Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wazne zakrycie asteroidalne efemeryda - last minute
Jutro ważne zakrycie asteroidalne !

Mapki i efemeryda sprzed troszke ponadgodziny (teraz, gdy to piszę jest 18:55) jest już w dziale Efemerydy zakryciowe strony www.astronomia.net.pl/astromax!

Zakrywana gwiazda ma jasność 11.4 mag więc dostępna będzie już przez 15 cm teleskopy (pod dobrym niebem oczywiście - Borte 5 to minimum).

Pas ma sporą niepewność i może się przesunąć nawet o 100-150 km!

Tak więc w do zakryciowego maja dokłada się nam jeszcze ciekawe zakrycie !!!

Uwaga obserwować nawet 20 min. przed czasem efemerydy - asteroida może mieć księżyc !
Pozdrawiam
Pawel Maksym

Odpowiedz
Jutro, gdyż po północy, ale to najbliższa noc. Jeżeli tylko ustąpią chmury będę obserwował. W tej chwili w Jarosławiu całkowite zachmurzenie, ale w nocy ma się wypogadzać. Nastawię budzik i zobaczę.

Zachęcam innych do obserwacji. Pora strasznie nieprzyjemna, środek nocy, ale zakrywana gwiazda jest w pobliżu jasnych gwiazd i łatwo ją zlokalizować w ciągu kilku minut. Oczywiście polecam rozpocząć poszukiwania przynajmniej pół godziny wcześniej, aby nie wkradła się nerwowość.

Gwiazda jest na pograniczu gwiazdozbiorów Węża i Wagi. W momencie zakrycia będzie stosunkowo wysoko nad horyzontem. I co najważniejsze pas zakrycia obejmuje południową Polskę, a że może się nieco przesunąć centralna też powinna obserwować.

Nie mam przekonania do tych 20 minut, gdyż według mnie ewentualny satelita powinien być bliżej, ale jak ktoś ma cierpliwość i dobre oczy...
Zresztą Paweł ma o wiele większe doświadczenie w tej dziedzinie niż ja.
Odpowiedz
Mysle, ze z doswiadczeniem to mocno przesadziles!!!
To chyba na odwrot!
Ale takie byly zalecenia na ESOP !
Terz mi sie wydaje, ze powinno to byc blizej czasu efemerydalnego!
Ale na ESOP pokazano takie wyliczenie ze gdyby daktyl w max. elongacji mial zakryc gwiazde a potem miala by to zrobic asteroida to zakrycie przez Daktyla nastapilo by ok. 15 min. przed zakryciem wlasciwym!!!
Odpowiedz
Niestety u mnie przez całą noc było całkowite zachmurzenie. Sprawdzałem o północy, potem o godzinach 1 i 3. Wypogodziło się dopiero około południa.

Nie przypuszczałem, że satelita może być tak odległy (czasowo) od macierzystej planetoidy. Teraz chyba sam będę obserwował dłużej.

Robert
Odpowiedz
Czy może mi ktoś powiedzieć jaka jest frajda z obserwacji chwilowego osłabienia blasku gwiazdy, zwłaszcza gdy ma ona jasność poniżej 11mag?
pozdrawiam
Odpowiedz
No, no, ryzykant jesteś... Smile
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
U mnie chmury!
A co do postu grega!
Czy wiesz, ze pierwszy ksiezyc planetoidy odkryto dzieki zakryciu?
Czy wiesz, ze takie zakrycie lub jego brak odpowiednio zarejestrowane na odpowiedniej ilosci stanowisk potrafi poprawic elementy orbity lepiej niz caloroczna seria pomiarow astrometrycznych?
Czy wiesz ze wiele asteroid po obserwacji zakrycia lub przejscia kolo gwiazdy okazalo sie byc kometami bo blask spadal powoli?
Czy wiesz ze ksztalt planetoidy Kleopatra ("kosc") (i nie tylko tej asteroidy) po raz ierwszy poznano dzieki zakryciom?
Czy wiesz ze asteroida Tercidina jest, dzieki tylko jednemu zakryciu (w zeszlym roku - patrz => http://www.astronomia.net.pl/astromax/ter345.htm), uwazana obecnie za jedna z 3 najlepiej zbadanych (nie liczac badanych przez sondy)
Czy wiesz, ze zakrycia asteroidalne znajduja sie wsrod priorytetow obserwacyjnych USNO, TMO, ESO i wielu innych obserwatoriów?
Czy wiesz, ze to dzieki zakryciom wykryto blad systematyczny w pozycjach katalogu HIP?(patrz => http://www.astronomia.net.pl/astromax/astrometry.htm )
Mozna by tu wiele wymieniac po co obserwuje sie zakrycia asteroidalne!
Ale Ty pisales o tym jaka to przyjemnosc - nie obserwowales to nie mow bo dla Tych co obserwuja jest duzo wieksza niz z glampienia sie w Mki i NGC!
Poza tym cala "oprawa" obserwacji zakrycia - zakrowno wizualnego jak i CCD - daje tyle adrenaliny -...pikajacy DCF swiecacy monitor - magnetowid wszystko rejestruje...a ty ze stoperem w reku - zakrycje czy nie zakryje!
Jedni zna zakrycie czekali 25 lat (Henk Bulder - Holandia - obserwuje 25 lat a dopiero w zeszlym roku widzial zakrycie ozytywne) a sa i tacy co od pierwszego razu widzieli zakrycie przez 8 kolejnych razy i to z jednego i tego samego miejsca (takim szczesliwcem jest Oscar Canales Moreno z Pinsoro kolo Zaragozy w Hiszpani)!
Zakryciom tym towarzyszom ogromne emocje porownywalne z brzegowka szczegolnie wtedy gdy pas przechodzi blisko nas!
Ale dopoki nie poczujesz tych emocji i nie bedziesz mial swiadomosci do czego to sluzy i ze twoje obserwacje trafia do Japonii, USA, Chin, Belgii, Rosji, UK itd to nie zrozumiesz jaka to przyjemnosc !!!
Odpowiedz
Nic dodać nic ująć. Sam chciałem coś napisać, ale po twoim poście Pawle nie odważę sie. Ale coraz częściej zaglądam na twoje strony:
http://www.astronomia.net.pl/astromax/
Pozdrawiam Adam z Dolaszewa
Odpowiedz
Pisz Adamie smialo !!!
Moze masz cos czego nie doczytalem!
Prosze wypowiedz sie !!!
Dziekuje za mile slowa co do strony - moze prymitywnie zrobiona ale brak mi troche umiejetnosci-wazne ze szybko sie laduje (przynajmniej tak ludzie mi mozwia)!!!
Pozdrawiam
Pawel
PS
greg napisz cos !
Co o tym myslisz? ;D
Odpowiedz
Greg, musisz wiedzieć, że większość zwykłych zjadaczy chleba nie może zrozumieć co to za przyjemność patrzeć przez teleskop na żółtą kulkę (Jowisz), czerwoną kulkę (Mars), czy różne mgiełki na niebie (mgławice, galaktyki, komety).

I nie zdziwiłbym się gdyby taki zwykły zjadacz chleba, który nie ma nic wspólnego z astronomią zadał takie pytanie. A tak jednak się dziwię.
Na szczęście nie dziwię się pierwszy raz w życiu i zapewne nie ostatni.

Myślę, że Paweł swoją odpowiedzią nie tylko wyjaśnił Ci co i jak, ale może ta jego odpowiedź skłoni też kogoś w przyszłości do skierowania teleskopu na gwiazdkę 10 mag., która na 3 sekundy zniknie z pola widzenia.

Pozdrawiam
Robert Bodzoń
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości