Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Księżyce Marsa
#1
Raz jeszcze powracam do tematu obserwacji księżyców Marsa i polecam wszystkim interesujący artykuł w Sky&Telescope nr 8/2003. Wynika z niego, że nie jest to aż tak nierealne wyzwanie, jak się pierwotnie niektórym wydawało.
Oskar
Odpowiedz
#2
poprosimy o streszczone szczególy - jakim sprzętem , w jakich warunkach geometrycznych Marsa i jego księżyców, itp, itd
Odpowiedz
#3
Obserwacje księżyców Marsa należą do najtrudniejszych, ale tegoroczna wielka opozycja stwarza wyjątkową okazję do ich zobaczenia.
Wymóg sprzętowy to minimum 20-25 cm średnicy, gdyż mimo stosunkowo dużych jasności Fhobosa=10.3mag i Deimosa=11.4mag. trudno je wypatrzeć w sąsiedztwie jasnego Marsa. Należy je obserwować wyłącznie w maksymalnej eleongacji wschodniej lub zachodniej, wyprowadzając tarczę planety poza brzeg pola widzenia okularu, żeby ograniczyć jej blask. Przykładowo maksymalna elongacja Phobosa w dniu 28 sierpnia, wyniesie tylko 35" kątowych, licząc od środka tarczy Marsa, czyli mniej niż jego średnica. Deimos oddali się maksymalnie na ok. 87", ale przy jego słabszym blasku nie będzie to łatwiejsze. Od 1 sierpnia obiecuję podać momenty max. elongacji księżyców, gdyż liczy się tylko okres ok. dwóch miesięcy wokół opozycji.
Odpowiedz
#4
Panie Leszku a kiedy najlepiej na nie polować tzn. bardziej o świcie lub zmierzchu czy za czarnej nocy?

Pozdrawiam
Mirek Krasnowski
tel. 501-046-027
Meade LX-200 10", MaxCam ME-2 FLI, www.joa.pl
Odpowiedz
#5
Podczas górowania Marsa, za czarnej nocy, kiedy przechodzi przez lokalny południk centrany i jest najwyżej nad horyzontem. Chodzi o to, żeby grubość warstwy powietrza była jak najcieńsza podczas obserwacji.
Na razie Mars góruje na jasnym niebie, ale w miarę zbliżania się opozycji będzie wschodził coraz wcześniej i górowanie nastąpi przed świtem.
Odpowiedz
#6
Ponieważ to ja pisałem o trudnościach w obserwacji księżyców Marsa czuję się wywołany do tablicy. Nie twierdziłem, że to nierealne, odnosiłem się jedynie do wypowiedzi Adama, który stwierdził, ze nie ma z tym problemu. jeżeli czytałeś już ten artykuł (ja od tego zacząłem bieżący numer) to wiesz, że nie jest to prosta sprawa.

Tak na marginesie kilka moich przemyśleń na temat możliwości uwiecznienia tych obiektów na CCD WebCama. Separacja zdecydowanie nie będzie tutaj problemem, niewielka jasność również. Z soboty na niedzielę zabrałem się za realizację pomysłu, który chodził mi po głowie od ubiegłego roku: księżyce Urana. Udało się zarejestrować Oberona (14.2m sep. 28") i Titanię (14.0m sep. 24.3"). Tyle widać po wstępnej obróbce (sumowanie klatek). Popracuję jeszcze nad tą fotką i postaram się pokazać ją dzisiaj wieczorem. Separacja Phobosa w opozycji to 35", Deimosa 86", jasność odpowiednio 10.5 i 11.6. Ciekawe jak bardzo popsuje widok sam Mars, który będzie "odrobinkę" jaśniejszy od Urana.
Pozdrawiam
Meade LX200, Celestron 80ED, EM-200, FSQ106, Sky90, FS60C, Orion SSPro v.1, ALccd5, PGC, EOS300D (modyfikowany), EOS6D

::www.afterdusk.pl::
Odpowiedz
#7
Grzesiu dawaj koniecznie tego Urana z księzycami. Co do Marsa to dajcie może skan tego artykułu. Mnie chodzi po głowie ten pomysł przysłonięcia tarczy Marsa łebkiem od szpilki, który proponował Janusz. Inne pomysły mile widziane. Oczywiście ten sposób Leszka z wyjazdem planety poza pole widzenia też jest wart przetrenowania.
Pozdrawiam
Mirek Krasnowski
tel. 501-046-027
Meade LX-200 10", MaxCam ME-2 FLI, www.joa.pl
Odpowiedz
#8
Oczywiści, że się pochwalę ;D. Muszę tylko znaleźć odrobinkę czasu i popracować nad tym materiałem.

Co do przysłonięcia tarczy Marsa, to w tym artykule proponują umieszczenie w ognisku okularu paska np. folii. Poczytasz sam - artykuł się skanuje, zaraz go prześlę.
Meade LX200, Celestron 80ED, EM-200, FSQ106, Sky90, FS60C, Orion SSPro v.1, ALccd5, PGC, EOS300D (modyfikowany), EOS6D

::www.afterdusk.pl::
Odpowiedz
#9
Witam !!

Pomysł z zasłonięciem Marsa łebkiem od szpilki jest ciekawy i realny. Ale biorąc pod uwagę rozmiar (kątowy) Marsa w opozycji - 25" - i rozmiar tego łebka (właśnie zmierzyłem u siebie w domu - 1.5 mm) wychodzi, że tarcza Marsa będzie załonięta przy ogniskowej instrumentu 12.3 metra ! Osiągnie się to z dwoma barlowami lub w projekcji okularowej. Przy ogniskowej poniżej ok. 6 m będzie już zasłonięty Phobos (przy centralnym ustawieniu szpilki względem Marsa). Jeśli mamy montaż z prowadzeniem, można przyjąć mniejszą ogniskową teleskopu i niecentralne położenie szpilki.
W Oddziale PTMA w Warszawie nie mamy montażu z prowadzeniem, ale mając teleskop TN 350/1800 i czułą kamerę Wateca (rejestrowaliśmy nią gwiazdy nawet do 13 mag - przy migawce 1/50 sek), może uda się nam również "złapać" kamerą te księżyce.
Pod koniec lipca br. mam w Muzeum Techniki w Warszawie spotkanie na temat "Wielka opozycja Marsa 2003" - wkrótce podam na łamach tego forum kilka ciekawostek.

Hermes
Odpowiedz
#10
Ciekawe czy Watec to wyłapie. Jest bardzo czuła przez co przy małych jasnościach ma dużo szumów, no i pewnie dodatkowo będzie bardzo prześwietlać Marsa (możeprzyćmić swym blaskiem te księżyce), ale próbować należy i jestem raczej dobrej myśli - jeśli księżyce będą w elongacjach to pewnie się je zarejestruje.

Ja teleskopem 20 cm f/5 , i kamerą przemysłową 0,01 lx (1/50s) swobodnie nagrałem np 5 najjasniejszych księżyców Saturna- zasięg był do około 11 mag, a seeing nie był znowóż taki znakomity.

Pewnie i ja spróbuje ;D
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości