Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Falcon 1 / RazakSAT, 13/14 lipiec 2009
#11
a 16:00 PDT to nie będzie 1:00 naszego czasu 21-go kwietnia?
Odpowiedz
#12
(31.03.09, 12:20)Maquis link napisał(a): a 16:00 PDT to nie bкdzie 1:00 naszego czasu 21-go kwietnia?

Będzie, ale z kontekstu zdania wynika, że masz na myśli czas startu, a nie datę Smile
Waldemar Zwierzchlejski http://lk.astronautilus.pl
Odpowiedz
#13
(31.03.09, 12:31)astropl link napisał(a): Będzie, ale z kontekstu zdania wynika, że masz na myśli czas startu, a nie datę Smile

Aaaa, faktycznie Wink
Odpowiedz
#14
Czyzby start Falcona 1 zostal przesuniety? Zrodla malezyjskie wydaja sie temu potwierdzac...

http://www.nst.com.my/Current_News/NST/F...index_html
Odpowiedz
#15
(17.04.09, 18:17)kanarkusmaximus link napisał(a): Czyzby start Falcona 1 zostal przesuniety? Zrodla malezyjskie wydaja sie temu potwierdzac...

http://www.nst.com.my/Current_News/NST/F...index_html

Niestety, nie wcześniej, niż 1 czerwca...
Waldemar Zwierzchlejski http://lk.astronautilus.pl
Odpowiedz
#16
Kurczę.. aż 6 tygodni opóźnienia. Ciekawe co im nawaliło? Nie jest to chyba jakaś błahostka biorąc pod uwagę, że w oficjalnym ogłoszeniu jest napisane "at least 6 weeks"... czyżby silnik? Bo chyba nie mają tam bardziej skomplikowanych w naprawie elementów (hmm no chyba że awionika jeszcze).

Na pewno problem tyczy się Falcona :

Cytat:Due for lift-off on April 21, Science, Technology and Innovation Ministry secretary-general Datuk Abdul Hanan Alang Endut said the delay was because of problems with the launching vehicle.


Pewnych części zapasowych nie mają jak wysłać, bo takich pewnie w ogóle nie ma! Następny lot Falcona 1 dopiero pod koniec przyszłego roku (z tego co dobrze pamiętam).
Odpowiedz
#17
http://thestar.com.my/news/story.asp?fil...sec=nation

Krótka informacja, i wzmianka o przyczynie przełożenia startu - jakieś problemy z wibracjami! Ciekawe.. można chyba wnioskować, że problem z tymi wibracjami siedzi w sekcji ładunkowej.
Z drugiej strony interesujące jest jak w ogóle "wykryli" ten problem. Nie wyobrażam sobie jak można zarejestrować jakieś niepożądane wibracje gdy rakieta siedzi nieruchomo na stanowisku startowym (a tak w ogóle to Falcon był chyba jeszcze w tym namiocie gdzie jest integrowany w całość).
Odpowiedz
#18
Matiasie - wibracje w czasie startu każdej rakiety (nie tylko Aresa I, hyhy) są całkiem pokaźne. I każdy satelita musi być na to gotowy i przetestowany przed startem.
Przed startem następuje zatem seria testów, w czasie których sprawdza się, czy rakieta nośna i wsadzone w nią jajeczko (czyt. satelita) się nie rozwalą.
Przykład takich testów można zobaczyć o tutaj:
http://www.youtube.com/watch?v=V6dFFRCovMw
...oczywiście dla znacznie mniejszego satelity.

I pewnie tym razem okazało się, że jakiś test nie uzyskał zadowalających rezultatów. Wskutek tego pewnie trzeba co nieco zmienić - albo w satelicie*, albo w przestrzeni ładunkowej Falcona 1.
Inaczej zachodzi ryzyko, że RazakSAT się rozwali w trakcie startu a Falcon 1 albo się też przy okazji rozwali, albo w najlepszym przypadku wyniesie na orbitę kupę śmieci. 

Domyślam się, że Borys może nieco więcej napisać na ten temat, w końcu uczestniczył przy pracach pewnego satelity!

* Hmm, nie nazywa się to late assembly, ewentualnie jest to jedna z ewentualnych czynności w trakcie tego??  Czy ktoś może to potwierdzić?
Odpowiedz
#19
:Smile

(19.04.09, 00:30)kanarkusmaximus link napisał(a): Matiasie - wibracje w czasie startu każdej rakiety (nie tylko Aresa I, hyhy) są całkiem pokaźne. I każdy satelita musi być na to gotowy i przetestowany przed startem.

Jeżeli zrozumiałeś mój poprzedni post w tym sensie to zupełnie nieprawidłowo.. oczywiście zdaje sobie sprawę z obecności takowych wibracji! (nawet pseudorakietki budowane przez dzieciaki z mojego sąsiedztwa, butelka od coli + napęd wodno-powietrzny na pewno przechodzą jakieś konkretne wibracje podczas startu, hyhy  Tongue)

Chodziło mi bardziej o naturę wykrycia problemu, dotychczas SpaceX informowało o wszelkich problemach podczas próbnych static fire test. Tym razem ni z gruszki, ni z pietruszki wyciekło nam takie info..

(18.04.09, 23:43)Matias link napisał(a): Ciekawe.. można chyba wnioskować, że problem z tymi wibracjami siedzi w sekcji ładunkowej.

Rozwinę swoją myśl.. domyślam się, że wibracje nie były spowodowane jakimś nieprawidłowym działaniem Merlina, bo wtedy dostalibyśmy info na stronie SpaceX. Raczej nie pojawiły się też wibracje podczas jakiegoś próbnego tankowania (chociaż można na razie tylko gdybać), więc może to podczas transportu rakiety na atol coś się stało i po dokładniejszej analizie problemu zadecydowano o rozebraniu całości na mniejsze elementy oraz szukaniu przyczyn problemu..

Pełno pytać, a mało odpowiedzi. Trzeba czekać na konkretne informacje  Smile
Odpowiedz
#20
Hmm.. ciekawe - artykuł.

A zwłaszcza :
Cytat:While both the Falcon 1 vehicle and satellite passed all preliminary checkouts and are cleared for launch, a concern has been identified regarding the potential impact of predicted vehicle environments on the satellite.

Czyżby zatem dmuchanie na zimne?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości