Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Barlow
#11
(23.07.03, 13:30)Janusz_P. link napisał(a):Nasadka kątowa jest urządzeniem które zwykle gryzie się z normalnymi barlowami i do współpracy wymaga Barlowa 1,25" odmiany Schort Focus a jak to wpływa na efekty wizualne to raczej nie wpływa bo te barlowy z nasadką i bez dają bardzo dobre obrazy oczywiście z dobrymi okularami od Plossli w górę 8)

Czyli mam rozumieć, że zwykły barlow (nie short focus) nie nadaje się do stosowania z nasadką kontową ? :o ???
Odpowiedz
#12
Jak bardzo chcesz wybić lustro czy pryzmat w nasadce to wkładaj w nią długiego Barlowa :-\ :o
Odpowiedz
#13
chciałbym przypomnieć o dyskusji na ten temat, którą wywołałem gdy otrzymałem barlowa Vixena baaardzo długiego. Ni cholery nie pasował do nasadki. Ale za to umiściłem go pomiędzy nasadką a wyciągiem - i działa.
Czy te inne długie barlowy nie dadzą się użyć w taki sam sposób?
Odpowiedz
#14
To może ja spróbuję.

Taka, na przykład, nasadka kątowa Astrokraka ma lustro ok. 6 cm od górnej krawędzi tulei okularowej.
Bez problemu współpracuje z nią Barlow "x2" 1,25" Soligora, którego oprawa wpuszczana do tulei nasadki kątowej ma 4,2 cm. Zostaje więc nieco ponad 1,5 cm zapasu.
Barlowy NPZ (na przykład te z Himpola) są krótsze. Barlow "x3" NPZ 1,25" ma oprawę o długości 2,1 cm. barlow "x4" ma podobną oprawę. Najdłuższy z rosyjskich - Barlow "x2" jest o ok. 1 cm krótszy od tego z Soligora. Wszystkie więc tu wymienione cztery Barlowy z nasadką Astrokraka mechanicznie współpracują.
Ale jest jeszcze aspekt optyczny. Rosyjski Barlow NPZ "x3" okularowi typu Super Ploessl 16,7 mm o polu widzenia 56° wycina swoją małą diafragmą ok. 2-3° pola. Widać to bez nasadki, a po włożeniu tego zespołu do nasadki efekt minimalnie się pogłębia - widać normalnie ostrą diafragmę okularu i rozmytą, nieco mniejszą, diafragmę Barlowa.
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
#15
No niestety, rosyjskie Barlowy mają trochę przymałe soczewki i stąd problemy z polem w okularach o ogniskowej ponad 15-17mm mm zwłaszcza szerokokątnych, też to niestety niedawno zaobserwowałem bo wcześniej z nimi miałem niestety mało do czynienia :-\

Odpowiedz
#16

Jakie Barlowy oprócz z Soligora są jeszcze dobre ??? .Czy istnieje doskonały barlow ??? ??? .Albo leprzy od Soligórowskiego .?

Pozdro Piotrek


Odpowiedz
#17
Rosyjskie Barlowy z krótkimi okularami np Plossla pracują bardzo dobrze i poza lekkim przyżółcaniem nie mam im nic do zarzucenia, pamiętaj że nie ma na świecie rzeczy uniwersalnych, jeśli ktoś twierdzi że coś co sprzedaje jest uniwersalne naprawdę do wszystkiego to ja twierdzę mu prosto w twarz że jest nie optymalne do niczego i mamy od razu spięcie na starcie rozmowy zzzzzzz 8)
Barlowy jak i okulary jak i teleskopy mają swoje przeznaczenia i predyspozycje do obserwacji różnych klas obiektów i jeden Barlow nie obsłuży perfekcyjnie okularów wszystkich typów i ogniskowych czy choćby wspomnianych nasadek kątowych a inny je obsłuży a nie obsłuży należycie długoogniskowych okularów :o
Jeden da z jasnym Nwewtonem wspaniały ostry obraz a z refraktorem f/10 będzie kicha że hej i wprowadzi mu własną ujemna komę i na odwrót refraktor obsłuży jak tra lala a w jasnym newtonie jeszcze powiększy jego silną komę :o
Większość popularnych Barlowów na rynku to Barlowy o projektowanej zerowej korekcji własnej nadajace się przyzwoicie do wielu przyżądów astronomicznych ale jeśli zależy nam na pełnej jakości odwzorowania obrazu i zadowoleniu ze sprzętu to szukajmy Barlowa dedykowanego do danego typu i rozmiaru teleskopu, wręcz do konkretnego modelu ale to już niestety rozwiązania systemowe z o wiele wyższej półki cenowej raczej nie dla masowego odbiorcy :-\
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości