Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Montaż Dobsona
Cytat:A gdzie można na zdjęciu zobaczyć Arktura ?
właśnie!!!!
jestem żywo zaineterowany!
www.astronoce.pl - TESTY SPRZĘTU www.astroexpo.pl - GALERIA ASTROFOTOGRAFII
Odpowiedz
no wlasnie przydala by sie jakas fotka na stronie astrokraka
Odpowiedz
właśnie 2!!!
gdzieś już czytałem jakieś obietnice, coś, gdzieś...
Wink
www.astronoce.pl - TESTY SPRZĘTU www.astroexpo.pl - GALERIA ASTROFOTOGRAFII
Odpowiedz
Arktur jest młodszym bratem Syriusza i wygląda praktycznie identycznie jeśli chodzi o design i rozwiązanie montażu 8)
Ostatnie tak szybko wydałem spragnionym obserwacji klientom że brakło dnia na studyjne fotki w atelier do katalogu :'( :'( :'(
Odpowiedz
hehehe czasami moze i tak byc.
ale fota i jakis konkretniejszy opis by sie przydal.
ja juz jestem pewien ze na niego zbieram...
Odpowiedz
Z praktyki obserwacji krótkim f/5 130mm Newtonem na Dobsonie właśnie mogę powiedzieć, że do ok. 130x obserwacja jest wygodna, moja prywatna granica cierpliwości to ok. 170x. Tak więc Dobson nie jest idealnym narzędziem do planet, ale cała reszta -spoko. Nie bez powodu zaznaczam, że mój teleskop jest dość krótki -jestem niemal pewien, że komfort śledzenia na Dobsonie zależy też od długości rury, posiadacze większych sprzętów powinni być w lepszej sytuacji. Pozdrawiam
-Jarosław
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
Na ogół teleskopy zamontowane na montażach Dobsona to długoogniskowe Newtony. Czym dłuższy tubus, tym mniejsza stabilność i sterowność całej konstrukcji.
Filip Polewaczyk, Gdynia: 54°31'12"N , 18°33'E

Soligor MT 800 + napęd silnikowy, lornetka 7x50
Odpowiedz
Raczej odwrotnie bo masz dluższe ramię siły przy obracaniu teleskopem i robisz to precyzyjniej przykładając przy okazji mniejszą siłę do tego zadania i co za tym idzie większą precyzję Smile Big Grin ;D
Odpowiedz
Prostota i taniość, a zwłaszcza możliwość szybkiego przygotowania teleskopu do pracy, rekompensują większość ,,wad wrodzonych'' montażu Dobsona Smile. Precyzja prowadzenia, zwłaszcza własnego (znanego) teleskopu, to tylko kwestja wprawy. Oczywiście dotyczy to obserwacji wizualnych. O długich ekspozycjach foto na Dobsonie możemy spokojnie zapomnieć Sad.
Pozdrawiam. Aquarius
Odpowiedz
(08.06.03, 20:56)Janusz_P. link napisał(a):Raczej odwrotnie bo masz dluższe ramię siły przy obracaniu teleskopem i robisz to precyzyjniej przykładając przy okazji mniejszą siłę do tego zadania i co za tym idzie większą precyzję Smile Big Grin ;D

Dobra, ja Januszowi wierzę, bo nieźle prorokuje z Marsem w 2004 roku ;D
Poza tym ktoś może posądzić mnie o stronniczość - czytajcie text z boku pod moim imieniem i nazwiskiem Smile ;D
Ja bym raczej z Januszkiem pokombinował, bo w środę jest również losowanko dużego lotka Wink ;D Wink
================ Ełk : 53° 49' N  22° 21' E
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości