Astronomia Amatorska - astro4u.net
Niedrogi Energy Rejection Filter - wspólne zamówienie - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: SPRZĘT ASTRONOMICZNY (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: Sprzęt do obserwacji (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=45)
+--- Wątek: Niedrogi Energy Rejection Filter - wspólne zamówienie (/showthread.php?tid=9923)Niedrogi Energy Rejection Filter - wspólne zamówienie - Pablito - 10.05.12

Witajcie,

Jeśli ktoś myśli o modyfikacji swojego PST czy nawet LS35 lub będzie chciał tego dokonać w przyszłości to jest okazja złapać się na zakup taniego ERFa.

O co chodzi? Jest to filtr blokujący pasmo poniżej ok.610-630nm oraz powyżej 700nm pozostawiając pasmo h-alfa (656nm) z wysoką transmisją (pow.90%). Filtr blokuje szkodliwe promieniowanie Słońca oraz nie dopuszcza ciepła do "systemu". Mając duży ERF i refraktor ze światłosiłą F/10 można użyć etalon i filtr blokujący z PST do zrobienia nawet 6"ego teleskopu słonecznego - tzw. "mod stage I" i "mod stage II" do znalezienia w necie.
Ja osobiście chcę zamienić oryginalny ERF z Coronado SM90, który ma słabszą transmisję.

Chcemy zamówić szkło prosto z Schotta (RB610 lub RG630) i nanieść na nie odpowiednie powłoki blokujące IR (pow.700nm). Ale minimalne zamówienie to 8 sztuk szkła o wymiarach 6,5"x6,5", tak więc można zrobić ERF nawet o średnicy 160mm. Można i mniejsze, wedle własnych potrzeb (np. cztery sztuki 80mm).
W tej chwili szacujemy, że koszt kwadratowego filtra 6,5" będzie sporo mniejszy niż np. EFR Baadera o średnicy 110mm i wyniesie 250EUR.

Co do samych modyfikacji PST czy nawet LS35 to polecam lekturę na forum:

http://solarchat.natca.net/index.php/en/this-is-solar-chat/12-solar-scope-modifications