Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pytanie laika - supernowa
dzięki Oskar, ale mądry jestem bo mi książkę pożyczyłeś Wink <br><br>Janusz WROTE:<br><br>>otoczka SN wychamowywuje z reguły w odległości >kilkuset lat świetlnych od miejsca wybuchu tak że >Betelgeuza nam nie zagraza bezpośrednio podmuchem<br><br>175 ly. do Alpha Ori więc co najwyżej będziemy mieli 40 stopniową mgławicę na nieboskłonie Wink bardziej nieprzyjene przeżyć błysk Gamma w takiej odległości...<br><br>>rozchodzi sie promieniście z miejsca wybuchu i >starylizuje życie w lokalnej gromadzie galaktyk a nie >jakieś tam  skromne1000 lat świetlnych wokół !!! <br><br>no to nieźle daje popalić, taka gwiazda musiała by potwornie szybko ewoluować, to prawda czy tylko hipotetyczny przypadek??<br><br>>Tej skali błyski gamma obserwowane na krawędzi >obserwowalnego wszechświata są nawet >zagrożeniem z kilku mld lat świtlnych dla pracującyh w >otwartej przestrzeni kosmonautów, nie osłoniętych >płaszczem ziemskiej atmosfery, grożąc im poważnym >napromieniowaniem ciała !!!  <br><br>kurcze niebezpiecznie w tym kosmosie, słyszałęm że na ISS są specjalne komory w pewnym stopniu ograniczające przepływ promieni gamma, i jak mamy taki mini błysk na Słońcu to to sie tam chowają ale żeby podczas błysku gamma .. to jeszcze nie słyszałem.<br><br>ktoś słyszał? z chęcią poczytam.<br><br>>My zresztą jesteśmy cali z materi poczętej w tych >gwiezdnych czkaniach po gwiezdnej uczcie "palenia" >wodoru, tak tak <br><br>oczywiście nie w każdej gwieździe zachodzi reakcja termojądrowa w której najogólniej rzecz biorąc wodór zamienia sie w hel, są też młodsze populacje w których zachodzi reakcja wyżeszgo rzędu, nie wiem czy dobrze pamiętam ale to chyba było hel=>węgiel (tego nie jestem pewny czy akurat węgiel)<br><br>pozdrawiam<br>howx<br><br>
Odpowiedz
Cytat:no to nieźle daje popalić, taka gwiazda musiała by potwornie szybko ewoluować, to prawda czy tylko hipotetyczny przypadek??<br><br>...kurcze niebezpiecznie w tym kosmosie, słyszałęm że na ISS są specjalne komory w pewnym stopniu ograniczające przepływ promieni gamma, i jak mamy taki mini błysk na Słońcu to to sie tam chowają ale żeby podczas błysku gamma .. to jeszcze nie słyszałem.<br><br>ktoś słyszał? z chęcią poczytam.<br><br>...pozdrawiam<br>howx<br><br>
<br><br>Błyski Gamma trwają w maksimum emisji po kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund i astronauci nie zdążą być powiadomieni i udać sie do specjalnych pomieszczeń, to za mało czasu i zbytnia loteria zjawiska Sad<br>Najbliższe dwie pozostałości po Hipernowych mamy w M33 i w jedną w M82 ale całe szczęście stare bo najmłodszą szacuje sie na 3,5 mld lat.<br>Tak masywne gwiazdy tworzą się zapewne tylko przy zderzeniach galaktyk z olbrzymią zawartoscią gazu a to zachodzi nie często w naszej okolicy, najbliższe duże zderzenie czeka nas z M31 ale nie pamiętam za jaki to czas kosmiczny nastąpi  ???<br>
Odpowiedz
Hm...  jak hipernowa walnęła 3,5 mld lat temu w M33 to  życia na Ziemi nie ma już od jakichś 3,22 mld lat?  Wink<br>Na stronie:<br>http://auger.ifj.edu.pl/Wlasnosci/Akceleracja-b.htm<br>znalazłem na jej dole:<br>
Cytat:Wiadomo, że gwiazda jest bardzo niestabilna. Może ona wybuchnąć w każdej chwili jako supernowa, lub nawet "hipernowa" - typ eksplozji supernowej, który może produkować błysk gamma. Przy odległości 7000 lat świetlnych, jakie dzielą Eta Carinae'ę od Ziemi taka gigantyczna eksplozja nie stwarzałaby zagrożenia życia w naszym układzie, lecz mogłoby to być niezwykłe widowisko.
Samodziałowy newton 230/1175, TAL 100R, PZO T50x70, Everest 12x60 Amator ze mnie ...
Odpowiedz
W naszej Galaktyce tak masywne gwiazdy jak kandydatki na hipernowe powybuchały zanim utworzyło się zapewne nasze Słońce więc nie mamy sie z jej strony czego obawiać, Eta Carinae ma za małą masę i skończy żywot jako supernowa albo już wybuchła ale dowiemy się o tym za jakiś czas jak jej fotony do nas dolecą z tej odległości Wink
Odpowiedz
Jak wybuchnie jako Supernowa to osiągnie jasność około -17mag i będzie świecić tak jasno jak 100 Księżyców w Pełni a że będzie to obiekt punktowy to będzie trzeba mrużyć oczy jak przy zerkaniu pod SłońceWink<br>Jako punktowe źódło światła będzie rzucać cholernie wyraźne cienie , część ludzi może wręcz od tego zbzikować więc i tak ich zabije ale w inny sposób Wink Wink Wink
Odpowiedz
Cytat:<br><br>(...)Eta Carinae ma za małą masę i skończy żywot jako supernowa (...)
<br><br>Janusz, skąd ta pewność? Czy opierasz swoją teorię tylko na podstawie masy gwiazdy? To jaka musi być masa gwiazdy Twoim zdaniem, aby skończyła jak hipernowa? Z tego co pamiętam to  Eta Carinae jest naprawdę wielka, a zdania uczonych na temat jak skończy są podzielone.
Odpowiedz
Togal Spokojnie przecież piszę" Jak wybuchnie jako supernowa..." czyli nie twierdzę że tak skończy tylko tak przypuszczam za naukowcami zresztą Smile Big Grin ;D
Odpowiedz
Mimo wszstko będę tutaj optymistą prognostykiem i stawian na supernową jeśli to będzie hipernowa to nasze stulecia już są tutaj policzone  :'( :'( :'(
Odpowiedz
Janusz, jeśli zdanie:<br><br>
Cytat:(....)Eta Carinae ma za małą masę i skończy żywot jako supernowa (...)
<br><br>Znaczy to samo co:<br><br>
Cytat:(...) Jak wybuchnie jako supernowa..." (....)
<br><br>to niech Ci będzie. Wink
Odpowiedz
Janusz zwracam honor - dużo ostatnio o tych hipernowych piszą. Toż to potwory nie gwiazdy!
Oskar
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości