Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaki okular?
Czy przeczytanie naszego poradnika na temat okularow : http://www.astrokrak.pl/okulary.html nie rozjaśniło Ci sprawy to o resztę pytaj ale po kolei i na spokojnie nie wszystko na raz :-\
Odpowiedz
Wyjaśniło, ale czy jest konkretna klasyfikacja okularów do konkretnych zastosowań, np. lantany. Chodzi mi o to, że chcę dobrać jak wiesz do Arktura najlepszy okular głównie w górnej i dolnej "granicy" mm (tu preferowałbym 2").
POza tym podoba mi się określenie :"pewna polska firma" Smile w temacie o Barlowach Smile
Nie jestem i raczej nie będę profesjonalistą i nie planuję wydawać 1000-1500 zl na okular (może jak będę miał wiek emerytalny i dobre oczy). Taka moja "przyzwoita" granica to 500-700 zł. A jak wyskubię coś z zaskurniaków to ciut więcej.
================ Ełk : 53° 49' N  22° 21' E
Odpowiedz
Nie ma knkretnej i sztywnej klasyfikacji okularów pod wzgledem zastosowań bo rożne są upodobania i guściki obserwatorów w tym temacie.
Generalnie do powerów planetarnych trzeba głównie zwrócic uwagę na najwyższą jakosć korekcji okularow a potem dopiero na pole widzenia, wystarcza spokojnie 40-60 stopni jeśli jest prowadzenie i lepiej 50-70 stopni jeśli go nie ma.
Z tańszych polecane są Ortoscopy, Plossle , Superplossle a z Droższych te wszstkie firmowe najlepiej na lantanowych lub ED szkłach z odsuniętą komfortowo źrenicą i dobrymi warstwami MC !!!
Do DS polecam okulary z długimi ogniskowymi, dobrą korekcją i w miarę dużym polem widzenia typu 60-90 stopni czyli w gre wchodzą z reguły te z 2" oprawami a wybór jest spory i zależy tu już głównie od zasobnosci portfela kupującego i posiadanego teleskopu.
Przykładowo porównywałem w Jachrance na byłym już Jesionowym refraktorze okular RKE 40 Soligora z 42mm Pentaxem Waldka M. i przyznam że przy tym małym powerze różnica w jakości była naprawdę minimalna i zauważalna dopiero po dłuższej obserwacji pola gwiazdowego jako trochę mniej ostre obrazy na brzegu pola.
Czyli różnica w korekcji i dawanym obrazie minimalna a w cenie kilkakrotna :o
Przy małych powiększeniach i tak nie widać pewnych możliwych aberracji długoogniskowych, tańszych okularów i tu można sobie pozwolić na spore kompromisy cenowe bez dużego uszczerbku na jakości uzyskiwanych obrazów 8)
Odpowiedz
A tak BTW to kto pisal ten poradnik o okularach?

Arek
Test lornetek: http://www.optyczne.pl/ Tak poza tym to: 10x50, Megrez 80/480
Odpowiedz
Porównując dwa posiadane przeze mnie okulary szerokokątne: Axiom Celestron 70st (popularnej klasy chociaż "wieloelementowy" i TV nagler 82st (chyba najlepsze na rynku) mogę powiedzieć, że korekcja obrazu pozostaje w takiej proporcji jak ich ceny! TV ma idealnie ostre do brzegu obrazy gwiazd i to w "krótkim" sprzęcie. Celestron już na obrzeżach daje "mewki", im bliżej brzegu tym większe.

Nie ma szans na zakup szerokokątnego okularu z bardzo dobrą korekcją za grosze. Co do RKE to obserwowałem nim na jednej z sesji z Jesionem przez 150-kę celestrona i mogę przyznać, że pole ma na pewno lepsze szersze niż rosyjskie SP. Co do obrazów są niezłe, ale sporo im raczej do tego co daje TV czy Pentax. Uważam jednak, że okular RKE który widziałem u Jesiona jest raczej wart polecenia, również z uwagi na przystępną cenę i ogólną jakość wykonania.
Pozdr.
Odpowiedz
Czyli wynika i z twoich spostrzeżeń że stosunek cena-jakość jest w RKE 2" bardzo korzystny na co i ja zwracałem już tutaj uwagę 8)
Odpowiedz
(21.07.03, 11:57)Czarek W link napisał(a):Michał,

Poczekaj aż do sprzedaży trafi Panoptic 41 - Ciekawe jaka będzie jego cena.

Pozdrawiam,
Czarek

Nawet nie będę sprawdzał. Po co mam się denerwować???

PS Sprawdziłem :
W Niemczech 600 euro, w Stanach 495$... Dlaczego wybrałem sobie takie hobby???
Odpowiedz
Nie do konca zgadzam sie z ta zrenica wyjsciowa. Jezeli masz refraktor i potrzebujesz b. szerokiego pola to mozesz dac dowolnie niskie powiekszenie, przekraczajac magiczne 7mm zrenicy. Faktem jest ze nie wykorzystasz calego swiatla obiektywu ale i tak bedzie to najjasniejszy obraz takiego kawalka nieba jaki mozesz uzyskac.

Ciekawie pisze o tym Al Nagler na stronach TeleVue.

Pozdrawiam,

Pawel
Odpowiedz
(21.07.03, 11:57)Czarek W link napisał(a):Michał,

Poczekaj aż do sprzedaży trafi Panoptic 41 - Ciekawe jaka będzie jego cena.

Pozdrawiam,
Czarek

ależ on już jest w sprzedaży ;D ;D ;D :

http://www.astronomics.com/main/product....nd+Barlows
Tyle mnie obchodzi głupców gadanie, co odgłosy wiatrów z ich brzuchów... DEMETRIUSZ Smile Smile Smile<br /><br />Tel. 504 227 170
Odpowiedz
PTL po przekroczniu źrenicy oka w teleskopi jasność powierzchniowa obiektów już nie wzrasta, pomyśl sam o tym 8)
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości