Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Merkury 2003
Dziękuję za precyzyjne wyjaśnienie.<br>Mam skrzywienie żeglarskie.
Pozdrawiam Henryk Kowalewski Szczecin BPC 10X50  Soligor MT-800 na Vixenie GPD, Taurus 410, Vesta SC3, Artemis 285 www.ccd.neostrada.pl
To nie skrzywienie. Kto to widział, żeby azymut, czyli namiar rzeczywisty, mierzyć od południa?  Undecided  Wink
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62&quot;N , 018°32'04,78&quot;E&lt;br /&gt;tel.: 505-83-46-84&lt;br /&gt;refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak &quot;Pronto&quot; 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na &quot;żurawiu&quot;, Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Witam. 20 i 21 Czerwca był ciekawy układ Merkury i Wenus 16 stopni elongacji wschodniej,a odległość między nimi zaledwie 24'.Bez problemu znajduję Wenus w dzień ale Merkurego jeszcze mi się nie udało.Myślałem ze tego dnia Wenus spełni rolę znaku drogowego,a tu chmury przez tydzień.Obserwował ktoś może tego dnia te planety razem? Czy mój Optisan wystarczy aby kiedyś zobaczyć Merkurego na tle dziennego nieba? Smile Pytam bo niedługo maksymalna elongacja zachodnia.
Co to oznacza w dzień one wschodzą nad ranem i wtedy powinno być do namierzenia. Tak myślę. Czy chodzi Ci o koniunkcję 26 lipca z Jowiszem?

Pozdrawiam
Mirek Krasnowski
tel. 501-046-027
Meade LX-200 10&quot;, MaxCam ME-2 FLI, www.joa.pl
(17.07.03, 11:21)HAMAL link napisał(a):20 i 21 Czerwca był ciekawy układ Merkury i Wenus 16 stopni elongacji wschodniej
[...]
Pytam bo niedługo maksymalna elongacja zachodnia.

Odwrotnie. W czerwcu była elongacja zachodnia, a 14 sierpnia będzie wschodnia (27,5°) - jedna z większych w ostatnim czasie.
Układ równik-ekliptyka nie będzie sprzyjający, ale dostrzeżenie o zachodzie Słońca Merkurego mającego jasność 0,4[sup]m[/sup] nie jest czyms wyjątkowym. Sam zobaczysz. Byleby tylko nad w miarę czystym widnokręgiem, bo to bardzo nisko będzie.

Ja bym na Twoim miejscu jednak darował sobie ten bardzo niewygodny (ze względu na wysokość Merkurego) moment maksymalnej elongacji zachodniej 14 sierpnia i looknął na niego wieczorem 25 lipca podczas złączenia z Jowiszem. Tak o zachodzie Słońca, kiedy będą na ok. 5°.
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62&quot;N , 018°32'04,78&quot;E&lt;br /&gt;tel.: 505-83-46-84&lt;br /&gt;refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak &quot;Pronto&quot; 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na &quot;żurawiu&quot;, Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Zgadza się ,elongacje odwrotnie. Ale mi chodzi o obserwację Merkurego w dzień kiedy on jest najwyżej nad horyzontem a nie tuż przed wschodem lub zachodem bo to nie stanowi żadnego problemu.Wenus obserwuje przy sprzyjających warunkach o 12 w południe.
O 12 W POŁUDNIE?

No no próbuj i daj znać jak poszło.

Pozdrawiam
Mirek Krasnowski
tel. 501-046-027
Meade LX-200 10&quot;, MaxCam ME-2 FLI, www.joa.pl
???To już fakt dokonany .Czy coś w tym dziwnego?
Ustawiasz teleskop ,celujesz nim w słońce , ustawiasz skalę Ra i Dec , bierzesz współrzedne Słońca i Wenus.Kręcisz gałami i masz Wenus w okularze. ;D Oczywiście nie teraz bo odległość kątowa między Słońcem a Wenus jest zbyt mała.
Bez problemu widziałem Wenus w swoim PICCOLO w dzień koło południa. Po ustawieniu ostrości w teleskopie na plamach słonecznych (oczywiście przez filtr) przesunąłem teleskop mniej więcej w okolice Wenus i po minucie "czesania" widziałem już jasną tarczkę planety. Na początku czerwca, kiedy Merkury był dość blisko Wenus nie udało mi się wcelować w tę drugą planetę. Ale Wenus jest przy ładnej pogodzie i czystym niebie możliwa do zobaczenia przez teleskop, a nawet gołym okiem. Trzeba po znalezieniu w teleskopie spojrzeć wzdłuż tubusa i wtedy przy ustawieniu dobrej ostrości soczewek ocznych jest ona widoczna. Janusz
TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program&nbsp;AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości