Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy Światłosiła to MIT ? :-)
Pytanie konkretne:

Powiedzmy apertura 100mm...

CZY ogniskowa 1000mm z okularem 8mm da

obraz ciemniejszy?

niż ogniskowa 500mm z okularem 4mm!!!? :Smile

Jeżeli TAK, odpowiedź należy uzasadnić ;D
Jeżeli NIE, odpowiedź należy również uzasadnić ;D

Wszystkich odpowiadających (wszczególności Janusza ;D) uprasza się o maksymalne wymiętoszenie tematu... 8)
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
Obraz bedzie tej samej jasności powierzchniowej a jeśli okulary mają takie samo pole widzenai to i pola teleskopu bedą identyczne.
Masz tą sama źrenice wejściową i wyjściową i tym samym tą sama jasność powierzchniową obrazu 8)
Odpowiedz
Czyli w obserwacjach wizual światłosiła fizycznie niema żadnego znaczenia!!!?

A jasność obrazu przy danym powiększeniu zależy tylko i wyłącznie od apertury i strat swiatła na elementach układu optycznego? :Smile
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
W przypadku gwiazd (punktowe źródła światła) ich jasność teoretycznie jest zależna tylko od zdolności zbierania światła przez obiektyw, czyli krótko pówiąc od średnicy.
W przypadku obiektów o skończonych rozmiarach kątowych (DeepSky, Planety, Komety i inne takie tam śmieci) jasność powierzchniowa obrazu zależy wprost proporcjonalnie od światłosiły
Odpowiedz
I koło DZIWNYCH TEKSTÓW się zamyka?! ;D

Proszę Janusza i np . El Capitano o rozprawienie się jednoznaczne z takimi tekstami! ;D
Odpowiedz
Ferszlus trza roztrajbować, bo droselklapa tandetnie blindowana i ryksztosuje. Potem pufer trza lochować, dać mu śprajc, to się śtender udychtuje...

Dalej nic?
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
El Capitano ty się nie śmiej bo mi to się kupy nie trzyma! :Smile

To co napisał MarcinG to jest kompletne zaprzeczenie tego co napisał Janusz i Ja jako konkluzję!!!!!!!!!! >Sad

A pozatym MarcinG nie uzasadnił tego żadną fizyką więc mu nie wierzę ;D
Odpowiedz
Poczytałem sobie stare posty... i wiem El Capitano, że twierdzisz z doświadczenia, że światłosilność układu WIDAć NAWET NA OKO a ja za cholere nie wiem dlaczego!!!! :-[

Przecież w każdym przypadku punkt obrazu tworzony jest z takiej samej ilości światła (czy się mylę? :-\) to gdzie to światło się gubi przy małych śwaitłosiłach.... Tongue
Odpowiedz
McArti pomyśl. W nagłówku pytasz o światłosiłę a w treści pytania o jasność obrazów obserwowanych okiem obserwatora. Jak się zastanowisz to sam zrozumiesz o co chodzi.
Odpowiedz
O właśnie!!!

Jeżeli układy optyczne o których wspomniałem w pierwszym poście nie są równoważne... to zanczy że nie działa zasada zachowania energii... lub energia jest tracona... Pytanie GDZIE!!! W tym powietrzu w rurze?
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości