyjny. Wiele się z niego dowiedziałem. Być może przy produkcji cukru zaszły od ćwierćwiecza pewne zmiany, choć nie sądzę, aby istotne. Z resztą sam proces produkcji to tylko fragment programu, dość z resztą ciekawy, gdyż myślałem, że robi się to troszkę inaczej.
Poza tym w programie mowa jest o zdrowym odzywianiu się i o zbyt duzym spożyciu czystego cukru.
Oglądając go dopijałem właśnie dwulitrową butelkę Pepsi. Z ciekawości zerknąłem na zawartość czystego cukru w tym napoju. W butelce jest 220 gramów cukru! W ciągu całego dnia jadłem i piłem inne rzeczy, również zawierajace cukier rafinowany. Razem - aż szkoda mówić. A z programu dowiadujemy się jaka jest norma spożycia cukru na osobę dziennie (tu nie podam - ciekawych odsyłam do programu, powiem tylko, że znacznie mniej...) i jaka jest zależność pomiędzy spożyciem czystego cukru a jakością i długością życia. Myślę, że przywołane przez A. Kurka króliki wykazują to aż nazbyt dobitnie.

Króliki karmione zwyczajnie - średnie pokolenie żyło 20 miesięcy.
Króliki karmione z cukrem białym (1/3 diety) - średnie pokolenie żyło 17,5 miesiaca.
A króliki karmione z cukrem żółtym (nieoczyszczonym) - średnie pokolenie żyło 27,5 miesiąca.

Chyba się zastanowię, czy nie ograniczyć tej mojej ulubionej Pepsi... Smile

PS. I jak tu nie mówić o edukacyjnej roli tego programu?
Odpowiedz
No widzisz sam, Radek, jak to jest. Ja piję teraz Nałęczowiankę bez gazu - tam aniony i kationy, o cukrze ni słowa.
Łakomie patrzę na Carlsberg Beer, i chyba zaraz rzucę tę wodę. Dla Ciebie hasło "Pepsi piją lepsi". Big Grin
Do rzeczy - dyskusja o czymkolwiek, byle dobra.
Na "archeo" wrzuciłem informację o zbiorczym wykazie Sonda_all.xls zrobionym przez fana. Chyba trzeba to "prześwietlić" nim umieszczę na stronie.
Uwolnić "Sondę" - otworzyć archiwa TVP
Odpowiedz
To sobie Panowie K&K poużywali bo cukier był wtedy na kartki  Wink.
Odpowiedz
(06.12.11, 22:21)Jagos65 link napisał(a): To sobie Panowie K&K poużywali bo cukier był wtedy na kartki  Wink.

Owszem był, ale tak naprawdę raczej go nie brakowało. Wtedy u mnie w domu zużywało się znacznie więcej cukru niż dziś! Nie pamiętam dokładnie, ale chyba przysługiwało 2 kg cukru na miesiąc (na osobę), co przy 5 osobach dawało 10 kg cukru miesięcznie! Teraz u mnie - przy 5 osobach - miesięcznie zużywa się ok. 2 - 3 kg cukru...
Odpowiedz
Technologia produkcji cukru nie zmieniła się przez te lata, więc program ma ogromne walory edukacyjne. Zmieniły się jedynie techniki analityczne do badania zawartości "cukru w cukrze"  Wink. Pomysł przedstawienia technologii produkcji cukru z punktu widzenia buraka cukrowego jest genialny.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości