Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zakrycia planetoidalne na sierpień
Wg innego żródła obliczeń astrometrycznych planetoidy (Steve Preston, USA) pas przebiega około 100 km na południe od tego podanego na ostatniej mapce (źródło : Jan Manek, Czechy).

Oznacza to, że Ełk znajdzie sie wtedy w centrum pasa, a nie na jego południowej krawędzi ( tam znalazłby się Białystok).
Marcinie- jeśli przyjedziemy w okolice Ełku to oczywiście ustawimy się poza miastem, ale jeszcze nie wiem gdzie- być może na drodze biegnącej w stronę Olecka. Gwiazda wysoko, 27 sopni nad horyzontem, wiec z przeszkodami terenowymi poradzimy sobie ;D

Tak jak powiedział Janusz- jeśli nie dysponujecie poządną służbą czasu, to najlepiej zmierzyc interwał czasu pomiędzy zakryciem a odkryciem- te momenty można utrwalić na taśmie dyktafonu głosem. Jeśli gwiazda "zniknie"- mówimy np "już" lub "za", jeśli ulegnie odkryciu to np "od"( chodzi o jak najkrótsze wypowiedziane głośno słowo dla odróżnienia momentu zakrycia od odkrycia). Jeśli się to już uda to współrzędne Waszego miejsca obserwacji pomożemy jako zakryciowcy pewnie wyznaczyć.
Odpowiedz
Tak tylko, ze Steve ma dosc stare pomiary!
Mysle ze raczej manek jest dokladniejszy...choc nigdy nic nie wiadomo!
Jesli chodzi o gadanie na tasme to rozne odzywki wyprobowalem i najlepsza wg. mnie jest mowienie - "nie ma" i "jest".
Odpowiedz
Mi sie bardzo podoba propozycja Janusza z radiem. Tylko ze jest problem: skąd takowe wytrzasnąć??? Czy były one popularne jeszcze pare(nascie) lat temu? Bo jesli tak, to mozna poszukac w rupieciarni u babuni ;D
pozdr
Odpowiedz
kiedyś tą Moskwę odbierały doś "popularne" radzieckie radia z serii VEF (sam kiedyś miałem, cholera nie wiem gdzie jest teraz....), stare lampowe wojskowe odbiorniki komunikacyjne R-311, R-250, R-1250, tranzystorowe OK-102, OK-106......albo inny odbiornik zz szerokim pasmem fal krótkich
Odpowiedz
aha, podaje linki gdzie można zobaczyć aktualny przebieg pasa zakryciowego na terenie Polski :

http://www.euraster.net/maps/10_20030826...da-PL1.gif
http://www.euraster.net/maps/10_20030826...da-PL2.gif

Niebieska linia-"centralna", zielona- granica cienia planetoidy na powierzchni Ziemi, środek wypada pomiędzy Poznaniem a Lesznem- może coś wykombinujecie ??
Odpowiedz
Trzeba dodac, ze aktualnie nalezy co wieczor szukac i obserwowac te gwiazde!
Ja przedwczoraj wykonalem probna obserwacje tego zakrycia.
Tj. obserwowalem gwiazde tak jak by do zakrycia mialo dojsc wlasnie w danym momecie.
Dzieki temu poznalem dokladnie jak korygowac prowadzenie gwiazdy i jakie gwiazdy sa do okola !
To istotne bo jesli nagle z jakiegos powodu gwiazde stracimy to bedzie nam latwo ja znalezc!
Powodzenia.

Odpowiedz
Wracając do radioodbiorników, to kiedyś miałem DMTL 202 (lata 80-te) to był wtedy nowoczesny tranzystorowo-lampowy odbiornik stołowy i jak mu do krótkich podłączyłem 4 metry zwykłego drutu to membrana głośnika niskotonowego skakała o 1 cm na tych sygnałach z Moskwy. Było je słychać w kilku mieszkaniach obok Smile
Czasem za kilkanaście złotych na bazarze widuję u Rosjan jakieś takie "wschodnie" odbiorniczki tranzystorowe i często mają wiele zakresów fal krótkich.
Kiedyś miałem radyjko naszej produkcji "ASIA" z wysuwana antenka teleskopową. Kapitalnie odbierało to sygnały czasu z Moskwy. VEF Transistor 10, o którym pisze Burza, też miałem i świetnie odbierał Moskwę.
Jak nie dacie rady załatwić tego radyjka to pamiętajcie, że najistotniejszy będzie pomiar czasu trwania zjawiska i Wasze położenie geograficzne.
Janusz
TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
Jeżeli mogę wtrącić swoje trzy grosze do tego tematu to chciałbym zwrócić uwagę, że w tego typu obserwacjach duże znaczenie mają również obserwacje negatywne tzn. prawidłowo przeprowadzone obserwacje, podczas których nie zaobserwowano zjawiska zakrycia/odkrycia. Dotyczy to zwłaszcza rejonów położonych blisko granic efemerydalnego pasa zakrycia. Takie obserwacje również powinny być raportowane. Wink

Dodam jeszcze, że kapitalne znaczenie ma dobre przygotowanie się do obserwacji zwłaszcza dobre rozpoznanie gwiazdy i jej okolicy na co zwraca uwagę Paweł. Ja, mimo iż jestem daleko od pasa zakrycia, już kilka razy z ciekawości obserwowałem tę zakrywaną gwiazdę. Wink
Odpowiedz
Tak oczywiscie!
Ja raportuje wszystko (raporty z ostatnich 2 lat - http://www.i-net.com.pl/astromax/asterocc.htm) to bardzo wazne by siedziec blisko granicy ale i te obserwacje robione niekiedy 200 km od pasa sa b. wazne.
W weekend mnie nie ma ale jak wroce to bede dalej uczestniczyl w tej dyskusji!
SWW obserwuj koniecznie !
Pawel
Odpowiedz
To juz jutro ja jade w pas !!!
Pozdr
Pawel
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości