Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyciąg 2"
Witam !
Z racji tego , że chyba w najblizszym czasie nie dam rady zakupić lornetki Miauchi 20x77 Sad :'(, planuje nieco tansze przedsięwzięcie , a mianowicie wymianę wyciągu na 2" w moim Soligorze.
Pytanko jest następujace : czy taka zmiana znacząco poprawi jakość obrazów lub uzyskam lepsze efekty wizualne jak chociażby efekt trójwymiarowości obrazów , np. obrazy z dobrej lornetki?
Z góry dziękuję za informacje .
Radek F.
Odpowiedz
Napewno umożliwi stosowanie jakościowych okularów w oprawie 2" co znacząco podniesie twoje możliwosci obserwacyjne zwłaszcza przy mgławicach (większe pola widzenia!!!) i ogólnie Deep Sky ;D ;D ;D
Odpowiedz
A jeszcze jedno pytanko Januszu , czy po wymianie wyciagu , lusterko wsteczne nie bedzie za małe ?
Pozdrawiam R.F.
Odpowiedz
Wielkosc wyciagu nie ma nic do trojwymiarowosci obrazu Smile
Do tego potrzebujesz patrzeb obydwoma oczyma..., wiec lornetki z niego nie zrobisz, chyba, ze dokupisz sobie jeszcze jednego Soligora i Janusz ci je jakos sprytnie polaczy Smile.

A wlasnie - przeciez wtedy do mozgu dotrze informacja z 2 teleskopow, wiec sie jakby zsumuje, czyli osiagniemy efekt 400mm (w przypadku 2x 200)!?
Odpowiedz
idąc dalej tym tropem

gdyby posadzić dwóch obserwatorów przed takimi zestawami (proponowanymi przez Jesiona ) i ci właśnie obserwatorzy byliby biegli w sztuce obrazowego opowiadania, to potencjalny słuchacz tych dwóch obserwatorów miałby obraz z telaskopu 800 mm ??
warunkiem jest wyobraźnia tego trzeciego Smile

ale mi się pie.......
pewnie po porterze ŻYWCA

M
activa 10x50,  ED 100/900 + LXD75
Odpowiedz
To byla forma zartu, ale zapewne ilosc informacji wplynie bardzo pozytywnie na ilosc postrzegania szczegolow. Proponuje zrobic prosty test: lornetka na statywie - patrzymy jednym okiem i potem obydwoma - percepcja wzrasta, na pewno nie 2x, ale duzo!

Mniej więcej o pierwiastek z 2
Janusz P.
Odpowiedz
Z tą trójwymiarowością chłopaki to troszke przesadacie.

Wielkości szczegółów na obserwowanych obiektach są tak znacząco mniejsze od odległości od obserwatora, że nie ma mowy aby nasz mózg ukazał je jako trójwymiarowe. Wrażenie tej jak to nazywacie trójwymiarowości jest raczej związane z jakością i szczegółowością dawanych przez instrument obrazów. Tak więc walke powinieneś Radku podjąc z powiększeniem apertury i znalezieniem jak najciemniejszego miejsca obserwacyjnego.
[center]Tuba optyczna TAL 100 RS na montażu MEADE LXD 500. Lornetki: William Optics 7x50 ED, BPC 10x50, Kronos 26x70 na statywie "Porucznika", CANON PS A 70 Włocławek 52[sup]o[/sup]35'N 19[sup]o[/sup]00'E        tel.+48 694 04 80 05 http://www.mosty-plock.pl/martel[/center]
Odpowiedz
Ach no bo tematem był wyciąg 2". Zdecydowanie zgadzam się z Januszem. Poprostu wyciąg 2" pozwoli na stosowanie okularów w obudowach 2" ale także zwiększy możliwości stosowania aparatów fotograficznych i web kamerek. W astrofoto 2" to 2".
[center]Tuba optyczna TAL 100 RS na montażu MEADE LXD 500. Lornetki: William Optics 7x50 ED, BPC 10x50, Kronos 26x70 na statywie "Porucznika", CANON PS A 70 Włocławek 52[sup]o[/sup]35'N 19[sup]o[/sup]00'E        tel.+48 694 04 80 05 http://www.mosty-plock.pl/martel[/center]
Odpowiedz
Oj Martel, chyba nie patrzyles przez teleskop bino Wink - w kazdym razie ci co patrzyli mowia, ze efekt powala, szczegolnie na ksiezycu. Przeciez nawet na lornetkach >26x efekt jest zaj...sty. Zupelnie inna percepcja stereoskopowa. Zaden nie wiem jak ostry obraz nie zastapi ci stereo.Smile Spojrz sobie na drobniutki tekst (oddalony), tak zebys nie mogl go rozczytac jednym okiem. Potem otworz drugie i przeczytasz bez problemu. To naturalne! Drugie oko dostarcza dodatkowa informacje do mozgu!

Wiem o co pytal autor watku - ja tez jak pierwszy raz spojrzalem przez okular teleskopu to troche mina mi opadla. Obraz wydawal sie strasznie plaski i ograniczony. Teraz wydaje sie, ze juz sie przyzwyczailem i inaczej postrzegam takie obrazy. Ale faktem jest, ze zaden teleskop mono nie podskoczy super mocnej lornetce stereo w widoku np ksiezyca!
Odpowiedz
Właśnie tak samo kiedyś myślałem Adasiu, ale Janusz i Darek uzmysłowili mi jakiego rzędu odległości dzielą nas od obiektów i jak płonne jest to przekonanie o trójwymiarowości. No może księżyc. Rzeczywiście. Mam przecież 26x70 i wiem czym jest patrzenie stereoskopowe. Ale wież mi nie ma to nic wspólnego z trójwymiarem.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości