Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Perseidy 2003
No i nici z Perseidów . Obserwowaliśmy w grupie: Paweł , Adam Sebastian (Cichy) Jurek ,ja i Beatka (dziewczyna Pawła ) Ja widziałem tylko trzy krótkie i żółte , Seba doliczył się ośmiu i ani jednego bolida . Klęska . O młodą Beatkę się oparłem głową i pewnie dlatego widziałem tylko trzy Perseidy ??? Malg spała już skłócona ze mną nie wiem za co .
Piotra nie ma juz wsrod nas... [']['][']
Odpowiedz
Obserwacja Perseidów 13.08.2003 0:20 - 0:50 CWE.
Widoczność graniczna na początku i pod koniec okresu ok 4.5 mag, zachmurzenie ~ 50% (cirrusy), centrum pola obserwacyjnego - Cefeusz.
Zaobserwowałem 6 meteorów (-2 do +2 mag) z roju Perseidów i 1 sporadyczny.

Pobudka o 2:50, rzut oka z balkonu na niebo, mgła, widoczna Wega, z trudem Deneb - rezygnacja z obserwacji. Wink
Odpowiedz
A u mnie tragedia.
Po raz peirwszy od 8 lat nie mialem pogody na maksimu :-(
Na dodatek deszcz padal.
Odpowiedz
We Wrocławiu nad ranem też było nieciekawie - chmurzyska. Ale specjalnie nie rozpaczam, gdyż meteory mnie jakoś nie ekscytują.
Oskar
Odpowiedz
Ciemność widzę ciemność...ciemność widzę... Sad
================ Ełk : 53° 49' N  22° 21' E
Odpowiedz
(13.08.03, 00:07)Adam link napisał(a):Irydium o 23:14 było widać. Może -7 mag. Tak podawało H-A na Piłę.
Pomiędzy 22 i 23 widziałem tylko 2 szt Perseidów jedna od radiantu do zenitu a druga horyzontalnie w lewo do Wielkiego wozu. Ale ciężko oceniać bo sałaba widoczność i nie widać gwiazd odniesienia.

o ja pierdzielę, czy to możliwe, że widzieliśmy tą samą iridium o 23:14 ??? Wink) Leszno - Piła ??? u mnie była dokładnie o czasie: 23:14:14 (Iridium 61 i też -7 mag)
mówiłem, że jeden meteor będzie na pewno

a co do prawdziwych meteorów - to chyba widziałem więcej niż "starzy wyjadacze" Smile z kumplami zrobiliśmy sobie grilla (piwnego) u mnie na ogródku - siedzieliśmy od 22:00, sypało bardzo słabo, ale było kilka dość ciekawych - tj. zostawiających ładne kreski widoczne przez czas do 5 sekund, jeden bardzo ładny nad wschodnim horyzontem najpierw leciał z jasnością około 0 mag, a potem nagle błysnął do około -4 mag - no i zostawił ślad... były też fajne śladozostawiacze bardzo blisko radiantu, a dwie sztuki na niebie przesunęły się tylko o 1-2 stopni - to by znaczyło, że leciały mi prawie na głowę, oprócz tego co błysnął najlepszy był taki jeden około -2 mag świecący różnymi kolorami - ślad był po nim taki trochę zielonkawy... o 4:00 pogoda się schrzaniła, ale od 2:00 do 3:30 było wzglęnie dobrze, widziałem ze 3 grupki - 2x podwójny meteor (typu raz tu i sekundę później tam) oraz jeden potrójny - w ciągu 5 sekund spadły 3 sztuki

krótko mówiąc kicha, ale z powodu cirrusa i księżyca i tak widziałem więcej meteorów niż satelit
Moja strona - astrofotografia - galeria zdjęć. Program easyHDR - składanie i obróbka zdjęć o wysokiej dynamice.
Odpowiedz

Cytat:
z kumplami zrobiliśmy sobie grilla (piwnego) u mnie na ogródku
Cytat:

W sobotę 9 sierpnia ja także zorganizowałem małe obserwacje przy całonocnym grilo-ognisku i piwku w moim ogródku - oprócz mnie było obecnych 11 osób !! ( w tym 4 kolegów z białostockiego PTMA). Dla naszych znajomych i ich córki pokazaliśmy prawdziwe niebo !!! - byli bardzo usatysfakcjonowani. Pogoda nas jednak nie rozpieszczała- było w kratkę z chmurami.

Udało się jednak zaobserwować i pokazać dla ludzi najciekawsze obiekty tej jasnej nocy - Księżyc 3 dni przed pełnią, Marsa z czapą polarną, podwójny uklad Alkor-Mizar, galaktykę M31 i towarzyszki oraz już o 4 rano Saturna. Także widzieliśmy kilkanaście perseidów o jasnościach około -1 i -2 mag.

Do dyspozycji były: teleskop 200/972 z podłączoną kamerą przemysłowa CCD 0,01 lx, teleskop A 170/1000 na dobsonie, teleskop U 150/900 paralaktyk, BPC 26x70 oraz lornetka 15x50.
Odpowiedz
Oj za naszego życia już nie wrócą tłuste lata perseidów gdzie po przejściu macierzystej kometyTempel Tuttle chyba w 1992 roku

Macierzystą kometą od Perseidów jest kometa Swift-Tuttle.

A co do pogody ubiegłej nocy to podobnie jak u wszystkich , rozpogodzilo się u mnie tuż przed północą na 30 min w trakcie których upolowałem 6 meteorków , nawet jasnych. Póżniej już tylko niewielkie "dziury dla naiwnych" . Nie wszystko stracone dziś też warto obserwować !!
Odpowiedz
Czy w nocy z 13/14 ktoś obserwuje Perseidy i z jakimi rezultatami?
Pozdrawiam Adam z Dolaszewa
Odpowiedz
Ja tam na wszelki wypadek wole nie stać pod gwiazdozbiorem Perseusza. Jeszcze mi cosik spadnie na głowe Big Grin
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości