Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SYNTA 200/1200
Cytat:Na dwa krzyżyki o raju
To nie widzisz krążków dyfrakcyjnych tylko krzyżyki, to by świadczyło o astygmatyzmie lustra wtórnewgo lub głównego lub innej wadzie optycznej teleskopu !!!
ROTFL!!!!
Pan widzi krążki dyfrakcyjne przy powiekszeniu 60x??????????????? toż to cud!!!!! A te krzyżyki, spieszę wyjąśnić biorą się mianowicie stąd, że Epsilony to jasne gwiazdy a cechą charakterystyczną newtona są piki od pająka widoczne przy obserwacjach i fotografiach jasnych gwiazd. Ponieważ "pająk" Synty ma cztery nogi stąd krzyżyk. Mam nadzieję, że miał Pan już okazję patrzeć przez newtona?
Odpowiedz
Oczywiście że przy większym powiększeniu grubo ponad 100x je widuję teleskopami klasy 200mm ;D
Odpowiedz
Dziekuje Wam za podpowiedzi!!

Mowiac szczerze juz od poczatku czulem sie przekonany do tego teleskopu, ale teraz, po tylu pozytywnych komentarzach, czuje sie wrecz "zobowiazany", zeby obserwacje nieba rozpoczac wlasnie z Synta. Wink

Jeszcze raz wielkie dzieki za fachowe porady (po ktore pewnie jeszcze nie raz sie do Was zwroce!!!) :Smile

Pozdrawiam,

mateo
Odpowiedz
Wracam do tego wątku, ponieważ mam pytanie do Mateusza i innych którzy mieli kontakt z tym teleskopem na oferowanym przez Fotoclassic w komplecie montażu Dobson, o Wasze wrażenia z obsługi tego teleskopu na Dobsonie. Czy jest to optymalny montaż do tego sprzętu, solidny i precyzyjny, czy raczej należałoby pomyśleć w tym przypadku o czymś lepszym ?
Będę wdzięczny za wszalkie sugestie, pozdrawiam
ASky
Odpowiedz
Hej,

Jeżeli chodzi o montaż dobsona w Syncie 200/1200 (Sky Watcher) to na mój gust jest on zbyt ciasno skręcony (przynajmniej w tym teleskopie którym mieliśmy okazję się "pobawić") w osi AZ. Konieczne wydaje się dodanie jakiegoś elementu poślizgowego (łożysko teflonowe, lub dwa krążki CD) aby ułatwić ruch w tej osi.
Poza tym montaż jest nadzwyczaj stabilny.

Polecam,
Czarek
LX50 10", ETX-90EC
Odpowiedz
Dzięki Czarek,
napisz jeszcze jeśli możesz jak wobec powyższego wygląda kwestia płynnego prowadzenia ręcznego za obiektem przy większych powiększeniach np. 200x i więcej. Czy na montażu oferowanym w komplecie jest to możliwe bez większej irytacji ?
Czy jest np. sens dokupowania paralaktyka do tego teleskopu ?
Nie obsługiwałem nigdy Dobsona więc bardzo mnie to interesuje.
Pozdrawiam
ASky
Odpowiedz
Hej,

Po wyregulowaniu osi AZ nie powinienieś mieć problemów z prowadzeniem obiektów nawet przy powiększeniach rzędu x200. Problemem może być dobre wycelowanie w obiekt. Szukacz (choć całkiem przyzwoity) nie wyposażony jest w kątówkę stąd wcelowanie w obiekty znajdujące się blisko zenitu wymaga sporych zdolności gimnastycznych.

Oczywiście że paralaktyk ma swoje zalety jeżeli chodzi o prowadzenie, ale i jego cena jest znacząco wyższa od montażu Dobsona. Poza tym ten ostatni jest wyjątkowo łatwy do złożenia (ustawienia do pracy) i transportu.

Pozdrawiam,
Czarek
LX50 10", ETX-90EC
Odpowiedz
Informuję wszystkich zainteresowanych, że od pewnego czasu zajmuję się już motoryzacją Synty. Dzięki Jankowi mogłem zwymiarować ten teleskop i wydaje mi się, że wyjątkowo dobrze nadaje się do tego celu. Opracowuję właśnie mechanikę napędu, która pozwoli na sterownie w obu osiach z dokładnością poniżej 1 sek łuku na 1 krok silnika. Problem prowadzenia powinien odpaść. Po doświadczeniach z Syriuszem Piotra oraz moim własnym MTO (też system Alt/Az) pewien jestem skuteczności przeróbki i sprawności funkcji goto co pozwoli także na rozwiązanie problemu odszukania obiektu na niebie na podstawie innego, łatwego do odnalezienia i ustawienia. Zamówiłem właśnie paski i koła zębate oraz czekam na inne elementy od tokarza pozwalające na sprawdzenie praktyczne pomysłu na przekładnię. Pierwsze próby już z powodzeniem wykonałem. W moim przekonaniu zalety optyczne Synty 200/1200, jej gabaryty i waga a także cena i łatwość przeróbki stanowią o aktrakcyjności tego teleskopu (przynajmniej dla mnie).
L.J.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości