Astronomia Amatorska - astro4u.net
Następne misje - Zintegrowany GPS, stacja meteo, nadajnik UKF. - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: ASTRONAUTYKA i BADANIA KOSMOSU (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Dział: Astronautyka i badania kosmosu (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=19)
+---- Dział: Nasze akcje (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=64)
+---- Wątek: Następne misje - Zintegrowany GPS, stacja meteo, nadajnik UKF. (/showthread.php?tid=8973)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Odp: Następne misje - Zintegrowany GPS, stacja meteo, nadajnik UKF. - skrzyp - 14.07.10

(14.07.10, 18:06)slawoj link napisał(a): Na balon działa stała siła wyporu pomniejszona o wagę i podnosi się on z prawie  stałą
prędkością np. 4.5 knota .
Parametrami do odcięcia mógłby być czas lotu  bądź odległość od punktu  startu ,
temperatura elektroniki , zły kierunek lotu lub zdecydowane opadanie .
Kuba

temperatura elektroniki - watpie, bo raczej nigdy nie bedziemy pewni czy to juz za niska czy jeszcze nie
opadanie - ha, ciekawe czy cos takiego moze sie wogóle zdarzyć...
ale reszta moze byc ciekawa....

Odp: Następne misje - Zintegrowany GPS, stacja meteo, nadajnik UKF. - symndz - 15.07.10

(14.07.10, 15:30)skrzyp link napisał(a): Nie wiem co ci sie nie podoba w mojej parametryzacji Wink
Postaram sie to opisac nizej, troche moze za slabo to wyjasnilem
spokojnie, podoba Smile tylko parametr mierzony to nie parametryzacja .. i tyle Smile

(14.07.10, 15:30)skrzyp link napisał(a): # dopuszczalny błąd pomiaru wysokości uznawany jako brak zmian (metry)
alterr 10
# dopuszczalny błąd pomiaru ciśnienia uznawany jako brak zmian (kPa)
presserr 5
# czas przez który ciśnienie/wysokość nie powinna ulec zmianie  (minuty) aby nastąpiło odcięcie
cuttime 10
3x jasne ..

(14.07.10, 15:30)skrzyp link napisał(a): Aha, mam zamiar monitorować jednocześnie i gps i cisnienie i odciecie nastąpi tylko w sytuacji gdy oba parametry będą w miarę stałe.
a co jesli sie beda "bujac na resorach"? czas od poczatku bym wzial pod uwage ..

(14.07.10, 15:30)skrzyp link napisał(a): Ja niestety (no dla mnie na szczescie) mieszkam prawie że w górach, więc trochę ciężko mi sprawdzić, czy GPS bardzo zmienia wysokość, w czasie przemieszczania się w poziomie, nawet jeśli teren jest płaski.
oj zmienia zmienia podrzuce Ci na priv jakis log z rejestratora trasy.

(14.07.10, 20:03)skrzyp link napisał(a): temperatura elektroniki - watpie, bo raczej nigdy nie bedziemy pewni czy to juz za niska czy jeszcze nie
opadanie - ha, ciekawe czy cos takiego moze sie wogóle zdarzyć...
ale reszta moze byc ciekawa....
nie sadze zeby bylo mniej niz w zamrazalniku czyli jakies -15 do -20 deg C, folia w kolorze zlota powinna pomoc w tym Smile

(14.07.10, 15:23)Copernicus link napisał(a): Widzę, że jednak jesteś specjalistą od APRS  ;D
ani mi to w glowie Smile poprosze raczej o dzialajaca stronke copernicusa niz takie krotochwilne uwagi Smile

(14.07.10, 15:23)Copernicus link napisał(a): Niestety kompletnie się mylisz. Ani antena kierunkowa, ani APRS nie mają tu zastosowania. Dla Twojej informacji powiem, iż w przypadku digi, może być taka sytuacja, że będziesz 500 metrów od kapsuły ze swoją anteną kierunkową, a odbierzesz ramkę via digi z innego kierunku. Digi ma zwykle większą moc i jest wyżej niż Ty.
ok moze Smile wiec wyjasnij prosze dokladniej. Sugerujesz ze zawsze nasz nadajnik aprs z 500 m slabiej nadaje niz digi? Umiesz moze to wyliczyc czy przypuszczasz raczej? Sad Mnie sie nie chce, wiec pobiegam z yagi o ile skaner pozwoli. Tego nie wiem przez najblizsze 2-3 dni Sad

(14.07.10, 15:23)Copernicus link napisał(a): Super !! A co to jest odbiornik APRS ??
eeee ... fakt, zle wyjasnilem .. widzialem (wyraznie pisze widzialem na net) "przenosne terminale" ktore byly w stanie odczytac pozycje GPS czy co tam nadaje dana stacja APRS. To mialem na mysli Smile

Uklony i zgoda buduje Smile!

Odp: Następne misje - Zintegrowany GPS, stacja meteo, nadajnik UKF. - symndz - 15.07.10

(14.07.10, 18:06)slawoj link napisał(a): .. bądź odległość od punktu  startu ..
Kuba, celna mysl Smile zeby mierzyc odleglosc od punktu startu! Zakladamy max krag poszukiwan (przeliczajac na pozioma odleglosc) i odcinamy! Co nam da czas, cisnienie, temp, kiedy fizycznie nie bedziemy w stanie odzyskac gondoli.

(15.07.10, 01:16)symndz link napisał(a): ani mi to w glowie Smile poprosze raczej o dzialajaca stronke copernicusa niz takie krotochwilne uwagi Smile
oo jednak stronka juz dziala Smile brawo! niestety nie mam opcji edit i nie jestem w stanie zmienic wpisu Sad

Odp: Następne misje - Zintegrowany GPS, stacja meteo, nadajnik UKF. - slawoj - 15.07.10

Krzysiek !
Trudno rozmawiać o czymś czego nie widać .
Zamieść opis działania programu , schemat blokowy,
schemat elektryczny lub najlepiej zdjęcie elektroniki.
Warto się pochwalić konkretem .
Kuba

Odp: Następne misje - Zintegrowany GPS, stacja meteo, nadajnik UKF. - skrzyp - 15.07.10

(15.07.10, 04:58)slawoj link napisał(a): Krzysiek !
Trudno rozmawiać o czymś czego nie widać .
Zamieść opis działania programu , schemat blokowy,
schemat elektryczny lub najlepiej zdjęcie elektroniki.
Warto się pochwalić konkretem .
Kuba

Proszę cię.... co ci da zdjęcie? Tym bardziej że to 1 wielki pająk. Schemat blokowy masz w 1 poscie a i tak sie zmienia co chwile.
Opis dzialania programu? Przecież cały czas o nim tu piszemy. Co tu opisywac, loguje na SD pozycje z GPS,
loguje dane z a/c przez i2c, nie loguje danych z wilgotnosciomierza, bo go nie mam na razie.
Nie wiem czy wyswietla na LCD, bo sie okazalo ze mam go padniety, czekam na nowy a szczerze, to nie wiem czy sie zmiesci w FLASH obsluga lcd wiec przestałem się nią wogóle przejmować. Nie wiem czy np nie skonczy sie na tym że informacje o stanie nie poleca przez rs232.
Na razie na rs232 leca odebrane przez procesor ramki z danymi gps, a w trybie debug reszta informacji o stanie loggera.
Nie testowalem jeszcze wysylania smsow.
Na razie próbuje się dowiedzieć kiedy odcinać balon, doszły kolejne 2 kryteria, czyli czas i odległość i wlasnie je mam zamiar dopisać.

Jeszcze jedna sprawa z APRS i przechwycenie przez kogoś gondoli. Mogę zaszyfrować dane o pozycji. Choć to "szyfrować" może ciut za dumnie brzmi, bo przypuszczam, że przekaźniki APRS w informacji o pozycji tolerują tylko cyfry, wogóle mogły by przyjmować jakieś niestworzone dane? Ktoś wie? No i czy tak można?

Co do elektroniki to problemy przed jakimi stoje:
- wzmacniacz sygnału różnicowego z ciśnieniomierza który na wyjściu daje 40mV - chyba już mam schemat, ale jeszcze nic nie lutowałem, przypominam, tu musi być coś dużo lepszego niż 741, to musi być wzmacniacz pomiarowy, o niezmiennych parametrach w czasie i temperaturze, bez elektrolitów. Tutaj jednak znów zacząłęm się zastanawiać nad poszukiwaniem jakichś czujników z wbudowanym wzmacniaczem, albo i2c. Ale kicha jest tego typu, że jak już daje fajny zakres napięć wyjściowych, to ciśnienie mierzy od 15kPa, a my możemy mieć 5! Albo ciśnienie mierzy od 0 do 50kPa - czyli też źle, bo przy ziemi mamy coś kolo 100 chyba.
- jakieś małe źródła prądowe na 1mA - do pomiaru temperatury. Najlepiej jakby to był scalak z 2 nózkami no i warunki jak wyżej Smile

Cytat:oj zmienia zmienia podrzuce Ci na priv jakis log z rejestratora trasy.

No z tego co pamiętam, to wysokości GPSy za dobrze nie liczyły. Pamiętam jakiś test, że gościu wlazł na wał przeciwpowodziowy i od razu był 30m wyżej. Zresztą sam widzę jaka jest rozbieżność między 2 włączeniami tego samego GPS, nawet 50m! Tylko nie mam pojęcia jak to wygląda jak sie porusza w poziomie.

Odp: Następne misje - Zintegrowany GPS, stacja meteo, nadajnik UKF. - slawoj - 15.07.10

Uruchamiałem podobny program na ARM7 . Korzystałem z płytki uruchomieniowej z Kamami .
Środowiski Eclipse itp. Ale to była tylko nauka  .
Moje kontakty z SELFLY .
http://astro4u.net/yabbse/index.php/topic,16628.msg239689.html#msg239689
Kuba

Odp: Następne misje - Zintegrowany GPS, stacja meteo, nadajnik UKF. - Copernicus - 15.07.10

(15.07.10, 01:16)symndz link napisał(a): Mnie sie nie chce, wiec pobiegam z yagi o ile skaner pozwoli. Tego nie wiem przez najblizsze 2-3 dni Sad

eeee ... fakt, zle wyjasnilem .. widzialem (wyraznie pisze widzialem na net) "przenosne terminale" ktore byly w stanie odczytac pozycje GPS czy co tam nadaje dana stacja APRS. To mialem na mysli Smile

Dobra  Smile To jak już pobiegasz ze swoją yagi i skanerem proponuję, abyś doczytał w temacie APRS na przykład na stronie www.aprs.pl.
Potem możemy powrócic do tematu.

Pomiar ciśnienia potrzebny jest przed lądowaniem .
Zakłada się , że na ziemi jest ono stałe (jak przy starcie ).
To takie pomocnicze określenie wysokości .
Ciśnienie na górze do niczego się nie przydaje .
Interesujące są tylko pomiary takie jak :
temperatura w gondoli , wyładowanie się bateri ,
zakres łączności np. GSM  , czy zakres GPS ,
działanie uwalniacza , prędkość opadania ,
złożenie paneli słonecznych , działanie serwa na zewnątrz itp .
Dobrze by było poznać  wagę poszczególnych elementów .
Meteorolodzy udostępniają wystarczająco dużo
danych (pomiary , mapy , prognozy numeryczne
zdjęcia satelitarne ) .
Kuba

(15.07.10, 07:35)Copernicus link napisał(a): Dobra  Smile To jak już pobiegasz ze swoją yagi i skanerem proponuję, abyś doczytał w temacie APRS na przykład na stronie
hej jako wklad doswiadczenia generalnie Twoje uwagi sa cenne, chyba wszyscy sie zgodza. Z glowy mi wylecialy te stacje przekaznikowe, nie jest to cos czym pasjonuje sie na codzien.

Jednak pobiegam Smile powiem wiecej, to ze bedziemy miec "echo" przez digipeatery chyba w niczym nie przeszkodzi. Szum radiowcowi nie powinien byc straszny Smile i w drodze poszukiwan mozna wyeliminowac nierealnie polozone zrodla sygnalu. Powtarzam ze ideą jest szukanie gondoli w miare blisko (powiedzmy w kregu 1km) i nie na czas jak na zawodach.

Pozdrawiam,
Marcin