Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Spalił mi się okular od lornetki ,co robić?
Oby się okazała w pełni sprawna bo jeszcze zmienisz nam zainteresowania na filatelistyczne ???
Popatrz na to z innej strony, inni cały czas obserwują a Ty wymieniasz lornetki jak rękawiczki w lecie Wink
Odpowiedz
Nie wiem czy tak to ma być czy nie ale jak się spoglądam przez lornetkę na planetkę to przez chwilę widzę dwie planety ale po chwili schodzą się w jedną. I to niezależnie jaki bym ustawił rozstaw oczu w lornetce.
Pozdrawiam! Piotrek
Odpowiedz
(25.06.03, 19:07)xpiox link napisał(a):Nie wiem czy tak to ma być czy nie ale jak się spoglądam przez lornetkę na planetkę to przez chwilę widzę dwie planety ale po chwili schodzą się w jedną. I to niezależnie jaki bym ustawił rozstaw oczu w lornetce.

Lornetka do kolimacji... Tongue
Kielce    50° 52' 30'' , 20° 36' 50'' Celestron C102AZ, Zeiss - Jenoptem 7x50W, PZO 11x40
Odpowiedz
A czy wie ktoś może o takim miejscu (najlepiej koło Częstochowy) gdzie mogłaby lornetka być szybko skolimowana. I ile takie kolimowanie kosztuje?
Pozdrawiam! Piotrek
Odpowiedz
Taj jak pisze Hamsterek wymaga to kolimacji bo inaczej głowa Cię od niej rozboli i szkoda meczyć oczu :Smile
Odpowiedz
Chyba pan Janusz_P nie zdążył przeczytać mojego ostatniego postu bo dodaliśmy je niemal w tym samym czasie... i dlatego powtórzę pytanie: czy ktoś to może zrobić i za jaką cenę? (bo jakoś niechcę się z nią rozstawać na kolejne 2 tygodnie). Aha i jeszcze jedno: to chyba nie musiała koniecznie być wada fabryczna(kolejna wada fabryczna..) ale mogło się to stać podczas transportu do sklepu?
Dziękuje wszystkim za wszystkie dotychczasowe odpowiedzi!
Pozdrawiam! Piotrek
Odpowiedz
Panów tu nie ma, poszli na emigracje do Londynu Wink
Janusz jestem ;D ;D ;D
Możesz podesłać ją do nas, justowanie to zwykle koszt od 30 do 80 zł w zależności od stopnia skopania optyki i czasochłonności naprawy 8)
Odpowiedz
Mam jeszcze jedno pytanko: nie skolimowana lornetka po odstawieniu oczu od okularów no np. na 5 cm będzie w każdym okularze pokazywała inny obraz? Chodzi mi o to ,że nastawiając na jakiś znak odsówając głowe od okularu na ok. 5cm widzę w jednym okularze znak a w drógim okularze jest w innym miejscu. W ten sposób można łatwo rozpoznać rozpoznać nie skolimowaną lornetkę? (tak myślę). Bo przeczytałem ,że w dobrej lornetce można odsunąć głowe na 15 cm i wciąż widzeć w każdym okularze obraz w tym samym miejscu nie zmieniając rozstawu okularów.
Pozdrawiam! Piotrek
Odpowiedz
Pod warunkiem oczywiście ze obserwowany obiekt jest conajmniej w odległości rzędu tysiąca odległości rozstawu obiektywów lornetki aby efekt paralaksy nie dał sie nam we znaki 8)
Odpowiedz
Dziękuję. (wreszcie nie mam więcej pytań) Smile
Pozdrawiam! Piotrek
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości