Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nowe obserwatorium PTMA W-wa na Ochocie ?
#1
Pragnę Was powiadomić, że w Warszawie na Ochocie (10 min piechotą od mojego warszawskiego mieszkania) Burmistrz Dzielnicy Warszawa-Ochota Maurycy Wojciech Komorowski planuje wybudować obserwatorium astronomiczne. Zamierzenia są bardzo ambitne. Możecie poczytać o tym już w dzisiejszym Życiu Warszawy (Rzeczpospolita) -

http://www.zw.com.pl/artykul/248807.html

Obserwatorium ma być umiejscowione na dachu dawnej "Kolejówki" dawne Technikum Kolejowe, przy skrzyżowaniu ul. Szczęśliwickiej i Bohaterów Warszawy. Dojazd fantastyczny dla wszystkich. Dworzec Zachodni na piechotę w 5 minut, ul. Grójecka 500m - świetne połączenie z całą Warszawą. Oświetlenie nieba ... tu chyba jest gorzej, w sąsiedztwie Al. Jerozolimskie. Głębokich DS-ów nie będziemy oglądać, ale jest bardzo dużo innych ciekawych zjawisk na niebie, które będą widoczne i może te zjawiska "zarażą" bakcylem astronomii wielu ludzi.

W zeszłym tygodniu tam byłem i z dyrektorem Zespołu Szkoł p. Zbigniewem Chałasem obejrzałem miejsca przyszłego obserwatorium. O wynikach i postępach prac będę informował.

Janusz

[Obrazek: kolejowka_2.jpg]
Przybudówka, na dachu której ma powstać obserwatorium.

[Obrazek: kolejowka_6.jpg]
Aktualny widok na wnętrze, gdzie mają być pomieszczenia dla astronomii.


Artykuły : ten w internecie i w wersji papierowej nie były przeze mnie autoryzowane, stąd redaktorzy dodali o teleskopie Hubble'a (na szczęście w gazetowej wersji wycięli Hubble'a), jak również nie określiłbym : szlifowanie "soczewek" do teleskopów. To tak na marginesie tylko.

TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Nowe obserwatorium PTMA W-wa na Ochocie ? - przez Janusz_Wiland - 12.05.08, 13:01
Odp: Nowe obserwatorium PTMA W-wa na Ochocie ? - przez Maquis - 12.05.08, 18:11

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości