Astronomia Amatorska - astro4u.net
Lornetka BPC 26x70 - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: SPRZĘT ASTRONOMICZNY (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: Sprzęt do obserwacji (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=45)
+---- Dział: Lornetki (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=44)
+---- Wątek: Lornetka BPC 26x70 (/showthread.php?tid=901)

Strony: 1 2 3

Lornetka BPC 26x70 - zygista - 17.08.03

Witam!
Proszę o poradę czy BPC 26x70 nadaje się do oglądania planet
czy bardziej wskazany jest refraktor czy reflektor,
Jakie szczegóły planet można zobaczyć tą lornetką?
Interesują mnie planety i chciałbym mieć sprzęt o małych
gabarytach nadający sie do przewożenia ale żeby spełniał
stawiane wymagania.
Pozdrawiam!

Re:Lornetka BPC 26x70 - Robert_B. - 17.08.03

Przez BPC zobaczysz Jowisza z dwoma pasami, Saturna z pierścieniami oraz fazy Merkurego i Wenus.
Obecnie także bardzo jasną tarczkę Marsa, ale bez szczegółów.

Ograniczeniem w przypadku lornetki jest jej stałe powiększenie 26x, chyba, że poeksperymentujesz z okularami, ale nie radzę.

Zdecydowanie do planet refraktor, ewentualnie reflektor. Dysponując okularami o różnej ogniskowej przez dobry refraktor o średnicy min. 60 mm (lepiej 100 mm) zobaczysz znacznie więcej niż to co wymieniłem na początku.

Lornetka to bardzo dobry instrument, ale przede wszystkim do przeglądu nieba, obserwacji gwiazd zmiennych, komet oraz obiektów DS (ale z ograniczeniami).

Re:Lornetka BPC 26x70 - oskar - 17.08.03

Refraktor nawet o podobnej średnicy będzie do obserwacji planet o niebo lepszy. Przykład telementor.

Re:Lornetka BPC 26x70 - Martel - 17.08.03

Tak do planet zdecydowanie refraktor i to o dużej ogniskowej. (takie 1:10 minimum)

Jasne obiekty takie jak planetki (Jowisz, Mars czy Wenus) obnażają aberracje chromatyczną układu optycznego Kronos'a 26x70. Ale nie jest to wada tylko tej lornetki ale każdej z obiektywem achromatycznym. Poza tym powiększenie 26 x zdecydowanie nie pozwala zobaczyć szczegółów planetarnych tarcz. Jednak jak na lornetkę widok Saturna z pierścieniem i Jowisza z pasami równikowymi potrafi przekonać o jakości i możliwościach Kronosa.

Ultra ostry i kontrastowy jest w 26x70 Księżyc. W porównaniu z innymi lornetkami jest poprostu wspaniały.

Zapraszam na moją stronę do galerii. Umieściłem tam fotkę Księżyca, zrobioną z wolnej ręki w okularze Kronosa 26x70 (Projekcja okularowa), Canonem A70.

Wolna ręka oznacza, że nie ma tam ultra dobrej ostrości ale widać na niej to co przez Kronosa 26x70.

Re:Lornetka BPC 26x70 - McArti - 18.08.03

MARTEL a to zdjęcie z całym księżycem to przy jakiej pozycji zooma w aparacie robiłeś?

Re:Lornetka BPC 26x70 - Martel - 18.08.03

ogniskowa 105mm (porównując z ekwiwalentem 35 mm) czyli zoom 3x

t=1/30, ISO 50

To zdjęcie nie ma nic wspólnego z oryginałem. Jest B/W a oryginał - kolor. Oryginał lepiej pokazuje seledynową aberracje na księżycu. Jednak ta aberracja nie jest uciążliwa na Księżycu w Kronosie 26x70 Jak będe w domku postaram się umieścić link do oryginału. JPEG 2048x1556 około 1,6 MB

Re:Lornetka BPC 26x70 - McArti - 18.08.03

no dobra a to drugie zdjęcie jest większe czyli jeszcze zoom cyfrowy dałeś???

Re:Lornetka BPC 26x70 - zygista - 18.08.03

Witam!
Mam pytanie do kolegów, czy najpierw kupić
BPC 20x60 lub 26x70 i poznać niebo, czy też
zakupić refraktor np. "Soligor RT-1000".
Nadmieniam, że nie mam żadnego sprzętu
i chciałbym zacząć od czegoś, żeby się nie rozczarować!
Dlaczego piszę o rozczarowaniu, kupiłem w USA
lornetkę Selsi 20x50 podróba- stwierdził P. Janusz
pożyczyłem od sąsiada refraktor zakupiony w USA Bushnell 565 , chciałem oglądać w opozycji Marsa
zobaczyłem tylko rudawą plamkę i nic więcej.
Dlatego jestem ostrożny w zakupie i proszę
o radę co mam najpierw kupić - skłaniam się ku lornetce BPC 26x70 co o tym myślicie?

Re:Lornetka BPC 26x70 - Martel - 18.08.03

To temat, który wraca jak bumerang. (Proponuje skorzystać również z opcji szukaj w bazie forum.)

Zdania są bardzo podzielone. Zależy czego się oczekuje po sprzęcie. Jeśli ta ruda plamka nie wywołała u Ciebie ani krzty poruszenia to proponuje poszperać po necie w poszukiwaniu fotek z Huble’a i nie zawracać sobie głowy kupowaniem amatorskiego sprzętu.

Co do lornetki jest ona świetnym sprzętem umożliwiający przegląd nieba, chociaż refraktorki z długoogniskowym okularem dorównują wielkością pola lornetce to jednak mobilność i binokularność lornetek nie jest bez znaczenia. Poza tym cena Kronosa jest bardzo atrakcyjna, biorąc pod uwagę jakość dawanych przez tą lornetę obrazów.

Generalnie do tego jaki sprzęcior chcesz kupić potrzebne jest jednoczesne sprecyzowanie co chcesz oglądać. Jeśli Planety, układy gwiazd czy gromady, polecam refraktory. Jeśli Deep Space typu mgławice czy galaktyki lepsze będą światłosilne reflektory. Jak widzisz najlepiej TO i TO. Smile Smile Smile Smile Smile

Generalnie uważam, że najlepiej poświęć trochę czasu na obserwacje, nawet lornetkowe obserwacje, a zauważysz, że jakość obrazów zależy też od tzw. seeingu, (Warunków obserwacyjnych, stabilności atmosfery, przejrzystości powietrza itd.) który w Polsce bywa bardzo często, bardzo średni. I nie pomoże nawet sprzęt w cenie Merca.

Zbieraj doświadczenia w bojach a po pewnym czasie sam wybierzesz odpowiedni sprzęt dla siebie.

Re:Lornetka BPC 26x70 - Adam - 18.08.03

Lornetka generalnie powinna być t.z.w drugim sprzętem.
Docenisz ją dopiero z czasem.
Jako minimalny teleskop do planet ten Soligor RT-1000 pewnie się nada, przy zakupie dodatkowo odpowiednich okularków. Ale pewnie po roku czasu zapragniesz jak wszyscy czegoś wiekszego.

Lornetka do planet NIE NADAJE SIę, służy raczej do przeglądania nieba ( Choć widac przez nią pewnie wszystkie M-ki). Do planet potrzeba wiekszych powiększeń powyżej 100x i oczywiście dobrej jakości optyki.