Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
WWPKF - pytanie nr 13
O Prokjonie to nie słyszałem ani o Ketusie! A co do księżyców Urana to nie wszystkie pochodzą z twórczości Szekspira, lecz także A.Pope'a z poematu "Pukiel włosów ucięty"... Ale niestety nie wiem dokładnie które, możliwe własnie że Puk. <br><br>pozdr
Odpowiedz
Pewnie masz rację. Ja z twórczości Szekspira znam tylko "Przygody Robinsona Cruzoe", "Wakacje z duchami" i "Walkę o ogień"  Smile<br><br>P.S. Pierwsze pięć (Ariel, Umbriel, Titania, Oberon i Miranda), to na pewno Szekspir.
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62&quot;N , 018°32'04,78&quot;E&lt;br /&gt;tel.: 505-83-46-84&lt;br /&gt;refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak &quot;Pronto&quot; 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na &quot;żurawiu&quot;, Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
No Panowie!<br><br>Puk to przecież główna postać ze "Snu Nocy Letniej".<br>Ostatnio leciała filmowa wresja na HBO, a Teatr Muzyczny w Gdyni wystawia tą sztukę co jakiś czas - światna - polecam.<br>    <br>   Czarek<br><br>
LX50 10&quot;, ETX-90EC
Odpowiedz
O przepraszam ale coś mi nie pasuje. Nie ma żadnego ProKjona ani K-etusa bo to nazwy łacińskie i chociaż co do wymowy Rzymian są różne teorie to na pewno nie była ona taka, ale właśnie normalna - Cetus i Procyon - informacja pochodzi od mojej nauczycielki łaciny. Rozumiem że El podpuszcza nas tu dodatkowo. <br><br>Natomiast na litość boską nie żaden "Puk"! I tu mogę się wymądrzyć bo kiedyś byłem studentem na studiach licencjackich na filologii angielskiej a zamierzam być na magisterskich i nikt mi nie podskoczy bo omawiałem tą sztukę na zajęciach. A więc brutalnie zacytuję za dictionary.com:<br><br>"puck   n. <br>A hard rubber disk used in ice hockey.<br>A mischievous sprite in English folklore. <br>The satellite of Uranus that is tenth in distance from the planet. <br><br>[Perhaps from dialectal puck, to strike.] <br>[Middle English pouke, goblin, from Old English pca.]" <br><br>Nie mogę zaczytować klucza wymowy bo mi się ta czcionka nie wkleja ale jest tam taka sama literka jak w wyjaśnieniu wymowy słowa "cut". A więc w tłumaczeniu na nasze mówi się na to "pak".<br>
Odpowiedz
A co mi tam, wkleję jeszcze zdjęcie jak wygląda Puck:<br><br>[Obrazek: ssdc_planet_uranus_moon_puck_voyager_2.jpeg]<br><br>I proszę mi nie obrażać jednego z ulubionych księżyców, jest on następny co do rozmiarów po Mirandzie, nie jak te świństwa co się teraz garściami przy Jowiszu odkrywa co mają po 1 km średnicy.
Odpowiedz
Sorki że mnożę posty ale przypomniało mi się że taki Puck jak chciał El czyli powtarzaną kilka razy nazwę w naszym układzie można pewnie znaleźć na Marsie albo jakimś księżycu związanym z wodą bo jest zwyczaj nazywania kraterów od różnych niewielkich miast także polskich, na Marsie są np. Puławy - zresztą całkiem spory krater, widoczny nawet przy dość ogólnych globalnych widokach Czerwonej Planety - a więc poszukaj El w swoim Atlasie Układu Słonecznego NASA.
Odpowiedz
Kurde, Karol, napewno masz rację. A o tym "Paku" to bym nie pomyslał, i na pewno w angielskim tak jest, ale słyszałem w Polskim przekładzie własnie "Puk". ??? ??? ???<br>
Odpowiedz
Cyt.:<br>"O przepraszam ale coś mi nie pasuje. Nie ma żadnego ProKjona ani K-etusa bo to nazwy łacińskie i chociaż co do wymowy Rzymian są różne teorie to na pewno nie była ona taka, ale właśnie normalna - Cetus i Procyon - informacja pochodzi od mojej nauczycielki łaciny. Rozumiem że El podpuszcza nas tu dodatkowo."<br><br>Podpuszcza i nie podpuszcza  Smile . Jest "Prokjon" i jest "Ketus" ("Ketos", "Keton"). Z Prokjonem i Ketosem  w miejsce Procjona i Cetusa spotkałem się w naszej literaturze astronomicznej i w opracowaniach dotyczących mitologii. To są nazwy spolszczone. Nie twierdzę, że łacińskie słowo "Procyon" (lub "Procjon") czyta się po łacinie inaczej, niż pisze.<br><br>Czyż w POLSKIEJ literaturze nie występuje Kanopus w miejsce Canopusa? Kastor w miejsce Castora, Betelgiza (lub Betelgeza) zamiast Betelgeuse. Kapella zamiast Capelli, Alkor zamiast Alcora? Czy ktoś w ogóle mówi Arcturus zamiast Arktur? Kaf, to Caph z Kasjopei (nie Cassiopei). Skat, to Scheat z Pegaza (nie Pegasusa) itd., itp.<br>Ale też Lacerta, to Lacerta. Monoceros, to Monoceros. Z kolei na Centaura mówimy Centaur, na alfę Centaura zaś Hadar, Toliman lub Rigil Centaurus (w literaturze zachodniej to Rigil Kent. - z kropką! od Rigil Kentauri).<br>Słowem, temat-rzeka.<br><br>P.S. Czy ktoś może wie co strzeliło kilkadziesiąt lat temu do głowy seniorom polskiej astronomii (zwłaszcza Stanisławowi R. Brzostkiewiczowi), żeby wmawiać nam, iż Skorpion, to Niedźwiadek?
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62&quot;N , 018°32'04,78&quot;E&lt;br /&gt;tel.: 505-83-46-84&lt;br /&gt;refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak &quot;Pronto&quot; 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na &quot;żurawiu&quot;, Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
Ketos po grecku może i jest, ale jak by dla Ciebie brzmiała taka Mira Keti? Cetus jest w Nominativie a w Genitivie jest Ceti więc "k" tam raczej nie ma prawa być. A z tym Niedźwiadkiem to może być tak: w ludowym polskim nazewnictwie takie np. Plejady nazywają się Kury a Orion - Kosiarze. Może to stąd coś przeniknęło, nie jest to zresztą wymysł ś. p. Brzostkiewicza, mam wrażenie że spotkałem się z tym w literaturze astronomicznej jeszcze z początku dwudziestego wieku. To jak z tym Puckim w Twoim atlasie? Jest gdzieś taki kraterek czy tylko ten nieszczęsny księżyc?
Odpowiedz
No dobra. Skoro jesteś taki niecierpliwy i żądasz natychmiastowej odpowiedzi w Wielkanocny Poniedziałek, to wysłałem rodzinę na spacer i przeczytałem od deski do deski "Atlas Układu Słonecznego NASA" (pikuś - 395 stron)  Wink .<br>Znalazłem m.in. Grójec, Puławy, Puńsk, Krynicę. Pierwsze trzy na Marsie. Uzdrowiska są zaś na Gasprze.<br>Trzeciego "Pucka" nie stwierdziłem. Może nieuważnie czytałem  Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości