Astronomia Amatorska - astro4u.net
Astrofoto - zestaw - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: JAK ROZPOCZĄĆ WIELKĄ PRZYGODĘ Z ASTRONOMIĄ (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Forum dla początkujących i nie tylko (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=16)
+--- Wątek: Astrofoto - zestaw (/showthread.php?tid=9680)

Strony: 1 2 3


Astrofoto - zestaw - zbuffer - 15.11.11

Witam Wszystkich!
To mój pierwszy post na tym forum. Parę dobrych lat temu zacząłem się interesować astronomią i teleskopami. Wtedy nie posiadałem jeszcze własnych pieniędzy i zaczęło się od refraktora Bresser 60/800. Zawsze jednak chciałem spróbować astrofotografii. Teraz już mogę sobie bez tłumaczeń i wyciągania kasy od rodziny zakupić sprzęt o wiele lepszy tak więc temat powrócił.

Interesuje mnie przede wszystkim fotografia DS'ów.

Posiadam aparat Nikon D50, który poza wakacjami leży najczęściej na półce, tak więc zdjęcia mam czym robić. Ma on jedną wadę - maksymalny czas otwarcia migawki to 30 s. Podejrzewam jednak, że powyżej tego czasu ma po prostu tak duży szum, że ograniczono tą wartość celowo.
Zdaję sobie sprawę z konieczności wykonywania wielu zdjęć, stack'owania, obróbki itp. ale akurat grafika komputerowa leży w kręgu moich zainteresowań więc mnie to nie zraża. Może kiedyś pomyślę o jakiejś kamerce.

Z tego co zdążyłem przeczytać na forum to zacząć można z teleskopem Sky Watcher 150/750 na EQ3-2. Do tego muszę zakupić korektor komy 2'' (http://www.astrokrak.pl/360-korektor-komy-2q-.html) oraz napęd w osi rektascensji. Do aparatu adapter Nikon T2.

1. Czy ten zestaw jest wystarczający na początek? Czegoś brakuje?
2. Czy w podobnej cenie można kupić coś lepszego? Z myślą o balkonie i łatwym przenoszeniu.
3. Czy można gdzieś kupić same silniki z odpowiednimi zębatkami do napędu? Bo rozważam zrobienie układu elektronicznego i dodanie sterowania z kompa.

PozdrawiamOdp: Astrofoto - zestaw - papatki - 15.11.11

Witaj.

Nikon D50 realizuje bez problemu dłuższe czasy (dowolnie długi czas otwarcia migawki). W trybie Manualnym (M) po 30 sekundach następny to B (lub Bulb) - migawka będzie tak długo otwarta jak wciśnięty będzie spust migawki. Jeżeli chcesz wygodnie sterować aparatem w tym trybie potrzebny będzie wężyk z blokadą lub programowanym czasem otwarcia migawki.

Ten SW 6" to bardzo fajny teleskop, należy jednak pamiętać że montaż EQ3-2 jest przeznaczony raczej do obserwacji wizualnych. Da się na nim fotografować ale jak długie będzie można uzyskać czasy naświetlania dla tego teleskopu naprawdę ciężko powiedzieć (pewnie coś z przedziału 10~45 sekund). Można zakupić do niego napęd: (http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/naped-w-jednej-osi-sky-watcher-eq3-2-cg4,d583.html) i kosztuje on 250 zł, w dwóch osiach to już wydatek rzędu 500 zł. Być może, jeżeli masz odpowiednią wiedzę sam zrobisz taki napęd ale pytanie czy koszt nie będzie większy. Poza korektorem komy przydatna będzie lunetka biegunowa do ustawienia montażu.

Reasumują w tej cenie ciężko dostać coś lepszego (chyba, że nie pod astrofoto) ale fotografowanie będzie ze względu na niską precyzję montażu dość ograniczone.

Pozdrawiam!


Odp: Astrofoto - zestaw - riklaunim - 15.11.11

Zrobienie układu elektronicznego do sterowania to tak między "ambitnie" a "nieosiągalne".

- Na giełdzie trafić montaż mający możliwość prowadzenia/guidingu w dobrym stanie w okazyjnej cenie (najtańsze to CG5GT, Wersje SynScan montaży EQ5, EQ3-2... do tego droższy HEQ5).
- Na giełdzie upolować mały teleskop, np. mały refraktor ED/APO Wink

- Na giełdzie upolować tanią kamerkę do prowadzenia/guidingu (od biedy dostosowany webcam, QHY5 lepiej ale drożej) i coś przez co można guidować (zewnętrzny teleskop, OAG, szukaczo-guider)


Odp: Astrofoto - zestaw - zbuffer - 15.11.11

Nie rozumiem czemu sterowanie silnikami krokowymi miałoby być takie trudne....? Interesuję się też elektroniką, mikrokontrolerami i od wielu lat programuję w kilku językachTongue Poważnie, o jakie trudności chodzi?

Tak jak pisałem mam refraktor Bresser 60/800 - wystarczy do guiding'u? Tylko trochę on długi.... Czy zabawy w guiding w ogóle się opłacają przy EQ3-2?

Znalazłem ciekawą propozycję na alledrogo. Stara wersja teleskopu o niższej cenie http://allegro.pl/teleskop-bresser-messier-n-152-152-762-eq5-poznan-i1887852832.html . Czy to EQ-5 jest warte dopłaty aż 800 zł? Czy sama optyka tego teleskopu jest lepszej jakości?

Aha. Przy tej cenie teleskopu czy przypadkiem MAK 127 nie byłby lepszy? Bo wymiarowo to na pewno...

Odp: Astrofoto - zestaw - riklaunim - 15.11.11

Zwykły EQ3-2 czy EQ5 nie obsługuje prowadzenia. W wersji SynScan (mało popularnej) tak. Ten montaż jest dość lekki i nie grzeszy precyzją więc najlepiej stosować jak najmniejsze ogniskowe - krótki refraktor, lustrzanka z obiektywem.

Teoretycznie dla EQ3-2 i EQ5 mając napęd w dwóch osiach (SW) można pilotowi dorobić port ST4 do guidingu (ale wymaga to zastosowania kamerki guidującej z portem ST4 lub relayboksa).

Co do tego Newtona - nie warto. Polecałbym krótkie ogniskowe, szczególnie na początek.


Odp: Astrofoto - zestaw - papatki - 15.11.11

Jeżeli masz wiedzę to super - jak najbardziej warto spróbować. To czy się to opłaca czy nie jest już zupełnie inną kwestią. EQ5 (a raczej jego wersja Bresserowa Mon-2) jest w mojej ocenie nieco gorzej wykonany niż wersja SW, Celestrona, Oriona (ale zastrzegam, że nie macałem najnowszych wersji tylko te sprzed mniej więcej dwóch lat). Tak czy inaczej EQ5 będzie znacznie stabilniejsze i powinno dać radę temu Newtonowi. Ostatecznie możesz kupić montaż SW EQ5 (http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/montaz-paralaktyczny-sky-watcher-eq5,d575.html) i tubę (http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/tuba-optyczna-sky-watcher-synta-bkp150750-otaw-newton,d988.html).


Odp: Astrofoto - zestaw - papatki - 15.11.11

(15.11.11, 15:49)riklaunim link napisał(a): Co do tego Newtona - nie warto. Polecałbym krótkie ogniskowe, szczególnie na początek.

... a dlaczego nie polecasz tego? Smile


Odp: Astrofoto - zestaw - riklaunim - 15.11.11

Bo małe jest piękne  ;D Po prostu krótsze ogniskowe są łatwiejsze do opanowania - szczególnie przy niższych budżetach.


Odp: Astrofoto - zestaw - zbuffer - 15.11.11

Widzę, że temat Mak'a 127 został pominięty..... Rozumiem że jest on lepszy do planet niż DS'ów ale czy polepszenie jakości obrazu ze względu na konstrukcję optyki nie rekompensuje mniejszej średnicy i w efekcie obrazy z niego są lepsze niż z Newtona 150/750?
Może nie jest on przeznaczony do astrofoto ale chciałbym wiedzieć dlaczego bo nie do końca rozumiem? Czy chodzi o ogniskową? Światłosiłę?
Zauważyłem że jest coś takiego jak soczewka skracająca ogniskową o połowę...
Poza tym z tego co pamiętam nie trzeba z nim stosować korektora komy?


Odp: Astrofoto - zestaw - papatki - 15.11.11

No tak, ale zakup takiego zestawu nie wyklucza fotografowania krótszymi ogniskowymi. Poza tym zakup małego refraktora do astrofoto wyjdzie zdecydowanie drożej niż wykorzystanie tego newtona. Newton jest też jaśniejszy będzie więc znacznie łatwiej zrobić cokolwiek niż małym ciemnym refraktorem. Można też go spokojnie wykorzystać do wizuala, ostatnio właśnie takowym spokojnie oglądałem tranzyt Wielkiej Czerwonej Plamy na Jowiszu.
Moim zdaniem przy niskim budżecie na tubę nie ma lepszego startu niż właśnie ten Newton.

Maczek.... no nie, maczka do wizuala może jeszcze ale pod foto DS na początek to nie za bardzo.