Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Upgrade sprzętu, syndrom "białych rękawiczek", mądrości ludowe
#1
Dzisiaj urosłem o kilka cm i ogólnie czuję się świetnie, bo dotarł do mnie zamówiony w Niemczech wyciąg do refraktora. W czasie ok. 60 s dokonałem z wkrętakiem w ręku takiej oto zamiany:

[Obrazek: SynFoc.jpg]

Zmieniłem też wreszcie to:

[Obrazek: nas_90_m42_125.jpg]

na to:

[Obrazek: Dielectric2.jpg]

Za parę tygodni, po podkręceniu współczynnika akceptacji żony (kwiaty, kino, kolacja przy świecach, hardcore) dojdzie jeszcze wymiana szukacza z prostego:

[Obrazek: szuk_8x50.jpg]

na taki sam, ale "połamany":

[Obrazek: TSSUS.jpg]

Pierwsze światło dzienne już było. Za parę godzin oblookam niebo, póki pogoda trzyma.

A propos syndromu "białych rękawiczek". Też tak macie? Zanim przykręciłem wyciąg dwukrotnie, dla pewności, umyłem ręce. Gdy podłączałem nasadkę poprawiłem raz jeszcze paluchy płynem do mycia naczyń i gorącą wodą. Potem, przez jakiś kwadrans usuwałem z tuby refraktora odciski palców, które jakoś dotąd na tubie mi nie przeszkadzały. Rozumiem, że mi przejdzie - jak z samochodem - po pierwszej rysce?  Smile

Jeszcze jedno: nie wahajcie się upgrade'ować swój sprzęt. Jeżeli można coś ulepszyć, to TRZEBA koniecznie to zrobić. Naprawdę warto! Chodzi nie tylko o satysfakcję. Najważniejszy jest komfort pracy. Ja już, niestety/stety, podwoiłem pierwotną cenę refraktora. Na wiosnę planuję ją potroić za pomocą nasadki binokularowej i kompletów podwójnych okularów.
Z czasem zapewne zacznie mnie denerwować leciwy wówczas montaż. Z prawdziwą satysfakcją sprawdzam istotę kolejnej starej astro-mądrości głoszącej, że powinno wybierać się sprzęt także pod kątem jego późniejszej modernizacji. Jak komputer.
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Upgrade sprzętu, syndrom "białych rękawiczek", mądrości ludowe - przez El_Capitano - 06.10.05, 16:59

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości